Ryby z Fukushimy stały się bardziej promieniotwórcze

Opublikowano: 23.02.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1369

Eksperci odnotowali pierwsze od dwóch lat przekroczenie normy pod względem zawartości pierwiastków promieniotwórczych u ryb złowionych u wybrzeży prefektury Fukushima, donosi NHK TV.

Według przedstawicieli Federacji Rybołówstwa Fukushima, podczas pilotażowego projektu połowu 9 kilometrów od wioski Shinchi złowiono okonia morskiego. Późniejsza analiza złowionych ryb wykazała, że ​​poziom radioaktywnego cezu wynosił 500 bekereli na kilogram, tj. był pięć razy wyższy niż normy określone przez władze Japonii.

„Standard ustalony dobrowolnie przez federację rybacką prefektury to 50 bekereli na kilogram. W związku z jego wielokrotnym przekroczeniem zdecydowano o wstrzymaniu dostaw okonia morskiego do czasu potwierdzenia jego bezpieczeństwa” – podał kanał telewizyjny.

Po wypadku w elektrowni atomowej Fukushima-1 rząd Japonii zakazał dostaw 44 gatunków ryb z prefektury Fukushima. Z czasem ograniczenia zostały zniesione, a zakaz dostaw wszystkich produktów rybołówstwa z tej prefektury został całkowicie zniesiony w lutym ubiegłego roku. Teraz, podczas pilotażowych projektów połowu ryb, każdy połów jest sprawdzany pod kątem poziomu pierwiastków promieniotwórczych. Dostawy ryb są realizowane tylko wtedy, gdy poziom nie przekracza dobrowolnie ustalonego przez samą federację standardu, który jest bardziej rygorystyczny niż rządowy.

Eksperci nie wykluczają, że po wykryciu przekroczenia norm władze mogą ponownie wprowadzić zakaz dostaw okonia morskiego z prefektury Fukushima.

Po awarii szereg krajów, w tym Korea Południowa, Chiny, Singapur, zakazało lub nałożyło ograniczenia na import ryb, żywności i produktów rolnych z prefektur Japonii, które ucierpiały z powodu wycieku substancji radioaktywnych. Jednak w czerwcu 2018 roku eksperci MAEA i Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) potwierdzili, że poziom pierwiastków promieniotwórczych w produktach dostarczanych z prefektury Fukushima nie przekracza normalnych wartości.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.