Początek lata w Żurawlowie

Opublikowano: 22.06.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1105

Od 3 czerwca 2013 roku w miejscowości Żurawlów położonej w lubelskiej gminie Grabowiec trwa jeden z najdłuższych, w skali ostatnich dziesięcioleci, stacjonarnych protestów w Polsce. Mieszkańcy Żurawlowa oraz kilku sąsiednich wsi zjednoczyli się by zablokować plany inwestycyjne amerykańskiego koncernu Chevron, związane z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. O pierwszych konfliktach mieszkańców gminy Grabowiec z koncernem Chevron, stało się głośno po tym gdy przedstawiciele tego ostatniego, wynajęli Geofizykę Toruń, by ta przeprowadziła badania sejsmiczne w Rogowie, położonym koło Żurawlowa. Po badaniach toruńskiego podwykonawcy w 2011 roku, okoliczni mieszkańcy stwierdzili przypadki pęknięć na budynkach oraz zanieczyszczeń wody. Brak wcześniejszych badań jakości wody, pozwolił później urzędnikom państwowym, takim jak Rafał Miland z Ministerstwa Środowiska, głosić oficjalnie, że zmiany stwierdzone wówczas w otoczeniu, nie miały wiele wspólnego z pracami na zlecenie Chevronu [1]. Skandal wokół wydarzeń i zdecydowana niechęć mieszkańców Rogowa, zmusiła jednakże przedstawicieli koncernu z siedzibą w San Ramon do przenosin na inny teren. Los padł na sąsiedni Żurawlów.

Próbując zjednać sobie miejscową społeczność, 19 stycznia 2012 roku przedstawiciele Chevronu postanowili spotkać się z mieszkańcami Żurawlowa w lokalnej remizie strażackiej. Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek i upominki . Na miejscu, w otoczeniu specjalistów od public relations, pojawili się najważniejsi rzecznicy koncernu w Polsce, w tym dyrektor Chevronu na Polskę, John Claussen. Ku zdziwieniu zebranych, po pięciu minutach przedstawiciele koncernu opuścili jednak salę, skarżąc się na obecność mediów i osób niepożądanych, które przybyły wesprzeć mieszkańców z pozycji sceptycznej do inwestycji związanych z gazem łupkowym i samej transparentności Chevronu. Grażyna Bukowska, rzeczniczka koncernu, rejteradę delegacji firmy tłumaczyła na gorąco obecnością „agresywnych, demagogicznych grup ekologicznych” [2].

Ucieczkę z rzekomych konsultacji odebrano jako lekceważącą – przedstawiciele Chevronu nie zniechęceni tym dysonansem nie zamierzali niemniej rezygnować z inwestycji pod Żurawlowem. Niespełna dwa miesiące później, 13 marca 2012 roku do gminy Grabowiec wjechał ciężki sprzęt, przewożony przez firmę Praktibud z Tomaszowa Lubelskiego, jednego z podwykonawców amerykańskiego koncernu. Szybka mobilizacja mieszkańców pozwoliła zablokować ten transport. Firmie wytknięto nie posiadanie wszystkich wymaganych dokumentów i niszczenie lokalnych dróg. Niepowodzenia w dialogu z mieszkańcami i krążące pokątnie pogłoski wieściły rychłą rezygnację firmy z lokalizacji wiertni w gminie Grabowiec. Oczy Chevronu zaczęły teraz pożądliwie spoglądać w kierunku Zawady i Siedliska Kolonii [3]. Tegoroczna, czerwcowa ofensywa firmy posypała te nadzieje niegaszonym wapnem. Zarząd spółki potwierdził, że nie zamierza liczyć się z głosem lokalnych mieszkańców i będzie narzucał swoją wolę, wykorzystując najróżniejsze chwyty.

Nad ranem 3 czerwca około godziny 6:00 gdy wieś dopiero budziła się ze snu do Żurawlowa wjechali pracownicy Chevronu i podwykonawcy Praktibud. Zatrzymali się na działce wydzierżawionej od jednego z mieszkańców i bez konsultacji z resztą społeczności, przystąpili do stawiania ogrodzenia. W jakim celu? Grażyna Bukowska, rzeczniczka Chevronu, wcześniej związana z TVN i TVP, tłumaczyła jedynie na piśmie, że „to część planu inwestycyjnego” [4]. Mieszkańcy Żurawlowa, jak już wiemy, dobrze zorganizowani, zaalarmowani, pojawili się na miejscu i uniemożliwili ogrodzenie terenu. Materiały służące do ogrodzenia ziemi przenieśli z powrotem na pojazdy, którymi je przywieziono, wjazd na działkę zablokowali zaś własnymi traktorami i ciężkim sprzętem. Niebawem w spornym punkcie pojawił się wójt gminy Grabowiec, Tadeusz Goździejewski oraz funkcjonariusze policji. Żadna z przybyłych stron nie rozładowała napięcia. Chevron postanowił pójść na konfrontację z mieszkańcami Żurawlowa, postawić się i wziąć oporną społeczność na wyczekanie.

Na sąsiedniej działce protestujący rozstawili funkcjonujący przez całą dobę punkt kontrolny. Stanął tam namiot wojskowy oraz inne elementy użyteczności publicznej służące zebranym jako kuchnia, sypialnia i miejsce spotkań. W proteście bierze łącznie udział około 150 osób – mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości. Na stałe na miejscu przebywa około 30-40 osób. Od pierwszych dni konfrontacji lokalna społeczność potwierdziła, że nie działa pod wpływem osobistej urazy. Widząc pracowników i ochroniarzy Chevronu, zmuszonych czuwać na miejscu, mimo blokady, pozwolili im postawić własny namiot oraz toi toi [5]. Wieczorem poczęstowali ich ciepłymi napojami [6]. Gest ten, pełny dobrej woli, nie spotkał się z odwzajemnieniem. Przez następne dni kamerzysta pracujący na zlecenie Chevronu filmował protestujących. Nie dla potrzeb wewnętrznych. Z nagrania postanowiono uczynić użytek inkryminujący protestujących, odmawiając przy tym podania powodu permanentnego rejestrowania wydarzeń [7].

Pozyskawszy gotowy materiał filmowy, przedstawiciele Chevronu mieli następnie odwiedzać mieszkańców sąsiednich miejscowości, celem identyfikacji osób uwiecznionych na nagraniu [8]. Po zebraniu danych osobowych, udali się na lokalny komisariat policji, aby pociągnąć swych oponentów do odpowiedzialności karnej. Rzeczniczka prasowa komendy policji w Zamościu, Joanna Kopeć próbowała bronić autonomii działań policji. „Policjanci również poczynili własne ustalenia. Uczestnicy protestu byli legitymowani” – zarzekała się [9]. Wyjaśnienia te nie oddają pełnej rzeczywistości, gdyż według protestujących policjanci wylegitymowali jedynie ok. 15 osób, tymczasem na komisariat wezwano 46 uczestników blokady (według Kopeć wezwano ponad 30 osób). Materiały dostarczone przez przedstawicieli Chevronu stanowiły więc fundamentalny „dowód” w sprawie. Pikanterii temu zawezwaniu dodaje fakt, iż wszyscy spośród wytypowanych, zostali zaproszeni na komendę dokładnie tego samego dnia. I to tylko za to, że w ramach oddolnego ruchu społecznego, postanowili w sposób demokratyczny, upomnieć się o prawo do udziału w sposobie zagospodarowania własnej przestrzeni życia. Małgorzacie Jabłońskiej przedstawiono pięć zarzutów w tym m.in. przewodniczenie nielegalnemu zgromadzeniu, samowolne użycie materiałów budowlanych, nie opuszczenie pola Chevronu na wezwanie przedstawicieli firmy. Podobnie brzmiące zarzuty usłyszeli pozostali „zdenuncjowani” przez Chevron.

Ósmej doby oporu, protestująca społeczność wystosowała komunikat, o tyle wymowny, że podpisało się pod nim czterech sołtysów okolicznych wsi: Żurawlowa, Rogowa, Szczelatyna i Siedliska. W piśmie tym mieszkańcy opowiedzieli się „przeciw planom poszukiwania i w konsekwencji wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego”. Przypomnieli, że toksyczna działalność Chevronu jest znana na całym świecie i zapewnili, że nie pozwolą na toksyczne eksperymenty na swojej ziemi. „Nasza ziemia jest dla nas zbyt cenna aby ryzykować jej zatrucie. Utrzymujemy się z pracy na tej ziemi i na tym opieramy przyszłość naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń.. Ta ziemia to najżyźniejsze grunty w Polsce, to spichlerz naszego kraju” – zadeklarowali dalej. Autorzy komunikatu zapowiedzieli, że nie zrezygnują z protestu i „będą blokować działania Chevronu aż do skutku”. „Jesteśmy gotowi wykupić umowy dzierżawy aby ta ziemia rodziła plony, bo do tego jest przeznaczona” – zaznaczyli w końcowej frazie [10].

Apel ten nie przejął przedstawicieli Chevronu, którzy przez kolejne kilkanaście dni usilnie milczeli, faktycznie zmierzając do przechylenia szali na swoją korzyść. 9 czerwca udali się nawet do lokalnego księdza, z przestrogą, iż może dojść do przepychanek [11]. Jeżeli tą interwencją mieli zamiar pobudzić lokalny autorytet do utemperowania niepokornych parafian, srogo się zawiedli. Dwaj okoliczni księża poparli starania mieszkańców; w jedną z niedziel ksiądz przybył nawet do punktu protestu, gdzie odbyła się następnie msza polowa [12].

Protest mieszkańców Żurawlowa i okolicznych miejscowości zdobył sobie szeroką uwagę w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od początku protestu, lokalnej społeczności towarzyszył Lech Kowalski, niezależny dokumentalista, autor filmu „Drill Baby Drill” oraz dwóch innych filmowców, którzy przybyli na własny koszt ze Stanów Zjednoczonych [13]. Solidarność z protestującymi wyraził europoseł Jose Bove, do Żurawlowa z namiotami i własnymi transparentami, pokonując setki kilometrów przybyli Litwini i Czesi. Pikieta poparcia odbyła się pod Ambasadą Polski w Wilnie, demonstranci pojawili się także na ulicach stolicy Rumunii. Mocny głos wsparcia nadpłynął z Francji, gdzie zorganizowane ruchy walczące ze szczelinowaniem hydraulicznym, walnie przyczyniły się do zakazania metody szczelinowania hydraulicznego w kraju nad Sekwaną [14]. Heroiczna postawa mieszkańców Żurawlowa znana jest w coraz większej ilości krajów Europy i nie tylko. Zdjęcia irlandzkich farmerów popierających protest na Zamojszczyźnie pojawiły się na niezależnych witrynach internetowych [15]. Słowa poparcia przekazała także Yoko Ono [16].

