Norwegia zdekryminalizuje wszystkie narkotyki

Opublikowano: 16.12.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 348

Parlament Norwegii wyraził poparcie dla reformy polityki narkotykowej. Rząd ma podjąć przełomową decyzję, która zdekryminalizuje stosowanie wszelkich narkotyków. Oznacza to, że Norwegia zamiast karać za używanie nielegalnych substancji będzie wysyłać ludzi na leczenie.

W norweskim parlamencie odbyło się głosowanie w sprawie wspomnianej wyżej reformy. Większość polityków zagłosowała za zmianami – reforma zyskała poparcie większości partii politycznych. Kolejnym krokiem ma być decyzja rządu, która radykalnie odmieni tamtejsze prawo narkotykowe.

Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków. Jak zaznaczają zwolennicy tej reformy, substancje psychoaktywne w dalszym ciągu będą nielegalne. Norwegia zmieni jednak podejście w walce z narkotykami – zamiast karać, będzie kierować na leczenie. Narkomani będą postrzegani nie jak kryminaliści, lecz jak osoby, które potrzebują pomocy.

Jeśli reforma wejdzie w życie, odpowiedzialność za politykę narkotykową przejmie system opieki zdrowotnej. Norwegia nie ukrywa, że próbuje wzorować się na Portugalii, która w 2001 roku jako pierwszy kraj Europy zdekryminalizowała narkotyki. Decyzja ta została podjęta w związku z narkotykową epidemią, która jak się z biegiem lat okazało była strzałem w dziesiątkę – obecnie liczba zgonów w Portugalii spowodowana stosowaniem nielegalnych substancji psychoaktywnych w skali roku jest niemal najniższa spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Independent.co.uk
Zdjęcie: 7raysmarketing (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o