Prezydent podpisał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Opublikowano: 03.09.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1740

Prezydent Andrzej Duda przeanalizował i pozytywnie rozpatrzył wniosek polskiego rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim. Odpowiednie rozporządzenie zostało podpisane w czwartek.

https://www.youtube.com/watch?v=oP4PUxmwW_U

Według rzecznika Kancelarii Prezydenta Błażeja Spychalskiego, ten wniosek był bardzo wnikliwie analizowany. Dokument bezzwłocznie zostanie przekazany do Sejmu, który musi potwierdzić decyzję prezydenta. Izba niższa parlamentu zbierze się najprawdopodobniej w poniedziałek. Posłowie mają moc do odrzucenia prezydenckiego rozporządzenia, ale potrzebują do tego większości.

„To rozporządzenie jest przesyłane w celu publikacji w „Dzienniku Ustaw”. Jest również przesyłane do marszałek Sejmu, bo zgodnie z konstytucją to rozporządzenie musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie” – oświadczył Błażej Spychalski i jak dodał zostało ono wydane na okres 30 dni i wchodzi ono w życie z dniem publikacji.

Tutaj prezydentowi zależało ogromnie na tym, żeby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli – zapewnił rzecznik prezydenta, podkreślając, iż podjęta decyzja daje więcej kompetencji straży granicznej i wojsku. „Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna. My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granice UE, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polsce i UE” – przekazał Błażej Spychalski.

Przypomnijmy, że 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach graniczących z Białorusią w województwach podlaskim (115) i lubelskim (68).

Propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem opozycji. Zdaniem szefa klubu Koalicji Obywatelskiej Borysa Budki prezydent powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by oceniła, czy stan wyjątkowy jest faktycznie konieczny.

„W miejscowościach objętych stanem wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego montowane są tablice informacyjne” – poinformował w czwartek na „Twitterze” minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Tablice informacyjne z napisem „Obszar objęty stanem wyjątkowym” są montowane od czwartkowego wieczoru przy zielonych tablicach z nazwą miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez prezydenta ograniczenia będą obowiązywać przez 30 dni w 183 miejscowościach w województwach lubelskim i podlaskim. W praktyce oznacza to, że poza mieszkańcami w strefie mogą przebywać m. in. działający tam urzędnicy, służba medyczna, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby biorące udział w uroczystościach religijnych, pogrzebach, weselach, oraz odwiedzający najbliższych krewnych. Dorosłe osoby muszą posiadać przy sobie, w miejscach publicznych, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat – legitymację szkolną.

Turyści mają opuścić ten obszar. W strefie obowiązywania stanu wyjątkowego nie mogę przebywać również dziennikarze. Zabronione jest też fotografowanie i filmowanie działań służb i wizerunków funkcjonariuszy. Zakazano także organizacji zgromadzeń, imprez masowych, czy artystycznych. Za łamanie obostrzeń grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności. Sądy orzekać będą o karach w trybie przyspieszonym.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka w rozmowie z RMF FM zapewnił, że codzienne życie mieszkańców regionów objętych stanem wyjątkowym praktycznie się nie zmieni. Jednak ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego niektóre firmy mogą ponieść straty. Głównie z branży turystycznej. Rząd obiecał, że dostaną rekompensaty. Polskie media informują, że w pasie przygranicznym z Białorusią pojawiły się wzmożone patrole policji, straży granicznej i wojsko.

Komisja Europejska nie krytykuje wprowadzonego w Polsce stanu wyjątkowego w niektórych miejscowościach przy granicy z Białorusią. Oceni jednak rozporządzenie, po jego otrzymaniu. „Odnotowujemy wprowadzenie przez polskie władze stanu wyjątkowego dla 183 miejscowości położonych wzdłuż pogranicza z Białorusią na okres 30 dni” – czytamy w oświadczeniu KE. Unijni urzędnicy przyznają, że „sytuacja w terenie jest trudna”. Jednocześnie Komisja Europejska zapowiada, że oceni rozporządzenie o stanie wyjątkowym w Polsce zarówno „jeżeli chodzi o jego możliwy wpływ, jak i zgodność z zasadą proporcjonalności”. Chodzi o to, czy zastosowane środki ograniczające wolności obywatelskie znajdują potwierdzenie w ewentualnym zagrożeniu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.