Prezydent Warszawy popełniła przestępstwo?

Opublikowano: 16.02.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 752

Do prokuratury został złożony wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Sprawa dotyczy odmowy udzielenia informacji publicznej pomimo nakazującego je prawomocnego wyroku sądu.

Podejrzewamy, że ten szanowny duet popełnił występek nieudostępnienia wbrew obowiązkowi informacji publicznej (art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej) oraz później drugi czyn, tym razem przestępstwo urzędnicze z art. 231§1 kodeksu karnego, polegające na niepodporządkowaniu się prawomocnemu wyrokowi sądowemu opatrzonemu klauzulą natychmiastowej wykonalności – tłumaczy rzecznik prasowy warszawskiego okręgu PiS.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście – Północ.

Sprawa dotyczy odmowy ujawnienia informacji publicznej, pomimo nakazującego je prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

Jak relacjonują przedstawiciele warszawskiego okręgu PiS, Hanna Gronkiewicz-Waltz w styczniu 2010 r. odmówiła radnemu Jarosławowi Krajewskiemu informacji o osobach, z którymi Ratusz zawierał umowy cywilno-prawne na usługi w rodzaju wygłoszenia wykładu o wyborach w 1989 r. czy organizowania współpracy z mediami w Biurze Edukacji.

Łączna kwota tych umów to 24 tys. zł. Co ciekawe, w tym samym czasie rzeczone Biuro zatrudniało kilkudziesięciu pracowników, którzy otrzymywali wysokie premie 3 razy do roku. Ponadto Urząd Miasta utrzymywał (i nadal utrzymuje) Zespół Prasowy – właśnie do współpracy z mediami.

Warszawscy radni PiS podkreślają, że w tym przypadku zostało popełnione pierwsze przestępstwo – nieujawnienie wbrew obowiązkowi informacji publicznej.

Decyzję w tej sprawie radny Jarosław Krajewski zaskarżył, a Sąd Okręgowy nadał wyrokowi nakazującemu udzielenie żądanej informacji klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Pomimo wyroku sądu Urząd Miasta w grudniu 2011 r. ponownie odmówił udzielenia informacji.

– Prezydent Warszawy będąca jednocześnie Zastępcą Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Nie udzieliła nakazanej wyrokiem informacji, bo… zamierza złożyć kasację. Hanna Gronkiewicz-Waltz od jakichś 18 lat jest profesorem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ale zakładam, że pamięta jeszcze czego ją uczono na pierwszych latach studiów. Otóż Pani Prezydent, złożenie skargi kasacyjnej nie eliminuje z obrotu prawomocnego wyroku z klauzulą wykonalności. To nawet nie jest elementarz prawniczy, to jest prawnicze przedszkole. A niejako przy okazji popełniono tutaj drugie przestępstwo – nadużycia władzy określonego w art. 231§1. kodeksu karnego – tłumaczy radny PiS Jarosław Krajewski.

Przedstawiciele warszawskiego okręgu PiS podkreślają, że z ich informacji uzyskanych w Ratuszu wynika, że w 2010 r. na 14 tys. podobnych umów cywilno-prawnych wydano 31 mln zł z pieniędzy warszawiaków.

Opracowanie: pł
Na podstawie: warszawskipis.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15 komentarzy

 1. devilan1410 16.02.2012 12:36

  Jeżeli dany polityk ma udowodniony zarzut nigdy nie powinien mieć możliwości piastowania jakiegokolwiek państwowego stanowiska urzędowego.

  Za niewywiązanie się z obietnic wyborczych także ta sama kara.
  Za niewywiązanie się i działanie na szkodę państwa i społeczeństwa, wydalenie z kraju i konfiskata całego majątku z szeroko zakrojonym śledztwem lustracyjnym.

 2. bXXs 16.02.2012 12:42

  Kim jest Hanka Gronkiewicz-Waltz?? Jej prawdziwe nazwisko to Hajka Grundbaum, pełną lista zakonspirowanych Żydów w polskiej polityce pod tym linkiem http://www.grupy.egospodarka.pl/Lista-zakonspirowanych-Zydow,p,701320,9.html.
  Czy jestem antysemita? NIE! jestem przerażony SYJONIZMEM i wpływem tych zbrodniarzy na życie nieświadomych ludzi. SYJONIZM, FASZYZM, KOMUNIZM, KAPITALIZM.

 3. dasza_dm 16.02.2012 13:14

  do bXXs: na czym opierają się informacje zamieszczone na stronie, którą podajesz w linku? Podobno są w jakichś tajnych archiwach czy aktach… Ale kto zbierał informacje? I skąd? Bo jakoś nie we wszystko chce mi się wierzyć… Owszem, słyszałam o niektórych ososbach z tej listy, że zmieniały nazwiska ze względu na swoje pochodzenie, ale co do reszty nie jestem przekonana… Mam nadzieję, że Cię to nie dziwi i że rozumiesz moje wątpliwości.

 4. pasanger8 16.02.2012 16:19

  Jeśli mają na to dowody to bez taryfy ulgowej.Oby jednak mieli dowody wciąż pamiętam posła zerro posądzającego lekarza o świadome zabijanie pacjentów-później przepraszał.

