Polonia bez wsparcia

Opublikowano: 17.02.2013 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 615

Nieprzyznanie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych grantów mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i USA skazuje wiele z nich na zawieszenie lub zamknięcie działalności.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, swoje zaniepokojenie tą sprawą wyrazili przedstawiciele mediów polonijnych w liście skierowanym do MSZ oraz szefów parlamentarnych komisji ds. Polonii. Przedstawiciele kilkunastu polonijnych czasopism i portali internetowych alarmują w nim, że skromne środki, jakie mogą pozyskać od lokalnych sponsorów, nie wystarczają na pokrycie nawet podstawowych kosztów utrzymania redakcji. „I nie chodzi tu tylko o koszty druku czy dystrybucji, gdyż te obniżamy do minimum, rozwijając wydania w wersji elektronicznej” – zaznaczono w liście. Jak podkreślono, bez dotacji z Warszawy wiele redakcji nie jest w ogóle w stanie kontynuować działalności.

W liście zwrócono uwagę na art. 6 Konstytucji, który mówi, że państwo polskie powinno wspierać Polaków za granicą w utrzymywaniu łączności kulturowej z Ojczyzną. Według sygnatariuszy listu, dzisiejsza migracja Polaków, głównie w celach zarobkowych, niesie ze sobą ryzyko asymilacji, często mylonej z integracją, toteż na mediach polonijnych spoczywa obecnie szczególna odpowiedzialność. „Z jednej strony naszym zadaniem jest umożliwienie polskim emigrantom możliwie najlepszego życiowego startu w nowym kraju pobytu, poprzez dostarczenie praktycznych informacji, jak odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych i reguł nowego społeczeństwa. Z drugiej jednak strony naszym zadaniem jest dbanie o podtrzymywanie stałej więzi z Polską, aby przeciwdziałać zjawisku utraty tożsamości narodowej przez migrantów” – przekonują autorzy apelu.

Szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS) powiedział, że nieprzyznanie grantu to pokłosie przesunięcia głównego ciężaru finansowania współpracy z Polonią z Senatu do MSZ. Jak powiedział, od początku był przekonany, że ta decyzja może spowodować cofnięcie lub ograniczenie finansowania różnych polonijnych projektów. Zadeklarował też, że postara się jak najszybciej zwołać posiedzenie komisji sejmowej w tej sprawie.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. luzak1977 17.02.2013 12:22

    A niby dlaczego ja płacący podatki w Polsce mam utrzymywać kogoś kto sobie wyjechał za granicę? Większość emigrantów w USA czy Australii wyjechała dawno i na stałe. Płacą podatki w swoim nowym kraju, więc niech nowy kraj płaci im na utrzymanie mediów. Jeszcze zabrałbym im możliwość głosowania.

  2. manriusz 17.02.2013 12:37

    Całe szczęscie że nie masz na to wpływu.Nie zapominaj że ci ludzie też pomagają Polsce i Polakom nawet mieszkając za granicą.

  3. erazm55 17.02.2013 12:41
  4. erazm55 17.02.2013 12:44

    Zjadłem “o”p.Kolonko

  5. MichalR 17.02.2013 16:15

    Za kilka lat Polacy zaczną masowo wracać jako emeryci, bo tu o wiele wygodniej będzie im się żyło na zachodniej emeryturze. Poza tym tu mają rodziny.

    Warto sprawić aby mieli do czego wracać i żeby ciągle coś ich z naszym krajem wiązało.

    Koszt wysyłania kultury za granicę nie jest duży a zwróci się z nawiązką.

  6. MichalR 17.02.2013 17:42

    Ja znam przypadki w których ludzie wracają. Nie jest ich mało. Mój ojciec zapracował na dodatek emerytalny w Norwegii, sąsiad pobiera francuską emeryturę, dwóch moich najlepszych przyjaciół ma rodziców którzy będą mieli zagraniczne emerytury – jedni z Norwegii a drudzy z Niemiec.

    Jako że na podkarpaciu Eurosieroctwo jest wyjątkowo popularne więc i kiedyś emerytury zaczną do nas napływać z różnych stron świata.

    Oczywiście zdarzają się i sytuacje takie jak emigracja która z założenia jest stałą, ale sądzę że to maksymalnie 50% emigrantów.

    Sam rozważam wyjechać na 5 lat do Norwegii aby zapracować na dom i dodatek emerytalny.

  7. Il 17.02.2013 18:40

    Spróbujcie wymiany bezwalutowej i ogólnie życia bez pieniędzy tylko przez miesiąc. Zobaczycie coś co mamona przesłania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.