Tysiące żółwi oliwkowych wyszło na plaże Kostaryki

Opublikowano: 17.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 449

Żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea) to gatunek żółwi morskich, który kiedyś był bardzo często spotykany. Jednak na przestrzeni ostatnich 50 lat jego populacja spadła nawet o 50%. Obecnie trwa sezon na składanie jaj przez samice tego gatunku. Tysiące dużych zwierząt wychodzi na plaże starając się zakopać tam składane jaja. Niestety często przeszkadzają w tym ludzie.

W znajdującym się na Kostaryce rezerwacie Ostional Wildlife Refuge w pobliżu Guancaste, z rozmnażania się żółwi oliwkowych uczyniono lokalną atrakcję turystyczną. Skutkowało to tym, że setki ludzi napływają na plaże często przeszkadzając zwierzętom w dokonaniu cyklu przyrody.

Turyści dotykali żółwie i próbowali się z nimi bawić co doprowadziło do tego, że wiele samic po prostu zrezygnowało ze znoszenia jaj uciekając do morza. Ze zdjęć umieszczanych w serwisach społecznościowych wynika, że ludzie bawili się bardzo dobrze, a niektóre dzieci nawet siadały na żółwiach. Szkoda, że ktoś nie zastanowił się nad szkodami dla środowiska jakie powoduje taka niemądra postawa.

Co więcej okazuje się, że wiele osób wygrzebywało jaja, które podobno są lokalnym smakołykiem. Właśnie takie postawy powodują, że żółwie oliwkowe, których miliony pływało niegdyś w oceanach wkrótce mogą stać się gatunkiem nawet krytycznie zagrożonym.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 17.09.2015 09:53

    Biedne żółwiki! Człowiek nie powinien mieszać się do spraw natury, tylko z nią współżyć, dzikie ludy o tym zawsze wiedziały.

  2. pablitto 17.09.2015 19:48

    wprowadzić tam dywizję desantową – ostrzeżenie, seria w powietrze (oczywiście z tłumikiem, żeby nie niepokoić żółwii 😉 a jak nie, to … – może na coś konstruktywnego by się przydało w końcu to wojsko.

  3. reotak1 18.09.2015 00:59

    chyba tam inaczej pojmują słowo “rezerwat”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.