Powrót cywilizacji

Opublikowano: 22.08.2012 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 488

Olsztyn zamierza przywrócić komunikację tramwajową, której miasto jest pozbawione od 1965 r.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wykonawca olsztyńskiej sieci tramwajowej – hiszpański koncern budowlany FCC Construccion – otrzymał pozwolenie na budowę pierwszego odcinka torowiska. „Pozwolenie musi się jeszcze uprawomocnić i wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy. Oceniamy, że będzie to pod koniec sierpnia” – mówi rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Aneta Szpaderska.

Pierwszy odcinek torowiska będzie powstawał w dzielnicy Jaroty. Nowa trasa tramwajowa połączy m.in. dzielnicę Jaroty z centrum miasta, dworcem i miasteczkiem akademickim Kortowo. Z utworzeniem linii tramwajowej wiąże się także budowa nowej, długiej na 1,1 km ulicy Obiegowej, która ma odciążyć ulice prowadzące z Jarot do centrum. Cała Obiegowa ma być gotowa w 2014 r.

Budowa linii tramwajowych to część większego projektu modernizacji olsztyńskiego systemu transportu publicznego. Projekt o łącznej wartości 426 mln zł obejmuje ponadto: zakup taboru tramwajowego (za ok. 150 mln zł), zbudowanie bus-pasów (za 26 mln zł) oraz wdrożenie ITS – tj. inteligentnego systemu transportu. Będzie on obejmował m.in. wprowadzenie biletu elektronicznego i modernizację działania systemu świateł na skrzyżowaniach.

Projekt modernizacji olsztyńskiego transportu publicznego realizowany jest w ramach współfinansowanego ze środków unijnych programu Rozwój Polski Wschodniej.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Devi 22.08.2012 12:34

  Zdrowe podejście, ja niewiem jak w 21 wieku mogą działać tak archaiczne systemy jak sygnalizacja świetlna oparta o stałe zmiany czasowe.
  Przy tym rozwoju technologicznym można zoptymalizować ruch tak aby było jak najmniej zatorów, co wpłynie pozytywnie na m.in. spalanie i czas dojazdu do celu. Wiąże się to z oszczędnościami dla dostawców, a co za tym idzie w dalekiej przyszłości jest to jeden z czynników obniżających ceny produktów.

 2. ARTUR 22.08.2012 13:18

  Jak zwykle w Polsce tak chyba i w Olsztynie wybudują sieć tramwajową kosztem drogowej ,zawężą pasy jezdni di szerokości mikrościeżek ,posadzą krzewy przy skrzyżowaniach aby kierowca nie widział zbyt wiele i zrobią trzymetrowej szerokości chodniki po których przejdzie dziesięć osób na godzinę ,będzie głupio ale ładnie .

 3. Rozbi 22.08.2012 18:13

  To jakaś komedia chyba – budować kolejkę która nowoczesna była dokładnie 100 lat temu?
  A co z kolejkami napowietrznymi? a chociażby BusPasy?

  Tramwaj to przeżytek i to kosztowny przeżytek do którego przez następne kilkadziesiąt lat każdy mieszkaniec Olsztyna będzie dopłacał.

  No cóż – gratuluje władzom miasta “nowoczesności” i światłego spojrzenia w przysżłośc i inwestycje w “inteligentny system transportu”

  Jak to ktoś powiedział – będzie “nowa jakość” – czyli drożej, wolniej i gorzej – ale jakby nie była – jakość jest nowa.

 4. Pola 22.08.2012 18:55

  @Rozbi
  Nie wiem czy dla Olsztyna tramwaj to przeżytek. Wydaje mi się, że chodzi tu o coś innego. Elbląg, na siłę wepchnięty do Olsztyna, ma u siebie sieć tramwajową a Olsztyn nie, to sobie fundują. Przez to obcięto Elblągowi fundusze na modernizację sieci tramwajowej i takie to są przepychanki. Miasto powiatowe ma tramwaj a wojewódzkie nie ma. Jak to tak być może?

 5. egzopolityka 22.08.2012 19:55

  Nie byłoby tego kombinowania z tramwajami, gdyby 50 lat temu wprowadzono masowo silniki elektryczne do samochodów na podstawie wynalazków Tesli. Wszystkie te technologie zostały zdławione przed społeczeństwem.

 6. MamDosc 22.08.2012 21:34

  Bla-Bla a czy ktoś pochyli się nad “wykonawca olsztyńskiej sieci tramwajowej – hiszpański koncern budowlany FCC Construccion ” pomożemy troszkę Hiszpanii w tych trudnych czasach .My dostatni kraj ……. kraina rzemieślników i wyrobników . Co do Elbląga to nie znam innego miasta w Polsce ,które w tak błyskawicznym czasie z perły w koronie stało się kloaką . Tu jeździły jedne z pierwszych tramwai w Europie,był pierwszy dom handlowy z przeszkloną windą jeżdżąca na zewnątrz budynku .Starówka jak w Gdańsku a może i większa ( bez znaczenia bo z elbląskich cegieł odbudowano Warszawską starówkę ) .Miasto pogrzebane przez kompleksy sąsiednich wiosek naznaczonych przez Stalina . Elbląg dostał łatkę Niemieckiego miasta i wszystko co w nim i pod nim można było zniszczyć i rozkraść . Smutne,ale to trwa do dziś . Olsztyn…….
  Pozdrawiam @Pola.

 7. Mangix 23.08.2012 10:32

  Hiszpański koncern budowlany? To już nie ma Polaków, którzy by się tym zajęli?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.