Liczba wyświetleń: 883
W ostatnich latach naukowcy praktycznie nie widzieli ani jednego wyklutego samca żółwia morskiego na całej Florydzie. I ich zdaniem winne są zmiany klimatu.
Wzrost temperatury może prowadzić nie tylko do braku różnorodności płciowej u żółwi, ale także do śmierci młodych. Prawie wszystkie żółwie morskie, które wykluły się na plażach Florydy w ciągu ostatnich czterech lat, urodziły się jako samice. Wszystko z powodu rekordowych temperatur spowodowanych zmianami klimatycznymi. Jak zmiany klimatyczne wpływają na płeć żółwi?
Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), młode żółwie są płciowane po zapłodnieniu, kiedy samice zakopują jaja w piasku w celu inkubacji przed wykluciem. Jeśli jaja żółwia są inkubowane w temperaturze poniżej 27°C, wykluły się żółwie będą samcami. Jeśli jaja będą inkubowane w temperaturze powyżej 31°C, pisklęta będą płci żeńskiej.
Jednocześnie częste wahania temperatury mogą prowadzić do mieszania płci młodych. Jednak temperatura na Florydzie nie podlega wahaniom – stale rośnie. Zdaniem naukowców, jeśli ten trend się utrzyma, populacje żółwi na całym świecie będą bardziej niż kiedykolwiek zagrożone. Populacje żółwi mogą cierpieć nie tylko na brak różnorodności – według NOAA zbyt wysoka temperatura piasku może zabijać żółwie, co oznacza, że wkrótce mogą nie pojawić się w ogóle nowe pisklęta.
Zdjęcie: Marcello Rabozzi (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl