Nowy rodzaj grafenu jest twardszy od diamentu

Opublikowano: 27.12.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 731

Naukowcy z Advanced Science Research Center (ASRC) na Uniwersytecie Nowojorskim stworzyli nowy rodzaj grafenu o nazwie diamen, który może być tak samo elastyczny jak folia cynowa i jednocześnie wystarczająco twardy, aby zatrzymać uderzającą w niego kulę wystrzeloną z pistoletu.

Grafen jest materiałem odkrytym w 2004 roku, podczas eksperymentów z atomami grafitu. Od tego czasu naukowcy zaproponowali szereg nowych zastosowań dla swojego odkrycia i nie przestali go udoskonalać. Wyjątkowo cienki i lekki diamen także może mieć wiele potencjalnych zastosowań. Twórcy są zdania, że udoskonalony grafen nada się do wytwarzania wodoodpornych powłok oraz ultralekkich kamizelek kuloodpornych.

„To jak dotąd najcieńszy materiał, który wykazuje twardość porównywalną do diamentu” – powiedziała Elisa Eiedo, profesor fizyki w ASRC i główna twórczyni projektu. „Wcześniejszy grafen nie był tak odporny, jednak jego podwójne wykorzystanie sprawiło że materiał stał się twardy”.

Diamen jest miękki i elastyczny, jednak pod wpływem ciśnienia zmienia swoje właściwości i staje się wyjątkowo wytrzymały. Co ciekawe, stwierdzono, że swoista właściwość materiału występuje jedynie przy dwóch warstwach grafenu – ani więcej, ani mniej nie odnosiło już takiego efektu.

„Zarówno grafen, jak i diament składają się wyłącznie z atomów węgla, są one jednak inaczej ułożone. To właśnie ułożenie atomów skutkuje poszczególnymi właściwościami, takimi jak twardość, elastyczność oraz przewodzenie elektryczne” – mówi Angelo Bongiorno, jeden z twórców diamenu. „Nasza nowa technika pozwala manipulować ułożeniem atomów wewnątrz grafenu, co nadaje mu pożądane właściwości w określonych warunkach”.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 27.12.2017 19:57

    Bo wojna to biznes.Krwawy biznes! Dlatego wszystkie nowości idą najpierw do armii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.