Protest przeciw galerii handlowej w Krakowie

Opublikowano: 23.03.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 200

Pod hasłem „Chciwość miasta” w sobotę w Krakowie odbył się protest przeciwko budowie nowej galerii handlowej. Była złota krowa, złote stroje i złote symbole dolara i euro. Kilkuset manifestantów pod wodzą krakowskich artystów i aktywistów społecznych broniło w ten sposób modernistycznego budynku dawnego hotelu „Cracovia”, w miejscu którego ma powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy.

Demonstracja rozpoczęła się pod pomnikiem Piłsudskiego. “Stąd ruszała Pierwsza Kadrowa i stąd rusza nasza rzeka pieniądza” – wyjaśniła prowadząca demonstrację artystka Cecylia Malik. Przy dźwiękach samby zebrani przemaszerowali pod dawną Cracovię, pchając przed sobą hipermarketowe wózki i niosąc transparenty z napisami „Chciwość” i „Hotel Cracovia Pany”.

Pod wejściem do hotelu odbył się wiec. Przemawiający obrońcy budynku zwracali uwagę na jego walory architektoniczne i domagali się wpisania go do rejestru zabytków. “Cracovia ma wszystkie trzy rodzaje walorów, które cechują zabytki: historyczne, architektoniczne i estetyczne” – mówił Mateusz Okoński. Organizatorzy podkreślali, że bryła hotelu zapoczątkowała w Polsce reakcję na socrealizm i wraz z pobliskim Kinem Kijów stanowi wyjątkowy zespół architektury modernistycznej. Przypomnieli również, że na fasadzie hotelu skryta pod reklamami i płytami kartonowo-gipsowymi mieści się modernistyczna mozaika autorstwa Heleny i Romana Husarskich.

Po przemówieniach na schodach hotelu Krakowski Chór Rewolucyjny zaśpiewał hymn spółdzielców „Oto staje nas wolna gromada”. Wystąpił również zespół Hańba, bo – jak wyjaśnili organizatorzy – „to hańba z chciwości niszczyć taki budynek”. Na koniec do tańca zagrał zespół Samba Ka Rytmy Oporu. Po czym eskortowany przez policję pochód przeszedł pod Małopolski Ogród Sztuki, gdzie ma miejsce wystawa poświęcona chciwości miasta i ukrytej mozaice.

Hotel Cracovia działał do 2011 r. Orbis sprzedał go wówczas kieleckiej spółce Echo Investment, która planuje wyburzyć gmach. W zeszłym miesiącu deweloper przedstawił projekt galerii handlowej, która miałaby powstać w tym miejscu.

Autor: Marek Tobolewski
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o