Liczba wyświetleń: 1773
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oskarżają Rosję o testowanie broni antysatelitarnej na orbicie okołoziemskiej. W zeszłym tygodniu, rosyjski satelita umieścił na orbicie mniejszy obiekt, który przemieszczał się z wyjątkowo dużą prędkością. Gdyby uderzył w innego satelitę, mógłby wyrządzić poważne szkody.
Test odbył się 15 lipca na pokładzie rosyjskiego satelity Cosmos 2543. Chociaż Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że używa nowej technologii do testowania rosyjskiego sprzętu kosmicznego, wystrzelony obiekt poruszał się z tak dużą prędkością, że z powodzeniem mógłby spełniać rolę pocisku. To sugeruje, że Rosja przeprowadziła test broni antysatelitarnej.
W przypadku orbity okołoziemskiej trudno jest tak naprawdę określić, czy dana technologia może mieć charakter naukowy, czy militarny. Ponad 100 krajów na świecie podpisało traktat o przestrzeni kosmicznej, który nie tylko zakazuje rozmieszczania broni nuklearnej bądź innej broni masowego rażenia na orbicie, ale też zakazuje przeprowadzania testów broni, budowania instalacji wojskowych i organizowania manewrów wojskowych w kosmosie. Zarówno orbita, jak i Księżyc i inne ciała niebieskie, mogą służyć wyłącznie do celów pokojowych.
Jednak w przestrzeni kosmicznej rządzą zupełnie inne prawa i technologie, które mogą służyć nauce lub zwiększeniu bezpieczeństwa, mogą mieć także charakter wojskowy. Przykładowo urządzenia przeznaczone do usuwania śmieci kosmicznych równie dobrze mogą zostać wykorzystane do uszkadzania lub niszczenia innych satelitów.
Również w tym przypadku, testowana przez Rosję nowa nieznana nam technologia może mieć więcej niż jedno zastosowanie. Stany Zjednoczone zauważyły, że ten sam rosyjski satelita wykonywał w przeszłości nietypowe manewry w pobliżu amerykańskiego satelity.
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o bezpieczeństwie na orbicie okołoziemskiej. Nie chodzi tu tylko o śmieci kosmiczne – Chiny i Rosja ewidentnie rozwijają broń antysatelitarną, a to oznacza, że inne państwa również będą musiały zacząć tworzyć systemy obronne dla swoich własnych satelitów. Nieuchronnie prowadzi to do kosmicznego wyścigu zbrojeń.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl