Przekładanie warstw grafenu

Opublikowano: 09.09.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 588

Naukowcy z University of Manchester, tego samego, na którym przed 10 laty odkryto grafen, dowiedli, że umieszczenie warstwy grafenu pomiędzy dwiema warstwami tzw. białego grafenu pozwala na uzyskanie materiału przydatnego do produkcji wysokowydajnych podzespołów elektronicznych.

Tak zwany biały grafen to heksagonalny azotek boru (hBN). To jeden z wielu dwuwymiarowych materiałów odkrytych na fali fascynacją grafenem. Teraz udowodniono, że właściwości elektroniczne heterostruktur, czyli ułożonych warstwami dwuwymiarowych materiałów, mogą ulegać dramatycznym zmianom dzięki precyzyjnej kontroli orientacji struktury krystalicznej warstw.

Odkrycia dokonała międzynarodowa grupa badaczy z Wielkiej Brytanii, Rosji, Korei Południowej i Japonii, pracująca pod okiem jednego z odkrywców grafenu, Kostii Novoselova. “Nasze odkrycie to zasługa pięknego połączenia klasycznych praw dotyczących ruchu oraz pochodzącej ze świata kwantów falowej natury elektronów, która pozwala im na przedostawanie się przez bariery” – mówi profesor Laurence Eaves z Uniwersytetów w Manchesterze i Nottingham.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.