Kłusownictwo zagraża żółwiom z Madagaskaru

Opublikowano: 13.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Dwóm krytycznie zagrożonym gatunkom żółwi z Madagaskaru grozi zagłada ze względu na nasilające się zjawisko kłusownictwa – alarmuje organizacja Wildlife Conservation Society (WCS).

Problem dotyczy żółwi madagaskarskich i żółwi promienistych. Ponad 1 tys. gadów zostało skonfiskowanych przemytnikom tylko w ciągu pierwszego kwartału 2013 roku. W sumie 54 żółwie madagaskarskie zostały przechwycone w Tajlandii. Ten gatunek – ocenia WCS – jest “najpopularniejszym żółwiem na niesławnym targu Chatuchak w Bangkoku, gdzie handluje się dzikimi zwierzętami”.

Żółwie madagaskarskie były niegdyś powszechne na północy Madagaskaru, ale w 2008 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oceniała, że pozostało ich na wolności już tylko 400. Te gady mogą osiągać długość 47 centymetrów i ważyć do 19 kg.

Drugi gatunek – żółwie promieniste – zamieszkuje południową część kraju. Jego ciemnobrązowa lub czarna kopulasta skorupa jest pokryta jasnożółtym lub pomarańczowym gwiaździstym wzorem. Zwierzę może dorastać do 40 cm długości i żyć nawet 100 lat.

“Te żółwie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych gatunków Madagaskaru – przekonuje w oświadczeniu James Deutsch, dyrektor Programu Afrykańskiego w WCS. – Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe akcje, wyginięcie gatunku jest nieuchronne”.

Ze względu na ich urodę żółwie są często nielegalnie sprzedawane jako zwierzęta domowe. Poziom kłusownictwa i przemytu wzrósł dziesięciokrotnie od czasu kryzysu politycznego na Madagaskarze w 2009 roku, czemu towarzyszą niewystarczające przepisy. W przeszłości skrzywdzenie żółwia było traktowane jako tabu, jednak podejście to zmieniło się z powodu suszy i narastającej biedy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.