Plemię Chabu prześladowane przez osadników

Opublikowano: 17.10.2014 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 367

Zgodnie z wiadomościami, jakie zdobyła zabiegająca o poszanowanie praw ludności tubylczej na całym świecie organizacja Survival International, członkowie myśliwsko-zbierackiego ludu Chabu są ścigani i zabijani przez osadników, którzy okupują ich ziemie w południowo-zachodniej Etiopii.

Plemię Chabu jest stosunkowo niewielkim, liczącym sobie 1500 osób ludem, który jako jeden z ostatnich w Afryce podtrzymuje swoje łowiecko-zbierackie metody gospodarowania. Tradycyjne terytoria Chabu pokrywają się z wyżynnym lasem położonym w północno-zachodniej części Doliny Omo. Cała Dolina Omo staje się w ostatnich latach miejscem zintensyfikowanej migracji z innych regionów Etiopii. Proces ten dotyka również ziemie zamieszkane przez Chabu. Osadnicy przenikają przez terytoria ludności tubylczej wywołując obustronne napięcia i konflikt o ziemię.

Przemoc nasiliła się obecnie do tego stopnia, że prześladowania ofiarą których padają Chabu określa się coraz częściej mianem „wschodzącego ludobójstwa”. Według ostatnich doniesień co najmniej 24 członków ludu Chabu zginęło z rąk osadników we wrześniu 2014 roku, a wielu innych zmuszono do opuszczenia swoich domów. W jednym z ostatnich przypadków kobieta z ludu Chabu została zamordowana podczas opieki nad swoim młodym synem, ciężko rannym po wcześniejszym ataku. Pomimo, że rząd wysłał jednostki wojskowe do obszaru, te zrobiły niewiele aby powstrzymać przemoc.

Chabu walczą obecnie o uznanie ich za odrębny naród, co zapewniłoby im większą ochronę uwzględnioną w etiopskiej konstytucji. Osadnicy i urzędnicy samorządowi zainteresowani przejęciem terytoriów Chabu, starają się sabotować te działania.

Autor: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Samuel Jiro Dira
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla „Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o