Pracownicy w natarciu

Opublikowano: 05.03.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 981

Odnotowujemy właśnie największą w historii presję płacową na pracodawców. Ponad 61 proc. pracowników oczekuje w najbliższych miesiącach podwyżki – a 29 proc. firm planuje te żądania spełnić.

Z corocznego badania Barometr Rynku Pracy prowadzonego przez Work Service wynika, że tylko 1 na 8 pracowników obawia się utraty zatrudnienia. Prawie 45 proc. badanych jako główny powód zmiany pracy wskazało zbyt niskie wynagrodzenie.

„W ostatnich latach obserwujemy ogromną przemianę rynku pracy. Z modelu braku ofert zatrudnienia i ogromnego bezrobocia przeszliśmy w czas niedoborów kadrowych i rywalizacji o pracowników” – mówi Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Jak donosi Pulshr.pl, z najnowszego Barometru Rynku Pracy wynika, że zdecydowana większość (84,3 proc.) Polaków jest przekonana o stabilności swojego zatrudnienia. Jedynie 12,9 proc. badanych obawia się utraty pracy, a 1/3 z tej puli to osoby niepokojące się bezrobociem w odległej perspektywie dwóch lat. Na postrzeganie stabilności zatrudnienia wyraźny wpływ ma wykształcenie. Wśród absolwentów szkół zawodowych obawy o utratę pracy są najniższe i wynoszą jedynie 7,1 proc., podczas gdy w przypadku osób z wyższym wykształceniem ten odsetek wynosi 15,7 proc., a wśród Polaków z wykształceniem podstawowym aż 21,8 proc.

Blisko 2/3 Polaków jest zdania, że firma, w której pracują, zapewnia im jasną ścieżkę kariery. Odmiennego zdania jest 27,5 proc. badanych. W tej grupie największe niezadowolenie wywołuje brak odpowiedniego systemu szkoleń (38,2 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się elementy związane z powstawaniem szklanego sufitu. 35 proc. respondentów wskazało, że stanowiska na wyższych szczeblach są już pozajmowane, a w 32 proc. przypadków pracownicy nie mają jasnych kryteriów awansu. Obie te kwestie stanowią decydujące czynniki wpływające na decyzję o zmianie zatrudnienia. We wcześniejszej części raportu 26 proc. badanych wskazywało właśnie na brak perspektyw w obecnym miejscu zatrudnienia, jako powód poszukiwania nowej pracy.

W największym stopniu na brak możliwości rozwoju zwracają uwagę osoby w wieku 45-54 lata – w tej grupie to 1/3 badanych. Także względy finansowe mają tu znaczenie. Wśród osób zarabiających do 2000 zł ponad 40 proc. respondentów negatywnie ocenia możliwości rozwoju. Najlepiej swoją sytuację oceniają osoby młode (do 35. roku życia) i zatrudnione na pełen etat. Wśród osób negatywnie oceniających szanse na rozwój zawodowy ponad połowa planuje odejść z pracy.

Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.