Oddolny ruch poparcia umacnia się jednocześnie w Polsce. Z namiotem do Żurawlowa, by czuwać na miejscu, przybyli aktywiści i aktywistki z Warszawy. Obecność na miejscu jak największej grupy wsparcia, spoza regionu jest nie do przecenienia. Konieczność utrzymywania protestu trzyma lokalnych rolników w szachu, utrudnia lub uniemożliwia im przystąpienie do prac polowych. Ludzie mogący zastąpić mieszkańców na blokadzie, przez większą część dnia, mogą odciążyć ich i pozwolić na przystąpienie do prac od których zależy przecież wyżywienie i utrzymanie gospodarstw domowych. „Zapraszamy do Żurawlowa i prosimy o wsparcie. Pole namiotowe jest szerokie” – zachęca jedna z protestujących, Barbara Siegieńczuk [17]. Oprócz literalnej obecności aktywistów z Warszawy, na ulicach stolicy pojawiły się plakaty i duży billboard, informujący o wydarzeniach w Żurawlowie [18]. Należy tutaj wspomnieć także o godnych uwagi plakatach uczniów z gminy Miączyn, którzy zaprojektowali, wydrukowali je i rozwiesili w okolicznych, zamojskich miejscowościach [19]. Zrobione oddolnie afisze informacyjne okazały się nie do przecenienia, zwłaszcza w zestawieniu z niezrozumiałą ciszą medialną, towarzyszącą protestowi w Polsce. O ile o wydarzeniach w Żurawlowie mogli przeczytać czytelnicy i widzowie lokalnych oraz oddolnych, internetowych serwisów informacyjnych, to media głównego nurtu uchylały się od relacjonowania protestu dotyczącego inwestycji związanej z gazem łupkowym – podkreślmy, gazem łupkowym, o którym od trzech lat mówiły dużo i niemal zawsze z entuzjazmem.

18 czerwca, po ponad dwóch tygodniach oporu, własne milczenie przerwali przedstawiciele Chevronu. Wpierw wywiadu dla RMF FM udzielił John Claussen, który dyplomatycznie zarzekał się, że Chevron szanuje „prawo ludzi do wyrażania opinii, ale zależy” mu, „by sposób w jaki je wyrażają, był zgodny z prawem”. Przedstawiając swojego pracodawcę jako obrońcę prawa w Polsce, Claussen przekonywał dalej, że Chevron posiada wszystkie wymagane uprawnienia, zamierza zbudować ogrodzenie wokół dzierżawionego terenu i pilnie wyczekuje pozwolenia na korzystanie z drogi [20]. Argumenty te powrócą w stanowisku Chevronu przekazanym jeszcze tego samego dnia przez Grażynę Bukowską na ręce Polskiej Agencji Prasowej [21]. „Wierzymy, że poglądy wyrażone przez tę małą grupę nie odzwierciedlają opinii szerszej społeczności” – głosi podstawowy komunikat tego oświadczenia. Na poparcie tej tezy Chevron przytacza aprobatę polskiego rządu dla swoich prac, dobrą wolę wiceministra środowiska Piotra Woźniaka a także dane statystyczne, potwierdzające ogólną zgodę polskiego społeczeństwa na poszukiwanie gazu łupkowego. W swym stanowisku jednakowoż firma ucieka od postulatów protestujących mieszkańców; mówi o nich wyraźnie z góry, jak o małej masie niezadowolonych, jednym słowem pragnie uogólnień i ucieka od niewygodnej dla siebie personalizacji sporu. Dane personalne protestujących za to, jak już wiemy, wytrwale dostarcza na placówki zamojskich komisariatów.

Od sporu lokalnych społeczności na Lubelszczyźnie z Chevronem, odżegnują się partie polityczne. Ogólna bierność Platformy Obywatelskiej oraz Prawa Sprawiedliwości, jest znamienna, zwłaszcza, że to one za swych rządów podtrzymały prawo koncesyjne, które pozwoliło na wydanie ponad 100 koncesji geologicznych w całej Polsce, bez wieloetapowych konsultacji i zgody lokalnych społeczności. Protestujący mieszkańcy z Żurawlowa wystosowali pismo, w którym poprosili prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o interwencję. Ten pomimo własnej obecności na Lubelszczyźnie 20 czerwca, nie zdecydował się na przybycie, nie pokwapił się także aby zająć oficjalne stanowisko w tej kwestii. Jeden z nielicznych wyjątków, jeśli chodzi o zaangażowanie partyjne, to odezwa Partii Zielonych, która w liście poparcia dla mieszkańców Żurawlowa napisała: „Broniąc Waszej wsi, walczycie jednocześnie o prawo do czystego środowiska, do zachowania sposobu życia opartego na rolnictwie, a także o demokratyczne standardy i przejrzyste prawo – czyli o kwestie ważne dla wszystkich Polaków i Polek” [22].

Podkreślić należy, że występowanie w roli obrońcy prawa w Polsce przez przedstawicieli Chevronu zakrawa na ironię, chichot etyki i prawa. Wykroczenia przeciwko środowisku naturalnemu i współudział w łamaniu praw człowieka przez ten amerykański koncern w różnych częściach globu pozostają dobrze udokumentowane. W latach 1964-1992, Texaco, obecnie integralna część Chevronu, wydobywał w ekwadorskiej Amazonii ropę naftową, odprowadzając do środowiska miliardy litrów ropy i ropopochodnych ścieków. Prace firmy doprowadziły do poważnych zmian środowiskowych, zdrowotnych, gospodarczych i społecznych w regionie. Pojawiły się defekty płodu, choroby nowotworowe i skóry. O skutkach zniszczeń środowiskowych na życie lokalnych społeczności poświadczają osobiste świadectwa Emergildo Criollo z ludu Cofan [23] oraz Servio Curipomy [24]. W 2011 roku Chevron został skazany prawomocnym wyrokiem przez ekwadorski sąd i teraz jest zobowiązany przekazać na rzecz 30 tysięcy lokalnych mieszkańców kwotę przekraczającą 18 mld dolarów. Co uderzające, przedstawiciele Chevronu odżegnują się od tego werdyktu, nazywają go spiskiem i robią wszystko by się od niego wywinąć – chociaż zanieczyszczenia pozostawione przez Texaco od lat 90.tych są szeroko udokumentowane przez liczne gremia pozasądowe: lokalne społeczności, podróżników, dokumentalistów i organizacje pozarządowe. Z racji dalszego uchylania się od postanowień wyroku, przeciwko koncernowi wszczęto niedawno postępowania egzekucyjne w Argentynie, Brazylii i Kanadzie.

