Rodzina zabija młodą parę hinduską

Opublikowano: 27.01.2015 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 335

Młoda para hinduska w Pendżabie ośmieliła się zawrzeć małżeństwo z miłości – ale bez zgody rodziny panny młodej. Sandeep Rani i jego żona, Khuszboo, wiedzieli wystarczająco dużo, żeby uciec z domów i postarać się o sądowych nakaz ochrony, który przyznał im Sąd Najwyższy Pendżabu i Harjana. Nie wiedzieli wystarczająco dużo, by ukryć się na dobre lub wyprowadzić bardzo, bardzo daleko.

Postanowili wrócić do swojej wsi rodzinnej Mugowal i pokazali nakaz sądowy lokalnej policji w Hosziarpur. Najwyraźniej policja nie miała zamiaru ich chronić. Policja twierdzi jednak, że albo para nie „zaakceptowała ochrony”, albo nie poinformowała policji o swoim miejscu pobytu. Dochodzenie jest w toku.

W każdym razie w nocy 3 stycznia parę zabiło pięciu zamaskowanych mężczyzn. Zostali w straszliwy sposób posiekani nożami i maczetami. Mord był koszmarny i bardzo osobisty.

Trzeba zapytać, dlaczego? Według naszego badania z 2012 r. w “Middle East Quarterly” (“Hindu vs. Muslim Honor Killings”), główna przyczyna, dla której Hindusi dokonują morderstw honorowych (ale tylko w Indiach, nie na Zachodzie), związana jest z naruszeniami systemu kastowego. Hindusi mają nie pobierać się z członkami innych kast. Ta tragiczna para należała jednak do tej samej kasty – byli Dalitami (dawniej w sposób haniebny nazywani „niedotykalnymi” lub „uciskanymi”).

Wyrośli jednak w tej samej wsi. Być może byli członkami tej samej podkasty. Hinduskie pojmowanie honoru, znanego w wielu językach Indii jako maryada, a urdu i pasztu jako ghairat, różnią się od rozumienia muzułmańskiego. Wśród muzułmanów preferowane są małżeństwa kuzynów pierwszego stopnia. Hindusi nie powinni zawierać ślubu z nikim z tej samej podkasty (gotra). Można się domyślać, że to było przestępstwem tej pary, ukaranym śmiercią. Ponadto, Hindusi nie powinni brać ślubu bez zgody rodzicielskiej, a w rzeczywistości bez zgody ojca. Często uznaje się, że nie powinni wybierać własnych współmałżonków. Według przywódcy Hinduskiej Rady Religijnej, “Małżeństwa z miłości są brudne… tylko prostytutki mogą wybierać swoich partnerów”.

Ale czy morderstwa honorowe nie są powodowane niewłaściwym zachowaniem kobiety i czy większością ofiar morderstw honorowych nie są muzułmańskie dziewczęta i kobiety? Odpowiedź brzmi: nie.

Hindusi dokonują mordów honorowych i nie można twierdzić, że jest to spowodowane prawami szariatu. Podstawową przyczyną tego zwyczaju może być plemienność. W badaniu odkryliśmy, że w co najmniej 40 procentach wypadków, w odróżnieniu od muzułmanów w sąsiadującym Pakistanie i na Zachodzie, Hindusi dokonują morderstw honorowych zarówno młodych mężczyzn, jak i kobiet. Muzułmanie robią to rzadko. Rodzina Khuszboo wpasowała się w ten wzór. W naszym badaniu przeciętny wiek ofiar morderstw honorowych wynosił wśród Hindusów 22 lata; Sandeep miał 24 lata, jego żona Khuszboo 22.

Matka Sandeepa Rani, Udham Kaur, zidentyfikowała ojca Khuszboo, Sodhiego Rama, jako jednego z zabójców. (Mówi, że maska osunęła się z jego twarzy.) Także ojciec Sandeepa Rani, Parkasz, został ugodzony nożem, kiedy starał się obronić syna.

Sugeruje to, że para sądziła, iż mają poparcie rodziców Sandeepa i dlatego wrócili do wsi. Ubogim Dalitom bardzo trudno przeżyć bez rozszerzonej sieci rodziny.

Tak więc, hinduski pogląd na znaczenie zaaranżowanych małżeństw, hinduska definicja honoru w sprawie małżeństwa, ubóstwo, naiwne ale zrozumiałe przywiązanie do rodziny i wsi rodzinnej, w połączeniu z biernością policji, wszystko to doprowadziło do tej najnowszej tragedii, kolejnego mordu honorowego w Indiach.

W całkowitym odróżnieniu od swoich pakistańskich odpowiedników, władze w Indiach zdecydowanie potępiają morderstwa honorowe. W 2010 r. Sąd w Harjana skazał pięciu mężczyzn na śmierć za dokonanie honorowego morderstwa na parze, która pobrała się, mimo że należeli do tej samej podkasty, wymierzając równocześnie karę dożywotniego więzienia szefowi khap pańczajat (rada religijna), który rozkazał zabicie ich.

Zauważmy, że choć tradycje religijne i plemienne pozostają barbarzyńskie, świecki, demokratyczny rząd Indii prowadzi wojnę przeciwko tym zwyczajom, a także młodzi ludzie częściej odważają się wykraczać poza tradycyjne granice.

Autorstwo: Phyllis Chesler
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Źródło oryginalne: Breitbart
Źródło polskie: Listy z naszego sadu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jedr02 27.01.2015 15:49

    “tradycje religijne”
    Religijność tych tradycji w świetle pism wedyjskich, które są faktyczną podstawą różnych nurtów hinduistycznych można śmiało negować. Zdecydowana większość Hindusów uważa choćby Bhagavat-Gitę za świętą księge, a w niej chociażby możemy się dowiedzieć że “kasty” mają być zależne od cech danego osobnika, a nie od urodzenia. Czyli np braminem można być, nie bo ma się ojca bramina, ale dlatego że ma się ściśle określone cechy bramina. Jakiekolwiek przywilieje wyższych kast, są powiązane też z ich obowiązkami. Takie sztywne podziały to raczej wypaczenie społeczne i z religią ma to tyle wspólnego co katolicyzm z głosowaniem na PiS 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.