Przesłuchanie w ZUS jak na policji?

Opublikowano: 13.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2962

Kilkudziesięciu kontrolerów ZUS miało przejść szkolenie obejmujące m.in. techniki przesłuchań. Według jednego z ekspertów do tej pory tego typu wiedzę przekazywano wyłącznie policji i służbom specjalnym.

Idea szkolenia pracowników ZUS z technik przesłuchań zrodziła się z niskiej skuteczności tradycyjnych praktyk. Jak wyjaśnia w TVN24 Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku: „Trenerzy w czasie szkolenia uczą, w jaki sposób rozmawiać z naszym klientem. W jaki sposób grzecznie, ale merytorycznie poprosić o wyjaśnienia dotyczące nieprawidłowości, jakie nasi kontrolerzy stwierdzili.”

Wojciech Andrusiewicz z ZUS twierdzi, że podobne szkolenia odzwierciedlają profesjonalizm instytucji: „Czy chcielibyśmy, żeby przesłuchiwała nas osoba, która nie ma zielonego pojęcia o zasadach prowadzenia tego typu rozmów?” – pyta.

Mimo, że na szkoleniu pracownicy nabędą niegroźną, z pozoru, wiedzę o tym jak zdemaskować oszusta obserwując mowę jego ciała bądź jakimi dysponuje on technikami obronnymi, Krzysztof Liedel, który ukończył kurs przesłuchań FBI, twierdzi, że w programie szkoleniowym dla ZUS przemyconych jest wiele technik typowych dla przesłuchań służb specjalnych oraz policji. W konsekwencji, osoby przesłuchujące interesantów Zakładu, będą w stanie nimi manipulować w celu uzyskania pożądanych informacji.

Kto zyska na szkoleniach „Sztuka przesłuchania”?

Okazuje się, że idea ma wielu zwolenników. Należy do nich również były oficer ABW, Piotr Sudnik, który uważa, że kwalifikacje polskich urzędników do przeprowadzania przesłuchań są niewystarczające. W efekcie sytuacje, w których urzędnik ma przesłanki by sądzić, że jego rozmówca składa wyjaśnienia niezgodne z prawdą, kończą się przemocą psychiczną.

Na szkoleniach zyskają więc nie tylko sami urzędnicy, ale również budżet ZUS. Profesjonalne przesłuchanie w ZUS, przeprowadzone przez kompetentnego urzędnika, ma znacznie większą szansę wykryć oszustwo lub mu zapobiec. Teoretycznie, obawy do niepokoju mogą mieć zatem tylko oszuści.

Skąd jednak pewność, że urzędnicy nie będą nadużywać nowych kompetencji? Musimy przyjąć na słowo honoru, że urzędnicy wałbrzyskiego ZUS zachowają profesjonalizm.

Piotr Sudnik uważa, że w rękach urzędników leży ogromna odpowiedzialność, by nowo nabyte umiejętności: „Służyły ustaleniu prawdy, a nie przekonaniu kogoś do przyznania się do rzeczy, których nie zrobił. Jeżeli ktoś by chciał w ten sposób wykorzystać wiedzę i umiejętności nabyte podczas szkoleń z zakresu przesłuchań, to popełni bardzo poważny błąd, a nawet przestępstwo.”

Wszystko wskazuje na to, że „Sztuka przesłuchania” to kolejny etap transformacji ZUS. Przypomnijmy, że instytucja stara się walczyć z wizerunkiem zmurszałej, przestarzałej instytucji i wprowadza kolejne innowacje, czego owocem była przyznana przez Polską Agencję przedsiębiorczości nagroda dla ZUS. O nowe uprawnienia ZUS stara się również w zakresie komunikacji z petentami. „Sztuka przesłuchania” wydaje się więc tylko kolejnym etapem zmian w ZUS.

Tylko czy instytucja idzie w dobrą stronę?

Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 13.11.2018 12:56

    Oszust ZUS i pijawka która na nas siedzi pasożytując w najlepsze, będzie szukał oszustów a to dobre:) metody SB niech od razu wprowadzą, aby nas skuteczniej okradać z okruchów które nam zostają w portfelu …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.