Wśród innych zarzutów kierowanych pod adresem Chevronu należy wieloletnie subsydiowanie birmańskiej junty wojskowej, łamiącej prawa człowieka [25]. Rurociągi należące do koncernów inwestujących wówczas w Birmie, pomimo wielosegmentowego embarga, były oczyszczane przy wykorzystaniu przymusowej siły roboczej, w postaci okolicznych mieszkańców zaciąganych do pracy pod nadzorem wojska [26]. Kolejne przypadki naruszeń norm środowiskowych, ekonomicznych bądź społecznych związane są z inwestycjami Chevronu w Nigerii [27], Kamerunie [28] i Brazylii [29]. Wszystkie zarejestrowane przypadki dotyczące tych krajów pozwalają pod adresem Chevronu sformułować następujące zarzuty: wspieranie dyktatury, finansowe akumulowanie konfliktów zbrojnych, wykorzystywanie pracy przymusowej, prowadzenie działalności zagrażającej zdrowiu a nawet przeżyciu autonomicznych społeczności, zanieczyszczenie i degradacja środowiska, unikanie prawnych wyroków sądowych, negowanie własnej odpowiedzialności prawnej, moralnej bądź zaistniałych zdarzeń [30]. Działalności Chevronu towarzyszyło zatem łamanie zapisów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO’169. O wszystkich tych przypadkach zostały poinformowane: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki. Dwa z nich w zasadzie uchyliły się od zajęcia stanowiska, natomiast MSZ zasugerowało nieważność ekwadorskiego wyroku [31].

Autor: Damian Żuchowski
Zdjęcia: occupychevron.tumblr.com
Dla „Wolnych Mediów

PRZYPISY

1. Damian Żuchowski „Co ministerstwa naprawdę sądzą o prawach człowieka?”
http://wolnemedia.net/ekologia/co-polskie-ministerstwa-naprawde-sadza-o-prawach-czlowieka/

2. Damian Żuchowski „Gaz Łupkowy w Żurawlowie”
http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-lupkowy-w-zurawlowie/

3. „W Zawadzie wciąż trwa protest. Zobacz komentarz Chevronu”
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/1533311,w-zawadzie-wciaz-trwa-protest-zobacz-komentarz-chevronu,id,t.html,
„Chevron wznowił prace w Zawadzie. W towarzystwie policji”
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/1571153,chevron-wznowil-prace-w-zawadzie-w-towarzystwie-policji,id,t.html

4. „Chevron wraca do Żurawlowa. Mieszkańcy protestują”
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1880319,chevron-wraca-do-zurawlowa-mieszkancy-protestuja,id,t.html
„Chevron wrócił do Żurawlowa”
http://obywatelekontroluja.pl/wp-content/uploads/2013/06/Opis_blokady_mieszkancow_Żurawlowa.pdf
Anna Dyl-Schmelcer „Interes koncernu Chevron ponad prawem”
http://wolnemedia.net/ekologia/prosba-o-pomoc-pilne/

5. „Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę”

Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę

6. Joanna Nowicka „Żurawlów: Protest można obejrzeć w internecie. Mieszkańcy podłączyli kamerę”
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1885933,zurawlow-protest-mozna-obejrzec-w-internecie-mieszkancy,id,t.html

7. Kanał F Zurawlow: Chevron cameraman
www.youtube.com/watch?v=bjFk6lhl8RA

8. „Żurawlów: Ponowny apel o wsparcie – Chevron inwigiluje protestujących”
http://cia.media.pl/zurawlow_ponowny_apel_o_wsparcie_chevron_stosuje

9. „Zarzuty za łupkową blokadę. Chevron przechodzi do ofensywy”
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130617/ZAMOSC/130619570
Sprawa incydentów podczas protestu w Żurawlowie trafi do sądu
http://www.cire.pl/item,77864,1,0,0,0,0,0,sprawa-incydentow-podczas-protestu-w-zurawlowie-trafi-do-sadu.html

10. „Komunikat rolników walczących z agresją koncernu Chevron”
http://occupychevron.tumblr.com/statement

11. „Kalendarium protestu”
http://occupychevron.tumblr.com/kalendarium_protestu

12. „Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę”

Żurawlów: Drugi tydzień protestu i żadnych widoków na ugodę

13. „Lech Kowalski interview with radio stadion”
www.youtube.com/watch?v=5aEByG-iE88

14. „Opór bez Granic: Przeciwko Brutalnym działaniom korporacji Chevron w Polsce”

OPÓR BEZ GRANIC: PRZECIWKO BRUTALNYM DZIAŁANIOM KOPORACJI CHEVRON W POLSCE

15. http://occupychevron.tumblr.com/page/3

16. Karolina Domagalska „W Żurawlowie nie chcą łupków i Chevronu. Protestują w namiotach”
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,14140789,W_Zurawlowie_nie_chca_lupkow_i_Chevronu__Protestuja.html

17. „Minęły dwa tygodnie protestu w Żurawlowie. Stanęły nowe namioty”
http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1900386,minely-dwa-tygodnie-protestu-w-zurawlowie-stanely-nowe,id,t.html

18. „Warszawa solidarna z Żurawlowem: razem przeciwko Chevronowi”
http://occupychevron.tumblr.com/
„Warszawa solidarna z Żurawlowem – kolejne akcje”
http://occupychevron.tumblr.com/

19. Uczniowie przeciwko Chevronowi
http://occupychevron.tumblr.com/

20. „Zanim ruszy pełna produkcja gazu z łupków w Polsce, mogą minąć lata”
http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/news-zanim-ruszy-pelna-produkcja-gazu-z-lupkow-w-polsce-moga-mina,nId,984140

21. „Chevron: mamy wszystkie pozwolenia na prace w Żurawlowie”
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chevron-mamy-wszystkie-pozwolenia-na-prace-w-Zurawlowie-2866563.html

22. „Do mieszańców Żurawlowa, protestujących przeciwko działaniom Chevronu”
http://www.zieloni2004.pl/news.php?readmore=3274

