Połowa ministrów w nowym rządzie Etiopii to kobiety

Opublikowano: 19.10.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1621

Premier Etiopii Abiy Ahmed dokonał rekonstrukcji rządu ograniczając liczbę resortów z 28 do 20. Połowę stanowisk ministerialnych otrzymały kobiety. W dotychczasowym gabinecie zasiadało zaledwie 5 kobiet.

Wśród stanowisk ministerialnych, które przypadły w udziale paniom, znajdują się dwa kluczowe resorty. Pochodząca z północno-wschodniej części kraju, była minister budownictwa Aisha Mohammed otrzymała tekę ministra obrony. Jednak najbardziej wpływową osobą w rządzie będzie była spikerka parlamentu Muferiat Kamil. Będzie ona kierować nowo utworzonym Ministerstwem Pokoju, które ma nadzorować działalność służb specjalnych i wywiadowczych, policji, centralnego organu zarządzania sytuacjami kryzysowymi, administracji odpowiedzialnej za sprawy uchodźców i imigracji. Uzasadniając powierzenie jej tego stanowiska premier Abiy Ahmed stwierdził, iż kobiety pomogą w przywróceniu pokoju i stabilizacji w kraju oraz „są mniej skorumpowane od mężczyzn”. Dodał też, że rola kobiet w przywracaniu stabilizacji jest większa niż armii i powinna być jeszcze wzmocniona.

Spośród 10 resortów, którymi będą kierować kobiety jedynie dwa można uznać za tradycyjnie im przyznawane, a mianowicie ministerstwa ds kobiet, dzieci i młodzieży oraz pracy i spraw socjalnych. Kobietom przypadły natomiast 4 resorty gospodarcze – planowania i rozwoju; handlu i przemysłu; transportu oraz dochodów budżetowych. Ponadto w ich gestii znajdą się resorty nauki i szkolnictwa wyższego oraz kultury i turystyki. Z kolei mężczyźni objęli niektóre „kobiece” działki, jak choćby resorty zdrowia czy oświaty. Będą też kierować kilkoma resortami gospodarczymi oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W nowym rządzie jedynie czterech ministrów zachowało swe dotychczasowe stanowiska.

Abiy Ahmed, który po raz pierwszy objął to stanowisko będąc przedstawicielem mniejszości etnicznej Oromo, został premierem w pierwszych dniach kwietnia po dosyć niespodziewanej rezygnacji jego poprzednika Hailemariama Desalegna. W ciągu zaledwie pół roku dokonał kilku istotnych zmian Zniósł stan wyjątkowy, uwolnił tysiące więźniów politycznych łącznie z przywódcami opozycji, anulował zakaz działalności grup opozycyjnych do tej pory uznawanych za organizacje terrorystyczne, opowiedział się za demokracją wielopartyjną oraz doprowadził do zawarcia pokoju z Erytreą i otwarcia granic między obu państwami.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.