Najkrwawsza wojna ostatnich lat? To nie Ukraina ani Syria!

Opublikowano: 06.09.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3742

W ciągu zaledwie dwóch lat konfliktu zginęło tam nawet 600 000 cywilów. Zakończona w ubiegłym roku wojna w Etiopii to zdecydowanie najkrwawsza wojna ostatnich lat, jednak przez pandemię COVID-19 oraz inwazję Rosji na Ukrainę wsparcie dla kraju było jak dotąd ograniczone. Sytuację stara się zmienić Polska Misja Medyczna, która rozpoczęła pomoc dla niedożywionych noworodków w szpitalu w Woliso.

Etiopia to jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Według danych ONZ, pomocy potrzebuje tam ponad 24 000 000 ludzi – większość w kontekście żywności i grożącemu im niedożywienia i głodu. Głód mógł być przyczyną śmierci nawet połowy ofiar wojny domowej, która rozrywała kraj od końca 2020 do października 2022 roku. Według szacunków badaczy Uniwersytetu Gandawskiego, opartych m.in. na zdjęciach satelitarnych pól uprawnych oraz doniesieniach o masakrach ludności cywilnej, całkowita liczba cywilnych ofiar konfliktu może sięgać do 600 000 osób.

„To oznaczałoby, że konflikt w Etiopii byłby najkrwawszym konfliktem XXI wieku, a liczba ofiar cywilnych mogłaby być porównywana jedynie z trwającą już ponad 12 lat wojną w Syrii” – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. „Niedożywienie i głód uderzają najmocniej w najsłabszych, czyli noworodki. Stąd naszą pomoc kierujemy właśnie do najmłodszych dzieci, bo to, czy im pomożemy, będzie decydować o ich zdrowiu i życiu”.

Dostęp do medycznej opieki jest dla przeciętnego mieszkańca Etiopii bardzo ograniczony. Wskaźnik liczby lekarzy do pacjentów wynosi w tym kraju 1:50000, a pielęgniarek 1:5000 i jest najniższy w Afryce Subsaharyjskiej. Zróżnicowana geografia Rogu Afryki i trudności z pokonywaniem odległości między domem a szpitalem zagrażają najmłodszym pacjentom. Sytuacji nie polepszyła wojna domowa, a na niedożywienie mają wpływ również susze – przez pięć lat z rzędu w porze deszczowej opady były bardzo niskie i nie wystarczały dla normalnego działania rolnictwa.

„Wspieramy konkretny szpital w mieście Woliso, w którym opieką medyczną i dożywianiem objętych zostanie na początek 850 noworodków” – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart. „W planach jest również zakup ratującego życie sprzętu, jak koncentratory tlenu czy inkubatory”.

Susze, które dodatkowo pogłębiają kryzys żywnościowy w Rogu Afryki, są według badaczy jednoznacznie powiązane z ocieplaniem się klimatu. Według jednego z badań, ich częstotliwość – w porównaniu do czasów, gdy działalność człowieka nie wpływała bezpośrednio na klimat – wzrosła nawet o 100 razy.

Autorstwo: Polska Misja Medyczna
Na podstawie: USAToday.com, Spiral.Imperial.ac.uk
Nadesłano do portalu WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. emigrant001 06.09.2023 11:13

    Jeśli pomagasz idiocie się rozmnażać to tylko powiększasz liczbę idiotów na świecie. Idiokracja. IQ czarnego jest tylko trochę wyższe niż szympansa:) natomiast chętnych do pomocy murzynom, którzy nie zasługują na żadną pomoc jest mnóstwo. Ci bardziej rozgarnięci przypływają do Europy bez granic pontonami. Ale ty bez covidowego paszportu musisz siedzieć w domu:)

  2. LichoNiespi 06.09.2023 11:44

    Dawno temu byly tam tzw kolonie i…bylo spokojnie bez zadnych wasci i klutni, kolonisci budowali szkoly i szpitale, przyuczali ludzi do pracy, nie bylo az takiego wielkiego glodu……no i zaczelo sie w latach 60 ubieglego wieku….niepodleglosc i upadek kolonializmu…i obecnie mamy tam to co mamy…glud, smrud i wzajemne zabijanie sie.

  3. Szwęda 06.09.2023 13:33

    Najlepiej to było tam przed koloniami, zanim wtargnęła tam destrukcyjna, grabieżcza i ludobójcza, nasza, biała rasa. Ludzie żyli tam tysiące a może miliony lat w zgodzie z naturą. Podobnie było z obydwiema Amerykami, Australią i zapewne też z Azją. W genomie człowieczka najwyraźniej nastąpił jakiś defekt albo na drodze naturalnej mutacji albo mutacja została przeprowadzona przez jakieś istoty albo istotę. I mamy to co mamy a tak dobrze jak dzisiaj to już zapewne nigdy nie będzie.

  4. chaldejczyk 06.09.2023 22:01

    @LichoNiespi
    Czy Pan nie jest czasem jednym z tych niedouczonych z Afryki?
    Podejrzenie pochodzi z liczby błędów w tak krótkim poście.

  5. Wolfman 07.09.2023 10:21

    Szweda ma racje. Wystarczy drobna pigulka historii w postaci serialu zulus , albo poczytać ich historię

  6. Szurnięty Mędrzec 08.09.2023 03:26

    @Szwęda może i tak, ale gdy w zeszłym wieku Europa utraciła kontrolę nad swoimi koloniami w Afryce, od tamtej pory jest tam coraz gorzej i szerzy się bieda i nieporządek

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.