23. Damian Żuchowski „Deszczówka przyniosła im nadzieję”
Deszczówka przyniosła im nadzieję

24. Damian Żuchowski „Chevron krytykowany w San Ramon”
http://wolnemedia.net/ekologia/chevron-krytykowany-w-san-ramon/

25. Damian Żuchowski „Gaz łupkowy: Chevron w Polsce pomimo łamania praw człowieka”
http://damzuchowski.salon24.pl/376494,gaz-lupkowy-chevron-w-polsce-pomimo-lamania-praw-czlowieka

26. Tamże

27. Justice In Nigeria Now
http://justiceinnigerianow.org/about-chevron

28. “Securing indigenous land rights in the Cameroon oil pipeline zone”
http://www.forestpeoples.org/sites/fpp/files/publication/2010/08/cameroonpipelinejul07lowreseng.pdf
http://www.culturalsurvival.org/publications/cultural-survival-quarterly/cameroon/world-bank-funded-oil-project-would-displace-bagye
http://damzuchowski.salon24.pl/376494,gaz-lupkowy-chevron-w-polsce-pomimo-lamania-praw-czlowieka

29. „Chevron najbardziej toksyczny w 2011 r.”
http://wolnemedia.net/ekologia/chevron-najbardziej-toksyczny-w-2011-r/

30. „Co ministerstwa naprawdę sądzą o prawach człowieka?”
http://wolnemedia.net/ekologia/co-polskie-ministerstwa-naprawde-sadza-o-prawach-czlowieka/

31. Tamże

AUDIO I WIDEO

1. Niezależna Telewizja: Rozmowa Pawła Nogala z sołtysem Żurawlowa, Emilem Jabłońskim w programie Alternews
youtube.com/watch?v=_FCNhnykZnc

2. Kanał Youtube F Zurawlow
www.youtube.com/channel/UC9OguNB-dqLHf9MCgJQFiLw?feature=watch

3. Kanał Youtube Occupy Chevron PL
www.youtube.com/user/occupychevronPL?feature=watch

4. Narodowy Ruch Oporu przeciw Chevronowi na Zamojszczyźnie
youtube.com/watch?v=mcNjj0Es5M8

STRONY INTERNETOWE I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE

1. Occupy Chevron (Poland). Protest mieszkańców Żurawlowa przeciwko inwestycjom koncernu Chevron
http://occupychevron.tumblr.com/

2. http://zamosc.naszemiasto.pl/

3. Inicjatywa „Obywatele kontrolują”

Start

4. Farmer Protest
https://www.facebook.com/farmer.protest?hc_location=stream

5. Zamojscy chłopi proszą o pomoc
https://www.facebook.com/events/377699295663644/?fref=ts

PETYCJE I AKCJE

1. Petycja do Prezesa Rady Ministrów

Podpisz petycję

2. STOP FRACKING in Poland (Żurawlów village)
http://www.avaaz.org/en/petition/Stop_Fracking_in_Poland_gmina_Zurawlow/?fuQqcdb&pv=20

3. Jak możesz pomóc?
http://occupychevron.tumblr.com/jak_mozesz_pomoc


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. WPS 23.06.2013 10:04
 2. szczerbek 23.06.2013 21:41

  Tak więc – sprzedali NAD NASZYMI GŁOWAMI, bez naszej wiedzy, bez najmniejszych konsultacji ze społeczeństwem, z nami – nasze złoża, ziemie, wode, nas samych – prywatnym , komercyjnym , obcym koncernom. SPRZEDALI nas i WSZYSTKO, CO NASZE jakby to byla ICH PRYWATNA WLASNOŚĆ. Brak słow dla wyrażenia rozmiaru i podłości tej uzurpacji.
  Czegos takiego jeszcze w historii Polski NIE BYLO
  Nazywają w dodatku ów paserski , brudny handel skutkujący Totalną Utratą przez milionów Polaków ich, zdawaloby sie, niezbywalnej Wlasności ( wlasności samych ZŁÓŻ, ZIEMI/ Przymusowe Wywłaszczenia Polaków na rzecz Obcych Koncesjonariuszy/, WODY, własności podstawowych PRAW CZLOWIEKA), a więc – nazywają w dodatku cynicznie, obłudnie te wszystkie STRATY – Bezpieczeństwem Energetczynym i , uwaga: Wyższym Celem Publicznym.
  Iście diabelski machiawellizm

  Dziś wysyłaja naszą własną Policję, opłacaną z naszych własnych podatków PRZECIW NAM SAMYM, naszym Domom, naszej ziemi i wodzie, naszemu Prawu do Zycia i Zdrowia, przeciw Prawu naszych dzieci do NIEBYCIA OFIARAMI SKAŻEN ŁUPKOWYCH!
  Nasi właśni niby politycy w Warszawie wysyłaja Polską Policje, by ta, za nasze wlasne pieniądze broniła Oprawców POLSKI, czyli kolonizujący Polske – Globalny Kapitał ( i jego polskojęzycznych agentów, polityków etc) !!! TO znaczy, że my, Polacy, opłacamy Wlasnych Katów?!!!

