Norwegia zakaże hodowli zwierząt na futra

Opublikowano: 18.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

…zostając tym samym pierwszym państwem skandynawskim, które zdecydowało się na ten przełomowy krok. Fermy znikną do 2025 roku.

Agencja prasowa NTB poinformowała, że trzy partie z koalicji rządzącej wypracowały wspólne stanowisko i brzmiało ono: „nie dla futrzarzy”, politycy musieli jedynie ustalić zadowalającą wszystkich długość okresu przejściowego. Wygaszanie ferm potrwa do 2025. W kraju działa 250 ferm, głównie norek i lisów.

“To fantastyczne zwycięstwo w walce o likwidację branży futrzarskiej w Europie – powiedział Thorbjørn Schiønning z organizacji ochrony zwierząt Anima, szef kampanii wzywającej do wprowadzenia zakazu.

Na rzecz zamknięcia branży najbardziej aktywnie lobbowała postępowa Partia Liberalna. To najmniejszy z koalicjantów, ale miał największą siłę przebicia. Za to minister rolnictwa z Jon Georg Dal z populistycznej Partii Postępu jest zawiedziony. Stwierdził, że przegłosowanie zakazu jest porażką. Zapowiedział, że teraz jego zadaniem będzie zadbać o hodowców, aby otrzymali odpowiednio wysokie rekompensaty i nie stracili majątków.

Tymczasem w Polsce prace nad rewolucyjnym projektem ustawy o ochronie zwierząt znowu utknęły w martwym punkcie. Krzysztof Czabański z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt mówi otwarcie: “Teraz nie umiem przewidzieć, kiedy projekt ustawy o ochronie zwierząt będzie procedowany. Liczę, że stanie się to wkrótce, trzeba mieć jednak świadomość, że przeciw niemu działają potężne siły lobbystów. Naruszyliśmy bardzo duże interesy. Zresztą to nie tylko tych branż, o których wspomniałem, ale i kilku innych. Chcemy także skończyć z pseudo hodowlami psów rasowych, czy np. z nieracjonalnym dysponowaniem środkami publicznymi przy czipowaniu, czy sterylizowaniu zwierząt. Dlatego jest mało prawdopodobne, by projekt stał się obowiązującym prawem bez walki. Jestem jednak przekonany, że dzięki determinacji większości posłów tak się właśnie stanie.”

Autorstwo: WK
Zdjęcie: felixd (Wikipedia CC)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o