Równe prawa kobiet i mężczyzn w ubezpieczeniach

Opublikowano: 22.12.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 438

Od 21 grudnia w krajach Unii Europejskiej wchodzi nowe prawo, zgodnie z którym ubezpieczyciele nie będą mogli oferować kobietom niższych stawek za ubezpieczenie samochodu, a mężczyznom – wyższych emerytur. Nie wiadomo jeszcze dokładanie, jaką skalę w praktyce przybiorą finansowe konsekwencje tych zmian, ale Mark King z gurdian.co.uk sugeruje, że niektóre kobiety zapłacą 40 procent więcej za ubezpieczenie samochodu, a niektórzy mężczyźni na emeryturze otrzymają 10 tys. funtów mniej.

Zmiany są konsekwencją wydanego w 2011 roku werdyktu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznaczają one, że płeć nie będzie mogła być brana pod uwagę na przykład w ustalaniu stawek za ubezpieczenie na życie (do tej pory mężczyźni płacili wyższe składki).

Zdaniem konsultanta ds. ubezpieczeń Raja Mody’ego nowe przepisy doprowadzą nie tylko do obniżenia wysokości emerytur otrzymywanych przez mężczyzn, lecz także do tych, które po ich śmierci należą się wdowom. Obecnie średnia wysokość emerytury mężczyzny z racji krótszej przewidywanej długości życia była o 4 proc. wyższa niż średnia wysokość emerytury kobiety. Emerytury kobiet wprawdzie nieco wzrosną, ale ponieważ w Wielkiej Brytanii około 80 proc. polis mają mężczyźni, emeryci raczej nie skorzystają na zmianach.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Strangersama 22.12.2012 14:32

  Fajnie, kobietom więcej zabiorą a facetom mniej dadzą, wszyscy zyskują…

 2. ARTUR 22.12.2012 17:20

  Nawet Stalin z Hitlerem przez całą wojnę nie wymyślili takiego sposobu na oszukanie ludzi i wypłacali normalne ubezpieczenia i emerytury wg.zawartej umowy z podbitego kraju .

 3. Jedr02 22.12.2012 19:31

  Haha 🙂 Nie ma to jak pod płaszczykiem socjalizmu robić interesy.
  I jakie to korzystne, z jednej strony pieniążki z tego, z drugiej rosnąca niechęć do socjalizmu – ograniczanie prawdziwych zmian w jego stronę, a więc znowu pieniażki 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.