Assange może się odwołać od ekstradycji do USA

Opublikowano: 21.05.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 985

Założyciel „WikiLeaks”, Julian Assange, otrzymał pozwolenie na złożenie pełnego odwołania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych po tym, jak argumentował przed londyńskim Wysokim Trybunałem, że podczas amerykańskiego procesu może nie móc powoływać się na swoje prawo do wolności słowa.

Dwóch sędziów Sądu Najwyższego oświadczyło, że pozwolili mu na złożenie pełnej apelacji w celu rozpatrzenia jego argumentu, że może doświadczyć dyskryminacji ze względu na to, że jako urodzony w Australii Assange jest obcokrajowcem i nie przysługuje mu prawo wynikające z Pierwszej Poprawki amerykańskiej konstytucji.

W poniedziałek setki protestujących zebrały się przed sądem przed kluczowym orzeczeniem po 13 latach batalii prawnych, a dwóch sędziów poproszono o oświadczenie, czy zadowalają ich zapewnienia USA, że 52-letni Assange może powoływać się na prawo wynikające z Pierwszej Poprawki USA wolności słowa, jeśli będzie sądzony w USA za szpiegostwo.

Żona Assange’a, Stella, powiedziała poza sądem, że orzeczenie „wyznacza punkt zwrotny” i że „jako rodzina odczuwamy ulgę, że sąd podjął właściwą decyzję”. „Każdy widzi, co tu należy zrobić. Julian musi zostać uwolniony” – dodała.

Decyzja została przyjęta poza sądem przez wybuch wiwatów i śpiewu. Zespół prawny Assange’a powiedział, że w przypadku przegranej mógłby w ciągu 24 godzin znaleźć się na pokładzie samolotu lecącego przez Atlantyk.

Jego prawnik Edward Fitzgerald powiedział sędziom, że nie powinni akceptować zapewnień amerykańskich prokuratorów, że Assange może powoływać się na prawa i ochronę zapewnioną na mocy Pierwszej Poprawki, ponieważ amerykański sąd nie będzie tym związany. „Uważamy, że jest to rażąco niewystarczające zapewnienie” – powiedział przed sądem.

Obserwatorka praw człowieka Amnesty International nazwała orzeczenie „rzadką pozytywną wiadomością dla Juliana Assange’a i wszystkich obrońców wolności prasy”. „Stałe próby ścigania Assange’a przez Stany Zjednoczone zagrażają wolności mediów na całym świecie. To ośmiesza zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z prawa międzynarodowego i ich deklarowane zaangażowanie na rzecz wolności słowa” – powiedział Simon Crowther, radca prawny Amnesty International. „Ważne jest, aby dziennikarze i sygnaliści mogli brać udział w krytycznych doniesieniach w interesie publicznym, bez obawy przed prześladowaniami”.

Prezydent USA Joe Biden stanął przed presją wewnętrzną i międzynarodową, aby wycofać sprawę wniesioną za jego poprzednika Donalda Trumpa. Biden wskazał niedawno, że Stany Zjednoczone rozważają złożony przez Australię wniosek o wycofanie zarzutów.

Źródło zagraniczne: AlJazeera.com
Źródło polskie: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.