 5. Il 16.02.2012 17:22

  lekarze zabijali pacjentów swoimi błędnymi diagnozami i traktowaniem pacjentów jak produktów w stylu “odbębniłem co wiedziałem, następny do wydojenia z kasy”

 6. bXXs 16.02.2012 19:50

  dasza_dm – rozumiem i podzielam twoje wątpliwości, moje wypowiedzi opieram na obserwacji na szeroko dostępnych źródłach, artykułach i opiniach. Jednakże pochodzenie nie ma dla mnie znaczenia do czasu jeżeli nie wyjaśnia braku kwalifikacji, osiągnięć na wiecznie zajmowanych stanowiskach PUBLICZNYCH. Wiadomo, ze populistyczne hasełka nie wystarczają by dostać się do koryta a tym bardziej by żyć przy tym korycie i szkodzić. Większość ludzi z tej listy jest po pierwsze szkodnikami, które ciężko usunąć. Kto ich trzyma? Kto ich utrzymuje i wspiera? Przecież nie ich umiejętności i wiedza? Na drugim planie okazuje się ze jeden jest szwagrem, drugi kuzynem a trzeci…Ale dla czego uwielbiają wakacje w Izraelu? I co najważniejsze, skoro szkodzą społeczeństwu to komu sprzyjają (wykonują zadania)? I znowu Żydzi. Czy polska jest Izraelem? NIE! Czy obywatele Izraela mogą reprezentować polaków jako Polacy? Chyba na Olimpiadzie :D. Załóżmy ze Eskimosi powbijali się na stanowiska publiczne i są świetni. Obniżają podatki, niszczą korupcje, blokują korporacje i przekręty z EU itd. Wszyscy by kochali Eskimosow w Polsce! Ale skoro kradną, korumpują, wymuszają, niszczą, nakładają haracze, lichwę i wiecznie biadolą jak im ciężko mimo ze czynią piekło dla wszystkich do okola to trzeba być jednym z nich by ich akceptować. I to nie czynie ciebie antysemita tylko doświadczonym i rozumnym człowiekiem.

 7. Czejna 16.02.2012 20:05

  bXXs, dosc podobnie do Pana odbieram ta grande i swietnie ja Pan wylozyl.
  Pozdrawiam.

 8. Pires 16.02.2012 20:39

  Zgadzam się.

 9. dasza_dm 16.02.2012 21:41

  bXXs: dzięki za odpowiedź. 🙂 I jeszcze jedno pytanko: jesteś przeciwny tylko osobom mającym semickie pochodzenie czy ogólnie nie popierasz obcokrajowców w polskim rządzie, parlamencie itd.? Absolutnie nie uważam Cię za antysemitę. Przyszedł mi do głowy poseł John Godson. Ma on polskie obywatelstwo (inaczej oczywiście nie miałby szans na stołek w sejmie), jednakże chociażby po jego kolorze skóry można wywnioskować, że rodowitym Polakiem to on nie jest (i nie – nie jestem rasistką, chciałabym tylko poznać zdanie Internauty). 🙂

 10. Il 16.02.2012 22:55

  poseł ‘syn Boga’ (God son) to emanacja ducha głodu z Afryki.
  przybył do Polski po to co zostało ukradzione Afrykańczykom.
  część europejczyków (w tym polaczków) ukradła im ŻYCIE.

 11. senseimarcel 17.02.2012 09:24

  A kto niby ma i sądzić i skazywać? Kolesie sędziowie posadzeni jeszcze na stanowiskach za PRL-u?

 12. Smyku 17.02.2012 21:17

  Nie wiem czemu, ale posądzanie wszystkich ważniejszych osób w rządzie o pochodzenie żydowskie śmierdzi mi powielaniem propagandy stosowanej przez NSDAP w latach 20. i 30. Skupianie się tylko na takim aspekcie jest według mnie prymitywne i zaciera prawdziwy obraz świata.

 13. 8pasanger 18.02.2012 02:54

  @Il nie chcę bronić partaczy (a tacy się niestety w zawodzie lekarskim zdarzają)ale stawianie diagnozy i leczenie to trudne zadania a nie wszystkich można wyleczyć zarzucanie świadomego zabójstwa to wielkie świństwo-chyba ,że to prawda. @ seinsemarcel proszę nie zwalaj wszystkiego na PRL obecni sędziowie w I instancji (Sądzie rejonowym)mają max30 lat i w 1990r mieli 10 lat czy to PRL ich zdeprawował?Czy może bezprawie i polityczne awanse już w ,,wolnej” Polsce?

 14. 8pasanger 18.02.2012 02:59

  @Il nie chcę bronić partaczy (a tacy się niestety w zawodzie lekarskim zdarzają)ale stawianie diagnozy i leczenie to trudne zadania a nie wszystkich można wyleczyć zarzucanie świadomego zabójstwa to wielkie świństwo-chyba ,że to prawda. @ seinsemarcel proszę nie zwalaj wszystkiego na PRL obecni sędziowie w I instancji (Sądzie rejonowym)mają max30 lat i w 1990r mieli 10 lat czy to PRL ich zdeprawował?Czy może bezprawie i polityczne awanse już w ,,wolnej” Polsce?A to czy ktoś jest Żydem czy nie nie ma najmniejszego znaczenia-liczy się to jakim jest człowiekiem i jak postępuje.Pani Gronkiewicz-Waltz jest arogancką szachrajką i dewotką na pokaz przestępczo prywatyzującą STOEN -mi to wystarcza.Jeśłi okazałoby się ,że jest ,,prawdziwą,rdzenną Polką” -nie zmieniłbym o niej zdania ani na jotę.

 15. dasza_dm 19.02.2012 20:29

  8pasanger napisał(a): “A to czy ktoś jest Żydem czy nie nie ma najmniejszego znaczenia-liczy się to jakim jest człowiekiem i jak postępuje.Pani Gronkiewicz-Waltz jest arogancką szachrajką i dewotką na pokaz przestępczo prywatyzującą STOEN -mi to wystarcza.Jeśłi okazałoby się ,że jest ,,prawdziwą,rdzenną Polką” -nie zmieniłbym o niej zdania ani na jotę.”

  I ja się z tym zgadzam w 100%. Najwazniejsze jest to jak człowiek postępuje, a to skąd pochodzi nie ma z tym żadnego związku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.