PIP przestanie być bezzębnym tygrysem?

Opublikowano: 08.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 758

“Chcemy, by inspektorzy pracy mieli prawo do zamiany pracownikom umów cywilnoprawnych na etaty w drodze decyzji administracyjnej” – powiedział „Rzeczpospolitej” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zdaniem Szweda, takie rozwiązanie byłoby pomocne w zwalczeniu plagi umów cywilnoprawnych, które wielokrotnie „zastępują” umowę o pracę w sytuacjach, gdy ewidentnie powinna być ona zawarta. Osobom na „śmieciówkach” nie przysługują płatne urlopy, nie mogą one zrzeszać się w związki zawodowe. W każdej chwili można je zwolnić. Zależnie od rodzaju umowy brakować im też może ubezpieczeń emerytalnych, wypadkowych czy nawet zdrowotnych. Według proponowanych przez PiS zmian, inspektor mógłby z marszu zmienić umowę śmieciową na umowę o pracę, jeśli zachodziłby tzw. stosunek pracy – tzn. jeśli pracownik miałby wyznaczone miejsce i godziny pracy oraz wykonywał swoje obowiązki pod określonym nadzorem. W tej chwili inspektor (albo osoba pokrzywdzona) mogą wystąpić do sądu o ustalenie stosunku pracy, jednak sprawy ciągną się latami; często w momencie uzyskania wyroku pracownik dawno już rozstał się z nieuczciwym pracodawcą.

Zdaniem Szweda, zmiany są możliwe jeszcze w tym roku. Swoje poparcie zadeklarował już Piotr Duda, lider „Solidarności”, który wreszcie może z czystym sumieniem pochwalić jakąś inicjatywę popieranego przez siebie rządu. “Pracodawcy stosują umowy śmieciowe tam, gdzie zgodnie z prawem powinien być etat. Robią to ze względu na związane z tym ogromne oszczędności” – tłumaczy. “Dlatego popieramy proponowane zmiany. Dzięki nim inspektor pracy, zamiast wytaczać trwający kilka lat proces, będzie mógł załatwić sprawę szybko i skutecznie” – stwierdził. Podobnego zdania jest szefowa Inspekcji Pracy, Iwona Hickiewicz. “Skala nieprawidłowości przy zatrudnianiu sygnalizowana przez nas od lat wymaga wprowadzenia dodatkowych regulacji prawnych, które pozwoliłyby na wyeliminowanie umów cywilnoprawnych zawieranych w celu obejścia prawa” – mówiła w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Lament zdążyły też podnieść organizacje reprezentujące pracodawców. “Często sądy uznają, iż umowy cywilnoprawne są zgodne z wolą stron i odpowiadają stanowi faktycznemu. Obowiązujące dziś regulacje są wystarczające i odpowiednio zabezpieczają interesy pracowników” – stwierdził Andrzej Malinowski z Pracodawców RP. Swoje niezadowolenie wyraziła też Henryka Bochniarz, która uważa zmiany za „kontrowersyjne”.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w tej chwili na umowach cywilnoprawnych pracuje 1,6 mln Polaków.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.