Rosja przeprowadziła test broni antysatelitarnej w kosmosie?

Opublikowano: 25.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 919

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oskarżają Rosję o testowanie broni antysatelitarnej na orbicie okołoziemskiej. W zeszłym tygodniu, rosyjski satelita umieścił na orbicie mniejszy obiekt, który przemieszczał się z wyjątkowo dużą prędkością. Gdyby uderzył w innego satelitę, mógłby wyrządzić poważne szkody.

Test odbył się 15 lipca na pokładzie rosyjskiego satelity Cosmos 2543. Chociaż Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że używa nowej technologii do testowania rosyjskiego sprzętu kosmicznego, wystrzelony obiekt poruszał się z tak dużą prędkością, że z powodzeniem mógłby spełniać rolę pocisku. To sugeruje, że Rosja przeprowadziła test broni antysatelitarnej.

W przypadku orbity okołoziemskiej trudno jest tak naprawdę określić, czy dana technologia może mieć charakter naukowy, czy militarny. Ponad 100 krajów na świecie podpisało traktat o przestrzeni kosmicznej, który nie tylko zakazuje rozmieszczania broni nuklearnej bądź innej broni masowego rażenia na orbicie, ale też zakazuje przeprowadzania testów broni, budowania instalacji wojskowych i organizowania manewrów wojskowych w kosmosie. Zarówno orbita, jak i Księżyc i inne ciała niebieskie, mogą służyć wyłącznie do celów pokojowych.

Jednak w przestrzeni kosmicznej rządzą zupełnie inne prawa i technologie, które mogą służyć nauce lub zwiększeniu bezpieczeństwa, mogą mieć także charakter wojskowy. Przykładowo urządzenia przeznaczone do usuwania śmieci kosmicznych równie dobrze mogą zostać wykorzystane do uszkadzania lub niszczenia innych satelitów.

Również w tym przypadku, testowana przez Rosję nowa nieznana nam technologia może mieć więcej niż jedno zastosowanie. Stany Zjednoczone zauważyły, że ten sam rosyjski satelita wykonywał w przeszłości nietypowe manewry w pobliżu amerykańskiego satelity.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie na orbicie okołoziemskiej. Nie chodzi tu tylko o śmieci kosmiczne – Chiny i Rosja ewidentnie rozwijają broń antysatelitarną, a to oznacza, że inne państwa również będą musiały zacząć tworzyć systemy obronne dla swoich własnych satelitów. Nieuchronnie prowadzi to do kosmicznego wyścigu zbrojeń.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.