Liczne burze piaskowe w Polsce!

Opublikowano: 24.04.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 254

Pył z Sahary dociera do naszego kraju dość regularnie, ale w tym roku jest go tak dużo, że w Polsce doszło do licznych burz piaskowych! Najbardziej zauważalne było to na zachodzie kraju.

O tym, że w Polsce można się spodziewać wystąpienia opadów pyłu znad Sahary instytut meteorologiczny IMGW informował już od kilku dni, ale nikt nie spodziewał się, że będzie go tak dużo, aby dochodziło do lokalnych burz piaskowych, które lokalnie w skuteczny sposób ograniczały widoczność w zachodniej części Polski.

Meteorolodzy twierdzą, że ta dziwna anomalia jest spowodowana sprzyjającą cyrkulacją atmosferyczną w postaci wyżu nad Europą Wschodnią i niżu nad Europą Zachodnią, co powoduje, że masy powietrza wypełnione pyłem z afrykańskiej pustyni zmierzają w naszym kierunku.

Wyjątkowo duża różnica ciśnień powoduje intensyfikację napływu powietrza znad Afryki co skutkuje porywistym wiatrem, który z pewnością przyczynił się do powstawania lokalnych burz piaskowych.

Widoczność w wielu miejscach bardzo szybko pogarszała się co skutkowało nawet wypadkami drogowymi. Taki zdarzył się na przykład na drodze krajowej 60 gdzie doszło do zderzenia dwóch ciężarówek, co spowodowało czasowe zablokowanie trasy.

Masy powietrza pompowane do Europy Wschodniej znad Afryki przyniosą nie tylko anomalie w postaci burz piaskowych. Czeka nas również gwałtowne ocieplenie w czwartek i piątek. Wystąpią letnie temperatury, a w niektórych miejscach kraju słupek rtęci powędruje powyżej 28 stopni Celsjusza.

Jednak już w sobotę spodziewane jest załamanie pogody i opady deszczu. Oznacza to, że saharyjski pył, wywołujący lokalne burze piaskowe, będzie doskwierał mieszkańcom Polski jeszcze najwyżej przez 2 dni.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Ciekawe czy ktoś bada sprawę pod kątem bakteriologicznym, bo chyba jakieś bakterie na cząstkach pyłu przedostaną się i pod wpływem wilgoci uaktywnią…

guchy
Użytkownik
guchy

Szwęda – jakie bakterie?? Przecież piasek znad Sahary co najmniej raz na 2-3 lata wędruje nad Polskę i nic się wielkiego nie dzieje.
A widoczne “burze piaskowe” to nie piasek saharyjski tylko z polskich pól, które orane były wiosną, teraz panuje susza i w połączeniu z wiatrami wiejącym obecnie powstaje takie zjawisko… Nie ma czego tu szukać niezwykłego – weźcie się za robotę!

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Z drugiej strony to przecież pewnie tak się dzieje od tysięcy a może milionów lat…