Sejm przyjął uchwałę ws. kanonizacji Jana Pawła II

Opublikowano: 25.04.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 380

Sejm przyjął uchwałę w sprawi uczczenia Jana Pawła II. Głosi ona, że „dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci ojca świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali mu hołd, nazywając go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, ojcem i nauczycielem, a także człowiekiem pokoju i nadziei oraz najważniejszym z ojców niepodległości Polski”. Zgodnie z uchwałą „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja ojca świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia”.

Za uchwałą zagłosowało 200 posłów PO (nikt nie był przeciw, wstrzymała się jedna osoba), 123 posłów PiS (bez głosów przeciwnych i wstrzymujących się), 31 posłów PSL (nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu), wszyscy posłowie Solidarnej Polski (16 posłów). 33 posłów Twojego Ruchu było przeciwko uchwale (nikt nie był za, nikt nie wstrzymał się od głosu). Za uchwałą głos oddało trzech posłów SLD: Romuald Ajchler, Anna Bańkowska, Tadeusz Tomaszewski, a pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu. Z posłów niezrzeszonych przeciwko uchwale zagłosowała Wanda Nowicka, Ryszard Kalisz wstrzymał się od głosu, a pozostali posłowie poparli uchwałę.

Przed głosowaniem w sprawie przyjęcia uchwały nie było debaty. Za wyłączeniem debaty opowiedziało się 412 posłów; 20 było przeciw; nikt nie wstrzymał się od głosu.

W kolejnym głosowaniu odrzucona została poprawka zgłoszona przez Tadeusza Iwińskiego (SLD). Jej treść była propozycją uchwały w sprawie roli Jana Pawła II w procesie polskich przemian. Za przyjęciem poprawki opowiedziało się 29 posłów, 398 było przeciwnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

“W dniach, w których Kościół rzymsko-katolicki wpisuje Jana Pawła II do grona świętych, Sejm RP przypomina zasługi zmarłego papieża dla polskiej pokojowej transformacji, życia społecznego i duchowego oraz pokonania przeszkód na drodze naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej” – czytamy w propozycji SLD. Podkreślono w niej, że Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na społeczne koszty przemian, troszczył się o należytą rolę Polski w społeczności międzynarodowej, apelował o skupianie się Polaków wokół polskiej racji stanu i dobra wspólnego. “Sejm RP wyraża hołd jego pamięci, uznanie dla dzieła i myśli papieża Polaka oraz wkładu Jana Pawła II w budowę polskiej pomyślności” – napisano w odrzuconej poprawce SLD.

Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. bro 25.04.2014 15:59

  Pokolenie JP2, to nie ty, to nie ja

 2. niewolnik 25.04.2014 18:24

  A wyników głosowani nad OFE nie podano?

 3. Takeahnase 25.04.2014 19:15

  I co to niiby zmienia? Jesli powien, ze 9 lat temu zaden posel go nie uczcil to mnie zamkna czy co?

 4. robi1906 26.04.2014 08:12

  Polak modlący się do żydów , jest dla mnie chorym żartem.
  A co do historii , dawniej tego nie uczyli a teraz tym bardziej tego nie ujawnią ,
  że tzw. “chrystianizacja” to nie była żadna idylla .
  To było bezpardonowe mordowanie każdego opornego dokonane przez Niemców i Piastów

  A JP 2 , kontynuował tysiącletnią politykę kleru aby z silnego kraju , zrobić drugi Nepal .

 5. luzak1977 26.04.2014 09:45

  Już widziałem litanię do świętego Wojtyły. XXI wiek i nic.

 6. firestarter 28.04.2014 20:44

  A cóż to ma oznaczać? Czy coś w ogóle oznaczać może?
  ot, takie “dziwne” znalezisko…
  http://www.youtube.com/watch?v=3r-hnjwUBLk

  jakieś pomysły?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.