  Czas Wielkiej Zdrady, choć jednocześnie – jakze małej, śliskiej, brudnej, niskiej, niemęskiej, cuchnacej – najpodlejszą małościa, hucpą, jednoczesnie – tchórzliwoscią, tragiczną krótkowzrocznością i pospolitą głupotą – oto , w czym żyjemy obecnie. czym każe nam sie oddychać.
  D O O O Ś Ć !!!!!!!!!!
  D O O O O O O O O S Ć !!!!!!!
  D O O O O O O O O O O O O O O O Ś Ć !!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dziękuję Wam, ludzie z lubelszczyzny, z Rogowa, Żurawlowa itd., że zapaliliście Światło w tym tunelu beznadziejnego upadku.
  Prowadzą Was prawdziwi Aniołowie.
  Wreszcie zesłani Polakom przez nazbyt cierpliwego Boga Wszechmogącego.
  Bynajmniej nie tego, którym wyciera sobie usta jeden z największych Oprawców Polaków Ten, który sprowadził na polską ziemię Bestie Frackingu.
  Bycmoże wtedy, gdy zapraszał ją nad Wisłe (2006r.) nie zdawał sobie sprawy z jej ciemnej, demonicznej krwi. Ale dziś?… Dziś Już WSZYSTKO WIE i wybiera w dalszym ciągu, jak wtedy – Bestię, Polakom nakazując bicie jej pokłonów do ziemi, a każdego, kto próbuje zadać najmniejsze pytanie, kto lęka się idącego przez caly świat za Bestią – cienia śmierci i Skażenia ziemi i wody – ruga i chloszcze pomówieniem o agenturę innej Bestii – http://www.youtube.com/watch?v=2SP8wb999ys, minuta 1: 22
  Calkiem spora część oślepionych sprawną socjotechniczną manipulacją Polaków nazywa Go nawet swym Zbawicielem. Więcej, ja sam kiedyś, uważałem Go za polskiego patriotę i lidera ,za którym warto iść..
  Dziś wiem, że dałem się oszukać. Idąc za sprawą łupek doszedłem do jeszcze innych, ciemnych sprawa człowieka, którego kiedyś uważałem za swego idola.
  Za trumną jego Brata stałem 15 godzin, by oddać ciału poklon, czego z resztą nie załuję, bo choć dzis już wiem , że i Brat był kims innym niż mi się wydawało, to jednak zbrodnia, której stal się Ofiara czyni Go, jak wszystkich pozostałych pasażerów Tu-154 – kimś godnym naszej …po prostu ludzkiej czułości. Czułości, z która żywi pochylają się nad umarłymi . W dodatku – najprawdopodobniej – zdradziecko zamordowanymi
  Więc daje Mu ( i wszystkim Pozostałym) tę czułość, prawdziwą, choć już nie mogę nie wiedzieć o rzeczach, które już wiem.

  Wracając do Boga Wszechmogącego, który, jako częśc preambuły do Konstytucji dla Jarosława Kaczyńskiego stal się kolejną PR-owska frazą, propagandowym gadżetem, kolejną wydmuszką slowną – jak to u Niego – bogato patriotycznie zloconą z wierzchu ( lud lubi gdy jest pozłociście ), w środku – przeraźliwie, samotnie martwo- pustą, który stal się ( Bóg Wszechmogący w preambule) kolejnym tematem zastępczym, sztuczn,a Rózą, w czasie, gdy własnie – PLONĄ LAAASY !!!, gdy decydują się losy nowelizowanej teraz Ustawy Łupkowej, która będzie stanowic o „być albo nie być” milionów Polaków na ich własnej, ziemi, która stanowi, o- to już wiemy – NIE BYĆ naszej polskiej Nieskażonej Wody Pitnej, gdyż Ustawa ta liberalizuje do maksimum dostęp koncernowej Bestii do naszych złoz, zapewniając jej dowolną eksploatację – ilościową i jakościową i złóż i wody i całego naszego naturalnego środowiska .

  A więc Boże Wszechmogący – jak ty możesz patrzeć cierpliwie na Polski Kościół i nie grzmiec na potęgę i na trwogę, widząc swe slugi, które imieniem Twym zlocą swe Ołtarze Prózności, , ale gdy najbardziej trzeba wezwać Twego imienia, gdy trzeba uderzyć w Dzwon Prawdziwej Trwogi, by ostrzec ludzi przez Pożarem jakiego jeszcze na tej ziemi – nie było, przed prawdziwą Apokalipsą – niestety MILCZĄ??!

  Tchórzą ( a zapach tego tchórzostwa ciągnie się o wiele dalej niż treny ich sukienek), chowają się, uciekaja przed Daniem Świadectwa Prawdzie w tym historycznym zaiste czasie dla naszej Ojczyzny!
  Wystarczająco już dużo czasu minelo, by świadomośc Apokalipsy dotarla do nich, skoro dotarla do milionów zwykłych ludzi na całym świecie, którzy dzis już idą w zgodnej Krucjacie Anty-Łupkowej, krzycząc poprzez kontynenty i oceany, od samej ojczyzny łupek USA – przez c a ł ą Europę, po RPA i Australię ! – dobywa się ludzki krzyk NO FRACKING!!!
  Zobaczcie sobie, ekscelencje – w Internecie, wystarczy kliknąć w googlach : NO FRACKING – otworzy Wam się prawie 100 mln adresów. Myslicie, że to jest Glos Diabła/ Gaspromu? Czy może własnie jest to glos Ludzkiej Solidarności przeciw ciemnej Bestii Frackingu sunącej przez planetę w (jak to określiła jedna ze sług Bestii, ciągnąca procenty z łupkowego Geszeftu) w Globalnej Inicjatywie Łupkowej?

  Dlaczego M I L C Z Y C I E ?!!!

  Jesteście kapłanami, czy kapłonami, że tak tchórzliwie, niegodnie, krótkowzrocznie i zwyczajnie bardzo głupio, MILCZĄC, gdy trzeba krzyczeć, a czasem wręcz – w głos POPIERAJĄC ŁUPKI (o. Rydzyk) – stajecie po stronie Kłamstwa i Zdrady ?

  Latyfundia, które stawia przed nosem Koscioła na kupieckiej tacy ta czy inna ekipa rządowa doprawdy NIE SĄ WARTE – Z A P A R C I A – S I Ę – W O D Y !
  Co Wam, purpuraci, po tych choćby i najogromniejszych latyfundiach . . ziemi SKAŻONEJ, czy macie zamiar przedzierzgnąć się w gas-oil biskupów?
  Ekscelencje Koncernowe?
  Pralatów Frackingu?
  Czy macie zamiar święcić, jak się to stalo w Lubyczy Królewskiej – niosące Nieuchronne, Nieodwracalne, Dożywotne Skażenie ziemi wody – Wieże Frackingowe? (to tak jakby rabini święcili i błogosławili komory gazowe w Auschwitz!)

