Antynoble 2012 przyznane!

Opublikowano: 22.09.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 893

Urządzenie do zagłuszania przemówień, badania nad zmniejszaniem wieży Eiffla i równanie opisujące zachowanie włosów zebranych w kucyk – to tylko niektóre z odkryć naukowych, które otrzymały w tym roku nagrodę Antynobla.

Antynoble (Ig-Noble) przyznawane są przez stowarzyszenie „Improbable Research” (ang. „Nieprawdopodobne badania”) za najbardziej absurdalne, dziwaczne, zabawne odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. Kto w tym roku zasłużył sobie na to wyróżnienie?

Dwóch Japończyków – Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada – otrzymało Antynobla w dziedzinie akustyki, za tzw. „zagłuszacz mowy”. Urządzenie przypominające policyjny radar do mierzenia prędkości potrafi skutecznie uciszyć nawet największego gadułę. Jak? Sprawa jest prosta, bo wynalazek działa na zasadzie echa – wbudowany mikrofon wyłapuje głos rozmówcy i wysyła go z powrotem. Delikwent słysząc z opóźnieniem swój głos, po jakimś czasie milknie.

Kolejny Ig Noble trafił w ręce trojga naukowców z Holandii – Anity Eerland, Rolfa Zwaan i Tulio Guadalupe’a, którzy odkryli, że wieża Eiffla wyda się mniejsza, gdy przechylimy się w lewą stronę.

Antynobel powędrował także w ręce Rusłany Kreczetnikovej i Hansa Mayera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, którzy rozwiązali bardzo ważną kwestię – jak nieść kawę by jej nie rozlać. Wyczerpujące badania pokazały, że wystarczy iść dość wolno ze stałą prędkością, a kubka nie napełniać do pełna. Bardzo odkrywcze, prawda?

W dziedzinie literatury najlepsza okazała się rządowa amerykańska agencja kontroli GAO, która otrzymała Ig Noble za raport, który oceniał report oceniający inne raporty.

Z kolei w dziedzinie naurobiologii nagrodę Antynobla otrzymało czterech amerykańskich naukowców, którzy badali za pomocą skanera MRI aktywność mózgu w martwym łososiu.

Zespół profesora Raymonda Goldsteina z Cambridge University otrzymał Antynobla za opracowanie równania, które pozwala przewidzieć zachowanie włosów zebranych w kucyk lub koński ogon, a także włóknistych materiałów w rodzaju futra, wełny czy włókna szklanego. Jednym z głównych parametrów, który opisuje właściwości włosów jest „liczba Rapunzel”, od imienia długowłosej bohaterki baśni braci Grimm. – informuje PAP.

W dziedzinie anatomii bezapelacyjnie wygrał Frans de Waal, którego badania udowodniły, że szympansy są w stanie rozpoznać się nie tylko po twarzy, ale także po… tyłkach i genitaliach.

Pokojowy Antynobel powędrował w ręce rosyjskiej firmy SKN, która opatentowała sposób, na wytwarzanie nanodiamentów za pomocą detonowania starych, przeterminowanych ładunków wybuchowych.

Dlaczego włosy mieszkańców szwedzkiego miasteczka Anderslvv, przybierały kolor zielony? Winę za to ponosiły miedziane rury, którymi spływała gorąca woda, barwiąc włosy na zielono. Za rozwiązanie tej zagadki Johan Petterson otrzymał Antynobla w dziedzinie chemii.

Nazwa Ig-Noble wywodzi się od nazwiska Alfreda Nobla i angielskiego słowa „ignoble” (nędzny, haniebny). Nagrody te przyznawane są od 1991 roku. Zwycięzców ogłasza się kilka dni wcześniej, niż nazwiska laureatów „prawdziwych” Nobli.

Na podstawie: PAP
Źródło: Ekologia.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.