Od 29 grudnia na Donbasie obowiązuje zawieszenie broni

Opublikowano: 30.12.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2001

Osiągnięte podczas rozmów Trójstronnej Grupy Kontaktowej porozumienie co do wprowadzenia reżimu ciszy na Donbasie na Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia zaczęło obowiązywać 29 grudnia br.

„Po zakończeniu stanu wojennego, który pomógł ustabilizować sytuację bezpieczeństwa i zabezpieczyć Ukrainę przed nowymi prowokacjami ze strony Rosji na lądzie i na morzu, strona ukraińska potwierdziła gotowość do wprowadzenia zawieszenia broni” – napisała ukraińska deputowana do Rady Najwyższej Iryna Geraszczenko dodając, że to już osiemnaste takie zawieszenie broni, a żadne z poprzednich nie utrzymało się zbyt długo.

Geraszczenko dodała, że istotną w kontekście wdrożenia i obowiązywania rozejmu jest aktywność misji OBWE i że strona ukraińska oczekuje większej aktywności obserwatorów w tym zakresie.

Zawieszenie broni zaczęło obowiązywać od północy, 29 grudnia br. Pierwszy przypadek naruszenia rozejmu przez prorosyjskich bojowników miał miejsce już w sobotę rano – pozycje sił ukraińskich ostrzelano z granatników.

Iryna Geraszczenko przedstawiła także inne kwestie, które poruszono podczas wideokonferencji, w tym dotyczące kwestii zwolnienia zatrzymanych ukraińskich marynarzy w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. „Odpowiedź była tradycyjnie chamską – w tym momencie Rosjanie wstali i wyszli z sali, w której odbywały się obrady. Strona ukraińska poinformowała partnerów w ramach formatu normandzkiego o zachowaniu przedstawicieli strony rosyjskiej” – powiedziała Geraszczenko.

Na podstawie: facebook.com/iryna.gerashchenko, prm.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.