Reakcje po decyzji ws. ekstradycji Assange’a do USA

Opublikowano: 11.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1417

Ciekawe, że oficjalnie, przynajmniej do momentu opublikowania niniejszej informacji, zareagował tylko rząd Rosji. Wszystkie inne milczą. To wiele mówi o dzisiejszym świecie. Jak już pisaliśmy, brytyjski sąd uchylił poprzednią decyzję o odrzuceniu wniosku o wydanie Assange’a Stanom Zjednoczonym. Teraz orzeczenie ekstradycji będzie najprawdopodobniej formalnością, choć obrońcy dziennikarza odwołają się jeszcze do Sądu Najwyższego.

Na decyzję brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości zareagowało krytycznie wiele pozarządowych organizacji broniących praw człowieka. Gorzką ironią losu jest fakt, że ten do szpiku kości niesprawiedliwy werdykt zapadł w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Reakcje międzynarodowych organizacji praw człowieka i dziennikarskich są jednoznaczne.

„Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jaka hańba. Jak cynicznie. Podjąć taką decyzję w taki dzień, trzymać w brytyjskim więzieniu jednego z najwybitniejszych dziennikarzy ostatnich 50 lat, oskarżając go o publikowanie prawdy o zbrodniach wojennych i grupach morderców z CIA” – mówiła po wyroku partnerka Assange’a Stella Morris.

Redaktor naczelny „WikiLeaks” Kristin Hrafnson napisał na „Twitterze”, że Assange „znów jest w niebezpieczeństwie, tak jak w niebezpieczeństwie jest prawo dziennikarzy do publikacji materiałów niewygodnych dla rządów i korporacji. (…) Chodzi o prawo mediów do publikowania materiałów nie będąc zagrożonym ze strony supermocarstwa”.

Sekretarz generalny Reporterów bez Granic Christophe Deloire napisał: „bronimy tej sprawy z powodu niebezpiecznych następstw dla przyszłej wolności prasy na całym świecie. Przyszedł czas, by raz na zawsze zakończyć to prześladowanie trwające ponad 10 lat. Przyszedł czas uwolnić Assange’a”. Deloire zwrócił też uwagę, że wyrok na Assange’a zbiegł się w czasie z wręczeniem pokojowej nagrody Nobla dwojgu dziennikarzom i Szczytem dla Demokracji, zebranym pod egidą USA.

Amnesty International wyraziło opinię, że działania brytyjskiego sądu to „parodia praworządności”.

Międzynarodowa Organizacja Dziennikarzy też negatywnie oceniła werdykt brytyjskiego sądu i wezwała amerykańskiego prezydenta Joe Bidena do „zakończenia tego politycznie motywowanego prześladowania”.

Jak na razie jedynym oficjalnie wyrażonym rządowym stanowiskiem wobec sytuacji z ekstradycją Juliana Assaange’a jest stanowisko rządu Rosji. Maria Zacharowa, rzeczniczka prasowa MSZ Rosji napisała na swoim kanale: „Ten haniebny werdykt politycznej sprawy przeciwko dziennikarzowi i działaczowi społecznemu – to kolejna forma ludożerczej ideologii anglosaskiego reżimu”.

Stałe przedstawicielstwo Rosji przy OBWE wyraziło nadzieję, że sprawa Assaange’a zostanie objęta specjalnym nadzorem ze strony przedstawiciela OBWE ds. wolności prasy.

Polski rząd nie zajął żadnego stanowiska. Przypomnimy, że eurodeputowany z ramienia Nowej Lewicy Robert Biedroń rok temu zagłosował przeciwko umieszczeniu przypadku Juliana Assange’a w raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka w Unii Europejskiej.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

Komentarz „Wolnych Mediów”

Jeśli Wielka Brytania wyda go Stanom Zjednoczonym, a na to się zanosi, to będzie to równoznaczne z wydaniem ofiary przestępcom, aby mogli się na niej zemścić. Absurdem jest, że USA chcą sądzić człowieka, który nie popełnił w USA żadnego przestępstwa, ponieważ nigdy nie przebywał w USA. Trzeba też pamiętać, że w USA panuje prawo precedensu – kara wymierzona Assange’owi będzie nakładana w przyszłości na wszystkich innych odważnych dziennikarzy ujawniających zbrodnie zbrodniarzy u władzy.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.