Papież Franciszek rozważa zniesienie celibatu

Opublikowano: 09.10.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2867

Papież Franciszek poważnie rozważa nad dokonaniem wielkiego przełomu i zniesienia zasady celibatu. Czy już niebawem żonaci mężczyźni dostaną szansę na zostanie kapłanami, aby rozwiązać problem niedoboru duchownych w niektórych rejonach świata?

Watykan rozpoczął debatę nad wdrożeniem idei “viri probati”, czyli wyświęcania na kapłanów starszych żonatych mężczyzn, wyróżniających się “wysoką moralnością”. Nominacje miałyby dotyczyć jedynie rdzennych, szanowanych członków lokalnej społeczności katolickiej w regionach świata, zmagających się z kryzysem powołań, np. w Amazonii.

Franciszek w przeszłości zwracał już uwagę, że mógłby rozważyć wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn, aby zaradzić brakowi kapłanów. W marcu 2017 r. powiedział niemieckiej gazecie „Der Zeit”, że dojrzali mężczyźni o udowodnionej wierze mogliby służyć w odizolowanych miejscach. Kategorycznie odrzucił jednak propozycję zniesienia celibatu dla młodych kapłanów.

Warto zwrócić uwagę, że idea wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn śladowo pojawiała się w dyskusjach już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz temat na poważnie znalazł się w centrum uwagi. Jako pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, Franciszek zdaje sobie sprawę z wyzwań, przed którymi stoją kościoły w tej części świata.

Watykan zdał sobie sprawę, że jedynym sposobem na głębsze zakorzenienie katolicyzmu jest bycie bardziej inkluzywnym i otwartym na integrację z miejscowymi kulturami. Nie da się zaprzeczyć, że wyświęcanie żonatych mężczyzn ma potencjał, by zmienić kierunek rozwoju kościoła na problematycznych obszarach. Papież zdaje sobie jednak sprawę, że decyzja podjęta dla jednego regionu może wywołać sprzeciw pozostałych, co może ostatecznie powstrzymać zapędy Franciszka.

Na podstawie: eu.USAToday.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Ale dlaczego tylko w niektórych regionach? To powinno być na całym swiecie, to byłby to potężny przełom w chrześcijaństwie – na pewno na korzyść ludzi i ludzkości a nie na korzyść kościoła.

MvS
Użytkownik
MvS

Celibat w kościele to jest wymysł rzymski a nie tradycja chrześcijańska przez wieki uswięcona. Po prostu powrót do normalności.
“Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?” List Pawła do Tymoteusza.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

MvS,
Celibat moim zdaniem ma tylko jedno wytłumaczenie: mamona, złoto i inne skarby dzięki niemu pozostają w rekach kościoła, a nie dziedziców kapłanów. Uwaga! We wszelkich dużych organizacjach a taką jest kościół, chodzi przede wszystkim o władzę i/lub pieniądze.
Ładnie wyłuskany cytat, ale jedna rzecz: co oznacza słowo biskup, albo inaczej: jakie znaczenie miało słowo, z którego zostało przetłumaczone?

Fenix
Użytkownik
Fenix

Celi-bat ,Bis-kup, Komu-ni-sto. Komu -mi -sto , Kup -bis , Bat-celi. Forma żartu , a daje do myślenia.

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

W angli kobiety sa biskupami.
Celibat nie moze zostac zniesiony bo dzieci dziedzicza po ojcu.
A co papierz nasz majacy letnie rezydencje powiedzial, majatku nie posiadam.
To tak jak by krol na lozu smierci poeiedzial ze nie ma nic.
Na zadupiu moga miec dzieci bo tych sie latwo wydziedziczy

Wiadomo ze kosciol jest potrzebny to tradycja, nasza polskosc.
Ale jest zepsuty od srodka, to poprostu materialisci.
Kosciol byl niszczony za komuny bo jezyk ruski wprowadzali teraz niszcza kosciol bo wprowadzaja niemiecki