Polska w końcówce UE pod względem troski o seniorów

Opublikowano: 10.09.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 616

Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce – ocenił w piątek na konferencji „Fizjoterapia dla zdrowia” w Warszawie prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).

„Polscy seniorzy wykazują gorszy stan zdrowia i mniejsze zdolności poznawcze, są również mniej aktywni (społecznie, indywidualnie i edukacyjnie – przyp. PAP) aniżeli większość ludzi starszych krajów Unii Europejskiej” – podkreślił kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bolesław Samoliński.

Jego zdaniem jest to niepokojące, gdyż w wieku emerytalnym jest coraz więcej Polaków, którzy będą coraz większym obciążeniem dla pozostałej części naszego społeczeństwa. „Grozi nam z tego powodu ekonomiczna katastrofa” – alarmował specjalista.

Dodał, że już teraz mamy o 2 mln za mało dzieci, ponieważ dzietność w naszym kraju jest jedną z najniższych na świecie, podobnie jak w Japonii. Nie pracuje 13,6 mln Polaków, choć 5,9 mln z nich jest w wieku produkcyjnym.

Prof. Samoliński uważa, że polscy seniorzy wyróżniają się wysoką chorobowością. Co druga osoba po 65. roku życia cierpi z powodu co najmniej dwóch chorób, a seniorzy po siedemdziesiątce mają przynajmniej trzy lub cztery schorzenia. Najczęściej są to choroby układu krążenia, głównie nadciśnienie tętnicze krwi, oraz dolegliwości kręgosłupa i osteoporoza.

“Polscy emeryci są również ogólnie mało aktywni i słabo się komunikują z otoczeniem. Wynika to z tego, że są mało sprawni fizycznie, mają poważne kłopoty ze wzrokiem i słuchem, a na dodatek z powodu demencji wykazują obniżone zdolności poznawcze. Czyli źle słyszą i widzą, nie pamiętają, a na dodatek mają kłopoty z poruszaniem się” – tłumaczył prof. Samoliński.

Jego zdaniem skutek tego jest taki, że seniorzy źle się leczą, ponieważ nie pamiętają, co zlecił im lekarz i jak powinni zażywać przepisane leki. A muszą stosować często co najmniej kilka, a nierzadko nawet kilkanaście farmaceutyków. Nie wiedzą, że część z nich ma inna nazwę, ale tę samą substancję czynną, co może prowadzić do ich przedawkowania, co kolei grozi poważnymi powikłaniami.

“Aż 30 proc. hospitalizacji osób starszych spowodowana jest niewłaściwym przyjmowaniem leków” – podkreślił prof. Samoliński.

Według specjalisty jedynym rozwiązaniem, które może nas uchronić przed katastrofą ekonomiczną wynikającą ze zmian demograficznych, jest poprawa stanu zdrowia ludzi starszych, tak żeby mniej chorowali i byli bardziej sprawni. „Z tego powodu zdrowie publiczne stają się ważnym elementem strategii państwa” – powiedział Samoliński.

Efekty tej strategii są najlepsze, gdy profilaktyka zdrowotna rozwijana jest od najmłodszych lat. Ekspert wyjaśnił to na przykładzie schorzeń układu oddechowego. Alergiczny nieżyt nosa u dzieci 5-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, z kolei osoby cierpiący na tę chorobę o 12 razy bardziej narażone są w wieku starszym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

„Jeśli od najwcześniej lat nie dbamy o choroby układu oddechowego, to na starość ryzyko zgonu z powodu jedynie tych schorzeń jest trzy i pół krotnie większe” – podkreślił prof. Samoliński.

Ernest Wiśniewski ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska powiedział, że kluczowe znaczenie dla zdrowia seniorów ma aktywność fizyczna, jaka tylko jest u nich dopuszczalna. „Brak tej aktywności obniża sprawność osoby starszej i nasila dolegliwości ze strony układu ruchu, jednocześnie pogłębia niewydolność krążeniowo-oddechową” – podkreślił.

Zdaniem fizjoterapeuty złamania częściej zdarzają się u osób mniej sprawnych fizycznie, szczególnie po 70. roku życia. A każde złamanie grozi powikłaniami, które mogą jeszcze bardziej ograniczyć sprawność, a nawet doprowadzić do zgonu. Śmiercią kończą się niektóre złamania szyjki kości udowej, gdyż na skutek unieruchomienia mogą wywołać opadowe zapalenie płuc.

„Nie wystarczy spacer, jazda na rowerze oraz praca w ogródku. To bardzo ważne, bo liczy się każda aktywności fizyczne, jednak oprócz nich potrzebne są treningi dopasowane do poszczególnych osób i ich wieku” – powiedział Andrzej Gulczyński z Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, koordynator projektu FitSenior.

Autorstwo: Zbigniew Wojtasiński
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. emigrant001 10.09.2016 11:47

    Zakład Utylizacji Starych się nimi zajmie.

  2. Occult Initiation 10.09.2016 16:56

    Po ośmiu latach wielkiej smuty, który obfitował w najróżniejsze możliwe patologie, sytuacja kraju zaczęła się w końcu zmieniać. Wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, a wybory parlamentarne – PiS. Przy czym wiem, że wcale nie jest to zmiana pełna ani idealna. Świadomości zbiorowe narodów ewoluują powoli, tak więc każdy naród dostaje takie zmiany na jakie jest gotowy.
    https://jarek-kefir.org/2016/09/03/grabiez-gospodarcza-polski-dobiega-konca-badzcie-cierpliwi/

  3. Light 10.09.2016 17:53

    “Śmiercią kończą się niektóre złamania szyjki kości udowej, gdyż na skutek unieruchomienia mogą wywołać opadowe zapalenie płuc.”

    Brak mi wiedzy, by poprawnie zrozumieć to zdanie. Czy ktoś mógłby je dla mnie rozwinąć? Bardzo proszę.

  4. MichalR 10.09.2016 21:59

    Pytanie jakie należy zadać to nie jak państwo dba o seniorów, tylko jak dzieci dbają o swoich rodziców. Ktoś kto uważa że państwo zajmie się jego rodzicami ma pochrzanione we łbie. Tutaj nie ma mowy o rozwiązaniach systemowych. To dziecko powinno odwiedzić rodzica i zobaczyć czy ma dobrze uzupełnione przegródki leków na każdy dzień. To dziecko powinno zachęcić żeby rodzic zapisał się na basen, uniwersytet trzeciego wieku, do chóru parafialnego lub koła gospodyń wiejskich. Nawet głupie podrzucenie wnuków do opieki na dwie godziny potrafi dać naszym rodzicom oddech młodości i uśmiech na kilka dni.

  5. emigrant001 11.09.2016 00:14

    @MichalR masz rację

  6. Fantom 11.09.2016 08:43

    Lekarz gadający o zdrowiu – świetny żart. xD Przecież bez chorych oni i farmacja by nie zarobili, więc będzie jeszcze gorzej (niż jest), bo leki trzeba sprzedawać i to jak najwięcej! 😀 No chyba, że ludzie pójdą po rozum do głowy i trochę się zainteresują własnym ciałem – trochę wiedzy na temat anatomii i fizjologii ludzkiego ciała nie zaszkodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.