Raport PIP bezlitosny dla pracodawców

Opublikowano: 02.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 278

Sejm przyjął raport Państwowej Inspekcji Pracy za 2014 rok. Wynika z niego, że coraz więcej pracodawców nie płaci pracownikom za nadgodziny, a jedna piąta firm zatrudnia ludzi na umowach śmieciowych, choć powinna zaproponować im etat.

Pracownicy PIP przeprowadzili w ubiegłym roku 90 tys. kontroli w 73 tys. firm. Wynika z nich, że w blisko 92 tys. przypadków doszło do naruszenia praw pracowniczych, Przeanalizowano też blisko 52 tys. umów w 10 tys. firm i blisko 15 proc. pracodawców zatrudniało pracowników na umowach śmieciowych, choć zgodnie z przepisami prawa powinni zaoferować im normalne etaty. Ponadto w 8 tys. przypadków inspektorzy musieli nakazać wypłatę zaległych wynagrodzeń, a coraz częściej dochodzi też do niewypłacania pieniędzy za godziny nadliczbowe spędzone w pracy.

W ubiegłym roku doszło też do blisko 2 tys. wypadków przy pracy, gdzie poszkodowanych było blisko 2,4 tys. osób w tym 267 zakończyło śmiercią, natomiast 768 odniosło ciężkie obrażenia ciała.

Główna inspektor pracy Iwona Hickiewicz rekomendowała parlamentowi wzmocnienie ochrony prawnej dla osób zatrudnionych na umowach tymczasowych oraz ustanowienia dla nich płacy minimalnej. Poza tym stwierdziła, że blisko 39 agencji pracy tymczasowej działało w ubiegłym roku nielegalnie.

Na podstawie: nowyobywatel.pl, kadry.infor.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
l82
Użytkownik
l82

a i tak nic z tym nie zrobią bo te kary PIP są albo wkalkulowane w koszta albo nieściągalne albo….

a trafiają do firmy jak już tam są naprawdę kosmiczne przegięcia bo do lekkich naruszeń tyłka nie ruszą:)

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

@l82

Zgadza się.
Jeśli przeciętnie pracodawca zaoszczędzi na jednym pracowniku 1000 zł miesięcznie , a ma ich 10 to daje 10 000 zł miesięcznie – 120 tyś rocznie.
Kara jaka mu przyjdzie to kilka lub kilkanaście tyś zł.
Jeszcze większe kuriozum jest w wielkich montowniach ,fabrykach należących do zachodniego kapitału. Kilkuset pracowników daje sumy rzędu kilku milionów złotych. A kary dostaną 50 tyś raz na pięć lat.

To tak jakby przeciętny Kowalski robił wałki na podatkach gdy maksymalną karą za 500 tyś wyłudzenia było 50 tys zł i się rząd dziwił ,że wszyscy oszukują fiskusa.

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Nie od wczoraj wiadomo, że mamy Bantustan.

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

A gdzie leży przyczyna tego wszystkiego? Wiem, że bywają wstrętni pracodawcy-wyzyskiwacze. Jednak nie można wrzucać ich do jednego wora, jak to robi PIP, z porządnymi, uczciwymi. Przyczyna leży po stronie politycznych złodziei. Koszty rosną i nikt kurna o tym nie wspomina. Zachodnie koncerny mają jak raju, a uczciwy przedsiębiorca tylko pod górę. Pracownika nie interesuje jakie koszty ponosimy. Płaca minimalna? podatki maksymalne – paranoja.

atoreli123
Użytkownik
atoreli123

prawo pracy powinno być zmienione; z obydwu stron–> takie przykłady; czemu pracodawca zatrudnia na zlecenie? bo taniej ale i jest to kosztem pracownika i odprowadzanych składek do państwa. Czemu pracownik na umowie o pracę ma mieć 3 miesiące wypowiedzenia i 3 odprawy? by państwo za niego nie płaciło lub płaciło jak najmniej…. 80% ludzi w czasie 6 m-cy znajdzie nową pracę więc koszty państwa niższe. Koło się zamyka…