Przedstawcie długofalowy plan gospodarczy!

Opublikowano: 30.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 573

Nadchodzą kolejne wybory, tworzą się nowe koalicje polityczne, a w Polsce dalej mamy regularną wojnę polsko-polską. Niestety znowu w tej wojnie zamiast aspektów gospodarczych obie strony wyciągają głównie aspekty światopoglądowe oraz różne „haki”.

W praktyce żadna z partii na polskiej scenie politycznej nie przedstawiła choćby rysu jakiegoś spójnego długoterminowego planu rozwoju polskiej gospodarki. Dla wyborców najważniejsze są natomiast aspekty bytowe – trudno myśleć o innych aspektach nie mając zaspokojonych podstawowych potrzeb choćby na minimalnym poziomie. Do zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych krytyczna jest natomiast silna gospodarka, a także to, aby w jak największym stopniu była kontrolowana przez obywateli bo tylko wtedy zyski jakie będzie przynosiła ta gospodarka będą mógł być choć w części przekazywane obywatelom i tylko taka gospodarka będzie na trwale związana z obywatelami.

Co istotne stoimy przed bardzo ogromną zmianą w ogólnoświatowej gospodarce, bo nadchodzi Gospodarka 4.0, gdzie duża cześć społeczeństwa typowej pracy po prostu nie będzie miała. Transformacja do Gospodarki 4.0 będzie natomiast szybsza niż wielu także specjalistom się to wydaje. W Gospodarce 4.0 tylko częściowo chodzi bowiem o automatyzację produkcji, ale głównie o automatyzację wszystkich aspektów związanych ze współpracą pomiędzy firmami/urzędami w tym również automatyzację transakcji handlowych, a taką zmianę można wdrożyć jednym systemem (choć rzeczywiście dość skomplikowanym).

W praktyce za kilkadziesiąt lat większość etatów, które nie polegają na kreacji niczego nowego czyli między innymi handlu, księgowości… będą już w zaniku.

Równolegle będzie także postępował oczywiście proces automatyzacji produkcji choć będzie to proces raczej wolniejszy bo wszystkie „narzędzia” do automatyzacji produkcji dostępne są już teraz, ale ze względów kosztowych po prostu nie opłaca się ich wdrażać i raczej szybko nie ulegnie to zmianie (zwłaszcza w MŚP).

Plan w jaki sposób polska gospodarka ma sobie poradzić z wyzwaniami Gospodarki 4.0 jest więc konieczny, bo to on będzie stanowił czy za kilkadziesiąt lat Polska będzie miała jakiekolwiek znaczenie w gospodarce światowej.

Niestety niemal wszystkie partie/koalicje oprócz Zjednoczonej Prawicy zachowują się w zakresie gospodarki w sposób niemal obłąkańczy (bądź co gorsza świadomie przedstawiając iluzoryczną wizję gospodarki) snując przedziwne wizje polski w Europie podporządkowanej głównie korporacjom zachodnim. Gdyby taka wizja miałaby się urealnić to w zautomatyzowanym świecie Gospodarki 4.0 dla większości Polaków nie będzie niestety miejsca.

Tylko PIS wraz z koalicjantami wydaje się mieć jakikolwiek choćby krótkoterminowy plan i co jeszcze ważniejsze dość skutecznie go wdraża.

W ostatnich czterech latach PiS bardzo skutecznie walczył z przestępczością gospodarczą i kolejne wdrażane mechanizmy prawie na pewno jeszcze bardziej podniosą tą skuteczność (chodzi głównie o split payment). Bardzo dużym sukcesem jest również znacjonalizowanie kilku banków i kliku innych przedsiębiorstw co bardzo pozytywnie wpłynęło zwłaszcza na sektor finansowy.

Już widać również pozytywny wpływ na inwestycje dzięki Polskiej Strefy Ekonomicznej, mimo iż została wdrożona zaledwie rok temu.

Kolejnym sukcesem rządu jest także przekonanie większości Polaków, iż warto „inwestować” we własną gospodarkę choćby poprzez nabywanie produktów polskich producentów.
Niestety mimo oczywistych sukcesów PiS w aspekcie gospodarki i to mocno docenianych na całym świecie to dalej za mało, aby polska gospodarka była w stanie oprzeć się nadchodzącej Gospodarce 4.0 Niemiec czy Chin.

O Gospodarce 4.0 wiele się co prawda mówi także na szczeblu rządowym, jest również organizuje się wiele spotkań w tym również z przedstawicielami innych krajów Trójmorza, a nawet powstała Fundacja Platformy Przemysłu Przyszłości, ale w praktyce wg mojej wiedzy nie ma żadnego realnego planu w jaki sposób zbudować konkurencyjną do niemieckiej czy chińskiej Gospodarkę 4.0.

Żadna z partii w tym również Zjednoczona Prawica nie przedstawia całościowego planu zbudowania Gospodarki 4.0.

Partie liberalne nawet nie wysilają się na stworzenie jakiegoś realnego i racjonalnego planu gospodarczego poza planem sprywatyzowania wszystkiego.
Niestety także partie lewicowe, które powinny głównie koncentrować się na zbudowaniu zrównoważonej gospodarki nawet nie mają choćby zarysu takiego planu nie wspominając nawet o planie zbudowania zrównoważonej Gospodarki 4.0.

Apeluję do wszystkich partii, aby jeszcze przed wyborami opublikowały w swoich programach długofalowe plany zbudowania silnej Gospodarki 4.0. Do partii nieliberalnych apeluję o opublikowanie planu zbudowania silnej i zrównoważonej Gospodarki 4.0. Polacy zasługują, aby traktować ich poważnie i przedstawiać im poważny program.

Autorstwo: Jarosław Szczepanik
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MvS 30.08.2019 11:47

    Ha, ha, ha. To tak jakby domagać się od załogi Titanica planu podróży zaraz po zderzeniu z górą lodową. Ha.

  2. Fenix 31.08.2019 07:56

    Z podziału ludzi na partie u władzy, nie oczekuje poważnych programów w przyszłości.
    Z podziału władzy nie ludzi! Świadomi ludzie ich jedność,i wspólny cel, nadadzą kierunek rozwoju przyszłości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.