Liczba wyświetleń: 704
Uaktualniona wersja robota „geparda” opracowana w laboratorium MIT przeszukuje obecnie terytorium japońskiej prefektury Fukushima, gdzie w 2011 roku miała miejsce katastrofa nuklearna.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nową wersję robota Cheetah 3, który może być wykorzystywany do poszukiwania ofiar różnego rodzaju katastrof. Obecnie maszyna jest testowana na terenie Fukushimy.
Za rozwój robota odpowiada profesor Sang-bee Kim oraz jego zespół z biomimetycznego laboratorium MIT. „Zdecydowaliśmy się na użycie robota w prawdziwych warunkach katastrofy, dlatego testujemy go na terenie Fukushimy. Robot będzie stosowany tam, gdzie nie wysyła się ratowników. Będzie można go użyć do monitorowania otoczenia w sytuacjach krytycznych” – twierdzi twórca.
W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima-1 miała miejsce katastrofa nuklearna. Do tej pory zakład wymaga ciągłego nadzoru. Ponieważ teren w pobliżu elektrowni jądrowej stale zagraża zdrowiu ludzi, Cheetah 3 będzie mógł zbadać teren zamiast nich.
Robot ważący 30 kilogramów ma 4 nogi zamiast kół, dzięki czemu może łatwo pokonać przeszkody w postaci gruzu, kamieni lub schodów. Ponadto urządzenie może poruszać się na trzech nogach, czwartą wykorzystując jako dłoń, a prędkość jego poruszania się wynosi 19 kilometrów na godzinę.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Tecmundo.com.br
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Gdy robiono film „Chiński syndrom” w roku 1979, nikt nie przypuszczał że taka sytuacja może się zdarzyć.