Potężna burza piaskowa ogarnęła całego Marsa

Opublikowano: 23.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 8

Marsjańska burza piaskowa ogarnęła kolejne fragmenty Czerwonej Planety. Agencja NASA powiadomiła, że sztorm jest już zjawiskiem o charakterze globalnym. Zmusiło to naukowców do przerwania misji łazika Opportunity, lecz sonda Curiosity ma się dobrze i przysłała nam zdjęcia.

Opportunity wyposażony jest w panele słoneczne i pozyskuje energię z promieniowania słonecznego. Z powodu burzy piaskowej, łazik nie jest w stanie ładować swojej baterii, dlatego został przełączony na tryb oszczędzania energii. Inaczej jest w przypadku łazika Curiosity – ten z kolei posiada baterie jądrowe, dlatego nie musi przerywać pracy.

NASA powiadomiła, że burza piaskowa ogarnęła już całą planetę. Jest to doskonała okazja, aby Curiosity zbadał to zjawisko. Naukowcy zwracają uwagę, że sztormy mają zwykle charakter lokalny i trwają tylko kilka tygodni, ale co jakiś czas powstają potężne burze, które utrzymują się miesiącami. Ostatnie takie zjawisko w skali globalnej miało miejsce w 2007 roku. Łazik Curiosity, który znajduje się w kraterze Gale, wykonał zdjęcia i przesłał je na Ziemię. Widać na nich zmiany w kolorystyce, które spowodowane są burzą piaskową.

Curiosity oraz sondy umieszczone na marsjańskiej orbicie będą mogły dostarczyć nam wielu informacji na temat aktualnej burzy, zarówno z powierzchni, jak i z kosmosu. Naukowcy chcą zrozumieć, co powoduje, że jedne burze piaskowe są słabsze, a inne ogarniają całą planetę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Gdy dopuścić dozę abstrakcji do swego punktu widzenia nabiera sensu fakt, że Ciekawość jest napędzana od środka, a Okazja polega na zewnętrznych źródłach energii ;-)