Potężna burza piaskowa objęła dużą część Marsa

Opublikowano: 16.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 513

Jedna z największych w historii burz piaskowych na Marsie staje się coraz bardziej intensywna. Ogromna burza rozpoczęła się 30 maja 2018 roku i obejmuje ponad 41 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad 25% powierzchni Czerwonej Planety.

W centrum burzy znajduje się łazik Opportunity. Ponieważ nawałnica odcięła dostęp światła słonecznego do planety, poziom mocy łazika znacznie spadł, co zmusiło go do oszczędzania energii i przerwania operacji badawczych.

Inżynierowie NASA próbowali skontaktować się z łazikiem 12 czerwca, jednak bez powodzenia. Zespół badaczy uważa, że ładunek w akumulatorach Opportunity spadł poniżej 24 woltów, a łazik przeszedł w tryb czuwania, co oznacza wyłączenie wszystkich funkcji poza zegarem misji. Zegar misji pozwala sprawdzić poziom energii łazika, po czym usypia system z powrotem.

10 czerwca stężenie pyłu na Marsie było znacznie większe niż w trakcie burzy z 2007 roku, którą Opportunity przetrwał i kontynuował swoją działalność po dwóch tygodniach. Zdaniem naukowców, poprzednia burza była dwa razy mniej intensywna niż obecna. Badacze są jednak dobrej myśli. Niektórzy astronomowie twierdzą, że tak szybka intensyfikacja burzy oznacza, że nie będzie ona trwać długo.

Autorstwo: B
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.