Rząd zatrzymuje uciekinierów

Opublikowano: 22.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1341

Ponad 1000 zdesperowanych ludzi, głównie Tamilów z północy i wschodu Sri Lanki, zostało aresztowanych próbując uciec przed niedoborem żywności, głodem i bezrobociem, które ogarnęło kraj, poprzez emigrację.

W ostatnim incydencie 10 osób, w tym sześć kobiet i dzieci, zostało aresztowanych 16 sierpnia przez marynarkę wojenną Sri Lanki na Morzu Talaimannar w północnej części Sri Lanki. Wiele biednych rodzin syngaleskich zostało aresztowanych przez marynarki lankijskie i australijskie, próbując uciec od pogarszających się warunków społecznych. Liczba migrantów, którzy podróżowali legalnie w poszukiwaniu pracy za granicą, wzrosła czterokrotnie w pierwszej połowie roku, przy czym 32 mieszkańców Sri Lanki na godzinę decydowało się odlecieć z kraju samolotem – podał niedawno “Sunday Times”.

Niedawne masowe protesty antyrządowe, które zmusiły byłego prezydenta Gotabhayę Rajapakse do ucieczki z kraju, były napędzane przez nieznośną biedę i poważne niedobory żywności, paliwa i leków oraz długotrwałe przerwy w dostawie prądu. Jednak katastrofa społeczna nie słabnie, w lipcu roczna stopa inflacji osiągnęła 60 proc., a inflacja żywności sięga 90 proc. Koszt żywności jest tak wysoki, że miliony mieszkańców Sri Lanki musiały drastycznie ograniczyć dzienne spożycie żywności.

Jak donosi Al Jazeera w związku z antyrządowymi protestami wywołanymi kryzysem gospodarczym, aresztowano czołowego opozycjonistę Józefa Stalina, który pełni funkcję sekretarza Związku Nauczycieli Sri Lanki. Stalin jest najważniejszym rangą przywódcą związkowym, który został aresztowany od czasu objęcia prezydentury przez Ranila Wickremesinghe 20 lipca po rezygnacji Gotabayi Rajapaksy 14 lipca. Wyniesiony na stanowisko prezydenta przez zdyskredytowany parlament, Ranil Wickremesinghe używa środków stanu wyjątkowego i aparatu państwowego do tłumienia masowych demonstracji i rozprawiania się z opozycjonistami.

Cytując władze Sri Lanki, media państwowe Sri Lanki doniosły ostatnio o dużym wzroście liczby osób próbujących emigrować do Australii i Indii. Ponad 80 osób uciekło do Indii w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 roku, sprzedając swój cały dobytek, aby zapłacić przemytnikom lub nabyć łodzie. Jeśli wrócą do kraju, mogą otrzymać surową dwuletnią karę pozbawienia wolności i grzywnę. Osoby powracające są również wykluczone z ubiegania się w przyszłości o wizy.

Według Deuche Welle, w 108 obozach dla uchodźców w indyjskim Tamil Nadu mieszkało prawie 59 000 Tamilów ze Sri Lanki, a ponad 34 000 uchodźców mieszkało poza tymi obozami. Wielu z nich uciekło z kraju po antytamilskiej wojnie w Kolombo, która rozpoczęła się w 1983 roku i zakończyła w 2009 roku. W 2012 roku rząd stanu Tamil Nadu wycofał swój azyl polityczny dla Sri Lanki i traktował ich jako nielegalnych migrantów do marca tego roku. Kiedy miejscowi mieszkańcy Tamil Nadu protestowali przeciwko aresztowaniu osób ubiegających się o azyl ze Sri Lanki, rząd stanowy zdecydował się przemieścić uchodźców bezpośrednio do obozów, które są azylem głodu i biedy. Hipokryzję gestu „dobrej woli” szefa ministra Tamil Nadu wobec uchodźców obnaża fakt, że Indie zaostrzyły patrole straży przybrzeżnej w Cieśninie Palk, aby zapobiec przedostawaniu się kolejnych uchodźców ze Sri Lanki do Indii.

Kolejne australijskie rządy represjonują uchodźców przybywających łodziami i wdrażają drakońskie środki, aby uniemożliwić im osiedlenie się w Australii, w tym użycie marynarki wojennej do zawracania łodzi i bezterminowego więzienia w ośrodkach. W 2012 roku australijski rząd Partii Pracy wysłał ministra spraw zagranicznych Boba Carra na Sri Lankę, aby powstrzymał uchodźców uciekających przed prześladowaniami, po klęsce separatystycznych Tamilskich Tygrysów w 2009 roku. Ci, którzy wrócili na Sri Lankę, byli poddawani przesłuchaniom, torturom i zagarnięciom przez policję i wojsko. Zaangażowanie Australii w te operacje jest rażącym naruszeniem Międzynarodowej Konwencji dotyczącej Uchodźców, która uznaje prawo do ucieczki przed prześladowaniami oraz naruszeniem podstawowych praw człowieka. Australijskie Siły Graniczne (ABF) niedawno przekazały władzom w Kolombo 46 „nielegalnych” migrantów ze Sri Lanki. Dyrektor regionalny ABF na Azję Południową, dowódca Chris Waters, powiedział mediom w Kolombo, że od maja władze australijskie zwróciły 183 mieszkańców Sri Lanki. Podkreślił, że niedawno wybrany rząd Partii Pracy nie złagodził żadnych elementów represyjnej polityki migracyjnej Australii. ABF poinformowało, że zwróciło 125 nielegalnych migrantów ze Sri Lanki i załogę łodzi na Sri Lankę w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca, w ramach australijskiej operacji Suwerenne Granice, inicjatywy bezpieczeństwa granic prowadzonej przez wojsko od 2013 roku.

Aby zapobiec napływowi uciekających przed obecnym kryzysem gospodarczym uchodźców ze Sri Lanki Australia dostarczyła władzom Sri Lanki 4200 lokalizatorów GPS do zainstalowania na statkach rybackich, poinformował 22 czerwca Guardian.

Autorstwo: ALF
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.