  Czy TAKIE wlasnie Morze Krzyży, morze Wież Frackingowych na polskiej ziemi (przeciżz cel każdej przemyslowej Rewolucji Łupkowej) – szykujecie swoim owieczkom?

  Nie bierzcie przykladu z o. Rydzyka, który z pociągu Prawda (Lux Veritatis) wysiadł na stacji Biznes (Lux Geszeftatis), bo mu sam Diabel podsunął Oriona Jędryska, Pierwszego Geologa w rzadzie Kaczynskiego, który to Orion ( czy to nazwisko, czy samoprzyznane pseudo-artystyczne?) – Jędrysek okazał się, jednocześnie Pomyslodawcą Biznesu Geotermii Toruńskiej i – ooo, co za przypadek – Ojcem Chrzestnym Polskich Łupków?

  Dzielny kiedys, opierający się Kłamstwu Zakonnik nie oparl się rwącej rzece wydarzeń i wielkich interesów ( za którymi płynie zawsze szlam zależności, kredytów, długów, finansowych noży na gardle … najtwardszy wtedy zawodnik mięknie) i dzis na brzegu stałego lądu Prawdy, który nadgryza rzeka Kłamstwa widzimy już tylko – powiewajacy smętnie Jego szkaplerz, ale sanego Rydzyka w okolicy – BRAK, porwał go nurt calkiem ziemskich interesów i namiętności.

  Szkoda.
  Więc nie bierzcie przykładu z Niego, który , owszem, ma wielkie zasługi w głoszeniu w Polsce Prawdy, ale …to już przeszłość.

  Książęta Kościoła, nie zapierajcie się WODY.
  Nie zapierajcie się PRAWDY.
  Nie zapierajcie się CHRYSTUSA.

  Idźcie WSZYSCY w pieszej pielgrzymce, N A – K O L A N A C H – do Żurawlowa,

  Tam jest CHRYSTUS!!!

  Koczuje wraz z ludźmi, w których serca włożył Światło.
  To samo, które z serc decydentów w Warszawie , całej armii rzekomych „inteligentow”, polityków, dziennikarzy, ministrów, profesorów, urzedników, agentów wpływu – wydarła ciemna sila, od wiekow ta sama, która w miejsce Światła włożyła tym biednym kikutom ludzkim – tanie kalkulatory i wizje świata – wymyslona w odległych centralach bestii korporacyjno-koncumocyjnej, pożerającej wlasnie na naszych oczach chrescijańską Europe, samo chrześcijaństwo, pożerającej ludzi – niezależnie od ich wiary, koloru skóry i narodowości, w końcu – pożerającej sama Planetę.

  Wygląda na to, że staliście się kaplanami wlasnie tej Bestii?
  Gratulacje.
  Mamy jednak Wolna Wolę,.
  To Ona powinna ratowac nas, gdy stajemy skołowani na rozdrożach świata, w szumie informacji i bełcie grzechu.
  Najdłuższa Droga, również ta – Powrotu do Chrystusa – zaczyna się zawsze od Pierwszego Kroku.
  Wiecie dobrze, że to wlasnie Chrystus dał ludziom wiarę w możliwość Powrotu z najciemniejszej Czerni do krynicy Światla.
  Więc – skorzystajcie z okazji.
  Idźcie do Żurawlowa.
  Chrystus tam czeka na Was, również na tę większość z Was, którzy w Niego nie wierzycie.
  Jest tam.
  Ludzie o czystych sercach na całym świecie – wiedzą to, czują. Wspomaga swą – tysiącletnia obecnością, czułym wzrokiem – rolników z Rogowa, Miączyna, Zurawlowa i innych wiosek. Siedzi tam z nimi – w dzień i w nocy, popija herbatę, obecny w ciele każdego z tych dzielnych, pięknych Mężczyzn i Kobiet, którzy wiedzą, czują, co to znaczy Być Człowiekiem.
  Wiedzą, czuja, co to znaczy Ziemia i Woda. Co to znaczy Prawda. Co znaczy – Życie.

  Tak, Chrystus najwyraźniej opuścił Wasze pozłacane świeckimi łaskami – pałace i trony i usiadł TAM, gdzie lubi mieszkać najbardziej : w ludzkich sercach.

  Przyszedł, by wspomóc „poniżonych i bitych”, jak mówi Poeta, by wspomóc Walczących o Prawdę, o Wodę, o Ludzką Godność, o Prawo do Zycia, o Polską Ziemię, o Ziemię – w – O g ó l e
  DZIŚ NIE MA PIĘKNIEJSZYCBH LUDZI NA ZIEMI !
  Tam, w Zurawlowie rodzi się z Ziemi – Diament. Diament to niby zwykły węgiel, poddany jednak wielkiemu cisnieniu czasu i materii przeistacaz się w niezniszczalny, boski diament
  Tak ludzka glina, poddana wielkiemu ciśnieniu – może i pozaziemskich sił – ulega zamianie w proch lub jeśli posianą ma w sobie iskrę Bożą – przeistacza się w Diament.

  W Żurawlowie – rodzą się ludzie Diamenty.

  Ta dobra, żyzna ziemia jest im Matką, jak była Matką dla setek pokoleń ich Ojców. Oni biorą siłę z tej ziemi, jak z Matki własnie. Czy Matkę można zdradzić? Można zostawić na łup złodziei, oszustów, morderców i najciemniejszych sił?
  Nieee, jeśli Matka dobrze wykarmiła swe dzieci – chlebem, wodą i opowieściami o krwi wspólnych przodków, to Dzieci te po prosu wiedzą co maja robić.
  To jest bardzo proste.
  Jednocześnie dla masy ludzkich glonów, osiadłych w miastach, nie pamiętających nawet czy kiedykolwiek miały jakiś korzeń,, szwendających się po świecie , rzucanych tu i tam, bez ziemi , bez Matki, bez pamięci – to jest niepojęte .
  A nawet – nienawistne. Dlatego – robia, co robią, A w ich własnym bezkorzeniu, bezkochaniu, bezpamięci czyli zagubieniu – cierpieniu uwiła sobie gniazdo Czerń zaiste już chyba spoza Ziemi.

