Międzynarodowy szczyt ws. równości płci i wzmocnienia roli kobiet

Opublikowano: 14.07.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1380

W japońskim Nikko, ok. 100 km na północ od Tokio, odbył się międzynarodowy szczyt ws. równości płci i wzmocnienia roli kobiet. Uczestniczyły w nim państwa G7.

Japonia, jako jedyny kraj, wysłała na ten szczyt mężczyznę, p. Masanobu Ogurę, który jest ponoć entuzjastą równości płci. W sierpniu 2022 roku minister Ogura wypróbował „brzuszek ciążowy” o wadze 7,3 kg, aby „rozwiązać problem zmniejszającej się populacji”.

Rozmawiano na temat przemocy seksualnej, praw środowisk LGBT oraz nierówności płacowych. Zobowiązano się m.in. do zmniejszenia luki płacowej i zwiększenia reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Szczyt w Nikko miał miejsce klika dni po opublikowaniu przez Światowe Forum Ekonomiczne corocznego raportu Global Gender Gap Index, w którym opisuje się kwestię parytetu płci na podstawie czterech wskaźników: udziału w gospodarce, osiągnięć edukacyjnych, stanu zdrowia oraz roli w polityce.

Japonia zajmuje w tym rankingu 125 miejsce (na 146 państw). Premier Japonii, Fumio Kishida, zapowiedział, że odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych w firmach notowanych na giełdzie ma wzrosnąć do 30%.

Mężczyźni stanowią w Japonii ok. 90% parlamentarzystów, obsadzają też podobny odsetek miejsc w rządzie. Japonia jest też – podobnie jak Stany Zjednoczone – krajem, w którym administracją nigdy nie kierowała kobieta – w Japonii jako premier, w Ameryce jako prezydent. W zarządach japońskich firm notowanych na giełdzie kobiety stanowią tylko 11,4% kadry kierowniczej.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.