Nowe dowody osobiste

Opublikowano: 17.02.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 807

Nowe dowody osobiste będą obowiązywać od 1 marca. Nie będzie w nich adresu zameldowania, co według MSW jest zaletą, ale w niektórych sytuacjach może okazać się wadą.

Wiele istotnych zmian dla obywateli nastąpi 1 marca. Przede wszystkim ruszy System Rejestrów Państwowych, który połączy rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Dzięki temu będziemy mogli załatwiać wiele spraw w dowolnym urzędzie, niekoniecznie w miejscu zameldowania. Przykładowo dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie. MSW zapewnia, że urzędy odpowiednio się do tego przygotowały. Ponad 10 tys. pracowników gmin zdało egzamin z obsługi SRP. Gminy otrzymały też dodatkowy przewodnik do systemu.

Kolejna istotna zmiana dotyczy samych dowodów osobistych. Nowy wzór dowodu, obowiązujący od 1 marca, nie będzie zawierał adresu zameldowania, informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza.

Pojawią nowe zabezpieczenia m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.

Fotografia do nowego dowodu będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

MSW przekonuje, że nowy dowód to same korzyści. Brak adresu zameldowania ma sprawiać, że przy zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dokumentu. Na dowodzie będą tylko niezbędne dane. Wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie składany na prostszym formularzu. Z badań MSW wynika, że w nowym formularzu obywatele popełniają “5 razy mniej błędów”.

Nie wszyscy podzielają ten optymizm. Choć adresu zameldowania nie będzie, obowiązek meldunkowy nie znika. Dotychczasowe dowody z adresem zameldowania zawsze mogły posłużyć do poświadczenia adresu zameldowania czy zamieszkania. Ja sam niedawno zamawiałem usługę telekomunikacyjną, która wymagała przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do lokalu. Wystarczył dowód z adresem, który zawsze mam w portfelu. Gdyby nie to, musiałbym przedstawić akt notarialny albo umowę najmu.

Dowód z adresem zameldowania może się też przydać w banku, przy wynajmowaniu samochodu, nawet w urzędach przy rejestracji samochodu. Zdaniem MSW w urzędach powinna wystarczyć deklaracja petenta, że mieszka on pod danym adresem. Pytanie brzmi, czy w praktyce nie znajdą się urzędnicy wymagający czegoś więcej? Można oczywiście pobrać zaświadczenie o zameldowaniu, ale uzyskanie go kosztuje 17 zł, a poza tym konieczność noszenia ze sobą kolejnego papierka trudno uznać za ułatwienie.

MSW stara się przekonywać, że nie powinno być problemów w bankach. Związek Banków Polskich poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń, a więc klient banku potwierdzi dane o miejscu zamieszkania własnoręcznym podpisem. Dotychczas banki również z oświadczeń czerpały informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjny. Poza tym MSW przypomina, że sprawy w banku można załatwić posługując się paszportem.

Nie powinno być też problemów u notariusza. Jednym z elementów aktu notarialnego – oprócz danych osobowych – jest adres miejsca zamieszkania Prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania.

Jeśli chodzi o załatwianie spraw na poczcie to zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny z adresem zameldowania. Jeśli listonosz zostawi awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.

Czy wszystko pójdzie gładko? Takiej gwarancji nikt nie może nam dać. Problemów w okresie przejściowym chyba nie da się uniknąć. Najważniejsze, aby ten okres przejściowy nie trwał za długo i aby szybko podjęto kroki w celu wyeliminowania zidentyfikowanych problemów. To się nie zawsze udaje. Przykładowo nadal zgłaszane są pewne problemy z działaniem systemu eWUŚ, który przecież wystartował w 2013 roku. Miejmy nadzieję, że z nowymi dowodami i SRP będzie dużo lepiej.

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie ma konieczności wymiany dokumentów.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. niewolnik 17.02.2015 12:17

    Adresy są nie potrzebne, bo przecież wyrzucą nas z naszych domów za nasze lub cudze długi, bo ktoś musi koncernom i skarbówce zapłacić i nie ważne kto.

    Do urzędów będziemy chodzić osobiście bo w dowodach brak podpisu elektronicznego, co uniemożliwia załatwienie sprawy drogą elektroniczną.

    Dodaję, że system E-pau trzeba osobiście potwierdzić.

  2. luzak1977 17.02.2015 16:03

    @niewolnik
    E-puap, a nie e-pau. Lepiej potwierdzić osobiście E-puap i mieć z głowy, niż kupować drogi podpis elektroniczny, po który i tak trzeba także się zgłosić osobiście.
    Ja mam E-puap i jest ok. Deklaracje wysyłam do ZUS, wszelkie zmiany w CEIDG także się tak załatwia.
    Pesymistyczne gadki w sensie “wyrzucą nas z naszych domów za nasze lub cudze długi, bo ktoś musi koncernom i skarbówce zapłacić i nie ważne kto” – są na niskim poziomie, bo to oznacza, że Twoja nazwa jest adekwatna do samego Ciebie. Czujesz się niewolnikiem? proszę bardzo.
    Im więcej będzie takich jak Ty, tym gorzej dla nas wszystkich.

  3. mr_craftsman 17.02.2015 18:08

    Czyli zamiast adresu w dowodzie, trzeba będzie za każdym razem sporządzać dodatkowe oświadczenie, minimum w 2 kopiach, a jak są strony to co najmniej w 3-4.
    Te oświadczenia trzeba sporządzić, wydrukować, wypełnić, archiwizować i składować….

    Dowód bez zameldowania jest ok dla każdego kraju…poza Polską – jesteśmy obciążeni bizantyjską paranoją kontroli urzędniczej i eliminacja danych z dokumentu spowoduje jedynie wzrost biurokracji.

  4. darian 17.02.2015 19:23

    Nawet Jerzy Ulicki Rek nie pomoże – precz z maturzystami, którzy będą policjantami.

  5. grzech 18.02.2015 08:09

    brak adresu zameldowania i stosowanie oświadczeń to pole do nadużyć. Oszuści kombinatorzy będą mieli jak w raju. Będą tylko oświadczać. Ale niech nie myśli ktoś że w instytucjach publicznych czy bankach coś się załatwi bez poświadczenia adresu. Będą ludzie okupować wydziały spraw obywatelskich po zaświadczenia o zameldowaniu. Tak to się skończy. I nowymi stołkami dla ciocio-wujciów w urzędach. Tym razem zasadnych, bo ktoś te zaświadczenia musi pisać.
    Nie wiem co jest lepsze rzadka zmiana dowodu ze względu na zmianę zamieszkania, czy każdorazowe do każdej sprawy latanie po zaświadczenia?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.