  Bo Bestia, która stanęła przeciw tym ludziom w Żurawlowie, której jednym z narzędzi jest globalny , ponadnarodowy koncern, to własnie upostaciowane Zło, które idzie przez planetę, które niesie jej : GMO, HAARP, CHEMITRAILS, BIG PHARMA i własnie FRACKING, by …już nie tylko by zarobić, pokonać i zniszczyć biednych, by nabić kabzę bogatym, ale by, zważcie jeszcze raz, słuchajcie, czytajcie uważnie : HAARP, CHEMITRAILS, GMO, FRACKING – by : z n i s z c z y ć – Ż y c i e – na – Z i e m i

  Coś Wam to mówi?

  Jak już przetrawicie kolejną pyszną kolację , uszykowaną z milością i oddaniem przez Wasze gospodynie ( proszę im się pokłonić ode mnie , bo w ich prostym uwielbieniu dla Was jet więcej milości niż – jak wynika z Waszego MILCZENIA w kwestii bestii łupkowej – w Was i Waszych złotych purpurach i tronach – dla milionów Waszych Wiernych), przeczytajcie jeszcze raz powoli: HAARP, CHEMITRAILS, GMO, BIG PHARMA, FRACKING … jeśli którys termin jest nieznany – sprawdźcie koniecznie, poczytajcie w Internecie, temat jest doprawdy fascynujący.
  I niesłychanie pilny.

  Wasz Archanioł Michał

 3. zprzekonania 23.06.2013 21:52

  Protest rolników z Zamojszczyzny jest może przede wszystkim – Symboliczną Obroną Częstochowy całej Polski, również (tak to czuje ) Obroną mnie i mojej rodziny – przed spożywaniem Skażonej NA ZAWSZE Wody i Żywności na tej Wodzie wyprodukowanej! ( bo przewiercona i zatruta ma być cała polska ziemia!, cala Polska została pocięta na Koncesje!).
  A więc dziś na dzielnych, bohaterskich rolników na Zamojszczyźnie, w Zurawlowie, Rogowie, Miączynie etc. którzy stają (zdradzeni, oszukani, i sprzedani ponad wlasnymi glowami przez paserow: kaczynskich i tusków //za 1% wartości zlóż!//, sprzedani wraz ze swą ziemią, wodą, prawem do życia i zdrowia – niczym rzeźne bydlo kolonialne!!!),
  – a więc ci rolnicy stają już 3 tydzień ( koczując na swej ziemi, broniąc jej własnym ciałem, wymieniając się dyżurami) naprzeciw Chevrona niczym biblijny Dawid na przeciw Goliata. Polskie media milczą, próbuja to zamieść pod dywan (choc zjawisko samo w sobie zawiera przepotęzny potencjał – społeczny, przypominajacy niegdysiejszy Radom, Strajki Stoczniowe i w najczystszej postaci – to, co największe, najpiękniejsze i najprawdziwsze było w polskiej Solidarności), a taka jeszcze Bukowska, była spikerka TV, dziś rzeczniczka Chevronu – napuszcza na nich, na te odradzająca się Solidarność, na Obrońców Ziemi, Wody, Prawdy, Ojczyzny, Nas Wszystkich – uwaga!!! – Polską Policję, żeby “zrobiła porządek” z protestującymi. Polska

  Policja ma lać Polakow – napadnietych na wlasnej ziemi przez znany drapieżny, Obcy koncern, który dostał jakies obietnice ( powtórzmy; ponad wiedzą i głowami Narodu!!!) – od sprzedajnych polityków, co traktują 38 milionów Polaków i cała polską ziemię, wodę, złoża jak swoją prywatną własność, a więc Polska Policja ma bronić nie – napadniętych, uczciwych Polaków – Ofiary tej geszefciarsko-politycznej napaści i hucpy, , a Polska Policja ma bronić Katów Polaków – Obcy, Brudny, l u d o b ó j c z y ( bo używający świadomie przemysłowo ludobójczej technologii Frackingu, sprawdź w goglach hasło – Luka Cheneya/ Halliburtona) komercyjny prywatny Geszeft, Obcy Potężny Koncern , który ma procesy na świecie za dożywotne skażenia eksploatowanych przez siebie terenów.

  Czyli: My, Polacy, za własne pieniądze (podatki) mamy być Bici za Nieposłuszeństwo wobec (licząc polskie straty ( 100%) i zyski ( 1%)) klasycznego agresora (Obce Koncerny w konszachcie z ich polskimi agentami/ lobbystami).

  Chevron jeśli „wylobbowal” oddanie za darmochę od w/w rzadów RP polskich złóż, ziemi, wody, to czuje się „na Prawie”
  Pora zapytac teraz pp Kaczyńskiego i Tuska : DLACZEGO i ZA CO – sprzedali Polaków ponad ich glowami – takiemu m.in. Chevronowi ( Polacy nie maja mieć żadnego innego zysku z tej calej lupkowizny prócz 1% ze zloż i 100% Skazeń!!, Koncerny sa zwolnione z podatków,a nawet ma być praktycznie usunieta niewygodna dla nich kontrola skazen środowiska!!)
  Takiej ZDRADY na polskiej ziemi nie było jeszcze w ponad 1000- letniej histori Polski.

  Stalin i Hitler, jako najwięksi Mordercy Polski i Polaków, jako Najwieksi Anty-Polacy – zostali z d e t r o n i z w a n i !!!\
  Korona przechodzi w ręce Kaczyńskiego i Tuska

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.