Rosyjski statek kosmiczny to broń antysatelitarna?

Opublikowano: 20.11.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 720

Amerykański NORAD (North American Aerospace Defense Command) śledzi obecnie wystrzelony przez Rosjan w maju tego roku statek kosmiczny, który zaczyna wykonywać podejrzane manewry w kosmosie. Eksperci sądzą, że zdradza to jego możliwe militarne zastosowanie.

Nazwa kodowa tego pojazdu to 2014-28E. Wyniesiono go wraz z trzema rosyjskimi satelitami telekomunikacyjnymi. Amerykanie śledzą różne tego typu nietypowe obiekty i ta sonda kosmiczna wydała im się szczególnie interesująca.

Obiekt nie przelatywał na stałej orbicie tylko zmieniał ją tak jakby testował możliwości namierzania i niszczenia satelitów. Niektórzy twierdzą, że być może Rosjanie zbudowali pojazd zdolny do niszczenia kosmicznych śmieci, ale jest to chyba eufemistyczne określenie zniszczenia potencjału satelitarnego ewentualnego przeciwnika. Gdyby Amerykanie nagle zostali pozbawieni zdolności do korzystania ze swoich satelitów wojskowych byłoby to katastrofalne dla zdolności bojowej ich armii.

Wiadomo, że broń zdolną do niszczenia satelitów mają na pewno Chińczycy. Postawili na rakiety zdolne do strącania obiektów do kilkuset km nad Ziemią. Sami strącili nią swojego satelitę tworząc chmurę śmieci kosmicznych niebezpieczną do dzisiaj.

Amerykanie mają swoje drony kosmiczne X-37B. Niby nie wolno militaryzować przestrzeni kosmicznej, a Amerykanie zmilitaryzowali projekt Boeinga rozwijany dla NASA i stworzyli drony kosmiczne, które są bezzałogowe i mogą pozostawać w kosmosie bardzo długi czas. Ostatni czas orbitacji wynosił około dwóch lat.

Oznacza to, że Rosjanie musieli stworzyć swoją broń antysatelitarną, bo inaczej przestaliby się liczyć. Na wypadek konfliktu zbrojnego wszelkie wojskowe satelity będą jednymi z pierwszych celów. Tak jak kiedyś kluczowa była przewaga w powietrzu tak teraz bardzo ważna staje się przewaga w kosmosie.

W czasach zimnej wojny w ZSRR prowadzono tajny projekt “Istrebitel, Sputnikow”, czyli “Zabójca Satelitów”. Oficjalnie wszystko zarzucono na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy upadał Związek Radziecki. Prawdopodobnie na bazie tamtej konstrukcji zbudowano pojazd kosmiczny, który może zniwelować przewagę USA w związku z posiadaniem X-37B.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.