Liczba wyświetleń: 790
Parlament Norwegii wyraził poparcie dla reformy polityki narkotykowej. Rząd ma podjąć przełomową decyzję, która zdekryminalizuje stosowanie wszelkich narkotyków. Oznacza to, że Norwegia zamiast karać za używanie nielegalnych substancji będzie wysyłać ludzi na leczenie.
W norweskim parlamencie odbyło się głosowanie w sprawie wspomnianej wyżej reformy. Większość polityków zagłosowała za zmianami – reforma zyskała poparcie większości partii politycznych. Kolejnym krokiem ma być decyzja rządu, która radykalnie odmieni tamtejsze prawo narkotykowe.
Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków. Jak zaznaczają zwolennicy tej reformy, substancje psychoaktywne w dalszym ciągu będą nielegalne. Norwegia zmieni jednak podejście w walce z narkotykami – zamiast karać, będzie kierować na leczenie. Narkomani będą postrzegani nie jak kryminaliści, lecz jak osoby, które potrzebują pomocy.
Jeśli reforma wejdzie w życie, odpowiedzialność za politykę narkotykową przejmie system opieki zdrowotnej. Norwegia nie ukrywa, że próbuje wzorować się na Portugalii, która w 2001 roku jako pierwszy kraj Europy zdekryminalizowała narkotyki. Decyzja ta została podjęta w związku z narkotykową epidemią, która jak się z biegiem lat okazało była strzałem w dziesiątkę – obecnie liczba zgonów w Portugalii spowodowana stosowaniem nielegalnych substancji psychoaktywnych w skali roku jest niemal najniższa spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Independent.co.uk
Zdjęcie: 7raysmarketing (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl