Przyznano rasistowską antynagrodę roku 2015

Opublikowano: 18.01.2016 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 720

Organizacja Survival International ogłosiła zwycięzcę Rasistowskiej Nagrody Roku 2015, która trafiła do rąk Fernando Furtado, deputowanego ze stanu Maranhao.

Furtado z Komunistycznej Partii Brazylii otrzymał nagrodę za wypowiedzi wygłoszone przez siebie w lipcu, podczas, których zasugerował, że Indianom z Amazonii należy pozwolić głodować. Nazwał ich też „kilkoma małymi gejami”. Po wywołaniu oburzenia w Brazylii, polityk został skłoniony do formalnego wycofania się ze swojej opinii.

Zwracając się  do drwali i farmerów, Fernando Furtado mając na myśli rdzennych mieszkańców Brazylii powiedział: „Nie wiedzą, jak sadzić ryż, więc pozwólcie im umrzeć z głodu i w ubóstwie, to jest najlepsza rzecz, ponieważ oni  nie wiedzą jak pracować”. Własne przemówienie członek Komunistycznej Partii Brazylii wygłosił do osadników ze wspólnoty São João do Caru, w pobliżu granicy z terytorium Indian Awa Guaja. Wiele pożarów, prawdopodobnie celowo zaprószonych przez drwali, wciąż szaleje w tym regionie, zagrażając kilkuset członkom plemienia Awa Guaja

Biorąc pod uwagę kontekst w jakim Furtado wygłosił swoje uwagi, organizacja Survival International wzywa do uznania je za akt podżegania do nienawiści rasowej. W regionie, w którym miało miejsce te wystąpienie panuje powszechna niechęć do Indian po tym jak doszło do operacji rządowej, podczas której wydalono drwali zajmujących teren rezerwy Awa. Jest wysoce prawdopodobnym, że te sentymenty były częścią motywów stojących za ostatnimi podpaleniami. Awa Guaja doświadczają jednak prześladowań od głębokich lat 1970. kiedy byli ścigani i mordowani przez osadników i wynajętych zabójców. W ostatnich latach kompanie drwali wycięły znaczną część ich lasów.

Jest to drugi rok z rzędu, kiedy Survival International przyznaje tę nagrodę brazylijskiemu politykowi. Rasistowską Nagrodę Roku 2014 otrzymał Luis Carlos Heinze, który powiedział, że „rząd jest w łóżku z czarnymi, Indianami i lesbijkami. Wszyscy przegrani”

Dyrektor Survival International, Stephen Corry, umotywował decyzję swojego środowiska w następujący sposób: „Te odrażające uwagi ukazują zakres rasizmu wobec plemiennych ludów wśród jednych z najbardziej wpływowych ludzi w brazylijskim społeczeństwie. Ważne jest to, że ludzie, zarówno w Brazylii, jak i za granicą są świadomi występowania tych postaw, na nich bowiem opiera się ludobójczy atak przemocy, w obliczu którego stoją obecnie brazylijskie plemiona. Dlatego zadecydowaliśmy o wyborze Furtado”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Agência Assembleia
Na podstawie: SurvivalInternational.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. jeszcze 18.01.2016 09:22

  Ten typek powinien zostać wymazany z życia publicznego.

 2. supersebi900 18.01.2016 15:02

  to nazista

 3. agama 18.01.2016 16:25

  Komuch

 4. Szurnięty Mędrzec 18.01.2016 21:16

  Kto to?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.