Protesty przeciwników szczytu G7 w bawarskim Elmau

Opublikowano: 08.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 628

Przeciwnicy szczytu G7 w Elmau w bawarskich Alpach kontynuowali w niedzielę akcję protestacyjną przeciwko spotkaniu siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu. Uczestnicy protestu blokowali przed południem drogi dojazdowe i linię kolejową.

Kilkanaście osób zablokowało drogę B2 w Garmisch-Partenkirchen oddalonym o niecałe 10 km w linii prostej od miejsca obrad – zamku Elmau. Uczestnicy blokady trzymali plakat z napisem “Dostrzegamy jedynie zastraszanie, izolację i samowolę”. Policja przerwała po godzinie blokadę wynosząc protestujących poza jezdnię. Pięć osób zostało zatrzymanych.

W Oberau przed Garmisch około 60 osób usiłowało zablokować tory kolejowe. Ruch pociągów został na pewien czas zawieszony. Interweniowała policja.

300 demonstrantów wyruszyło przed południem z Garmisch w kierunku Elmau. Podobne marsze wyszły z kilku innych miejscowości.

Miejsce obrad – zamek Elmau jest odizolowany od świata. Sąd w Monachium odwołał wydane wcześniej pozwolenie na demonstrację 50 osób w pobliżu zamku.

Podczas marszu protestacyjnego w sobotę 6 czerwca doszło do incydentów, w których obrażenia odnieśli zarówno policjanci, jak i uczestnicy marszu.

Pomimo apeli organizatorów o spokój grupki ubranych na czarno aktywistów sprowokowały potyczki z policjantami, eskortującymi maszerujących przez alpejski kurort demonstrantów.

Jak twierdzi policja, protestujący użyli gaśnicy pianowej przeciwko funkcjonariuszom i zaatakowali ich drzewcem od transparentu. Siły porządkowe użyły pałek i gazu łzawiącego. Podczas przepychanek w kierunku policjantów rzucono butelkę i dwie świece dymne. Organizatorzy obarczyli policję odpowiedzialnością za incydent. Jak poinformowali, kilku uczestników marszu doznało obrażeń w wyniku interwencji.

Przeciwnicy G7 uważają, że grupa siedmiu państw jest “samozwańczym i niedemokratycznym” gremium, niezdolnym do rozwiązania palących problemów współczesnego świata.

Jednym z istotnych krytykowanych zagadnień jest utajnienie negocjacji w sprawie oraz samej treści projektu umowy o wolnym handlu UE z USA (TTIP) oraz tego porozumienia, które w powszechnym przekonaniu aktywistów ma zwiększyć przewagę konkurencyjną USA i państw UE nad państwami BRICS i innymi rozwijającymi się, a ponadto jeszcze bardziej osłabić i tak nikłą społeczną kontrolę nad jakością towarów i usług dostarczanych przez ponadnarodowe korporacje.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.