Niemowlęta połykają 13 razy więcej mikroplastiku niż dorośli

Opublikowano: 01.10.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1453

Amerykańscy lekarze odkryli, że w kale rocznych dzieci jest 13 razy więcej mikroplastików niż w kale dorosłych. Eksperci zbadali zawartość politereftalanu etylenu i poliwęglanu w próbkach kału od dziesięciu osób dorosłych, sześciolatków i trzech noworodków. Autorzy badania uważają, że mikroplastik dostaje się do jelit niemowląt z butelek do karmienia, a także z syntetycznych dywanów. Wyniki badań zostały opublikowane w „Environmental Science & Technology Letters”.

Cząstki plastiku o średnicy mniejszej niż pięć milimetrów (mikroplastik) powstają, gdy większe fragmenty są niszczone, na przykład podczas ogrzewania. Ponadto w składzie niektórych kosmetyków plastik jest już zawarty w postaci mikrocząsteczek. Ludzie połykają takie cząstki nie zauważając ich ze względu na ich bardzo mały rozmiar.

W stolcu ludzkim znaleziono mikrocząstki polipropylenu, politereftalanu etylenu (PET) i innych tworzyw sztucznych. Ponadto w łożysku, zarówno w tkankach matki, jak i w tkankach płodu, znaleziono mikrodrobiny plastiku. Wiadomo już, że niemowlęta otrzymują plastik podczas karmienia z plastikowych butelek. W ich kale znaleziono mikroplastik, a następnie hipotezę potwierdził eksperyment z działaniem butelek polipropylenowych.

Amerykańscy naukowcy pod kierunkiem Kurunthachalam Kannan z University of New York postanowili porównać ilość mikroplastików w kale dorosłych i dzieci. Pobrali próbki kału od dziesięciu dorosłych, sześciolatków i trzech noworodków. Wykorzystując spektrometrię mas, naukowcy określili zawartość dwóch rodzajów tworzyw sztucznych w stolcu, tj. politereftalanu etylenu i poliwęglanu.

Zawartość PET w kale dzieci była 13 razy wyższa niż w kale dorosłych. Średnie stężenie PET w kale dzieci wynosiło 36 tys. nanogramów na gram kału, a w kale dorosłych 2600 nanogramów na gram kału. Różnica w zawartości poliwęglanów nie była tak znacząca. Mikroplastik znaleziono również w próbkach smółki noworodków, ale w stężeniach poniżej progu oznaczalności.

Na podstawie znalezionych wartości naukowcy obliczyli, że dzieci spożywają 83 tys. nanogramów PET na kilogram masy ciała dziennie, podczas gdy dorośli spożywają 5 800 nanogramów PET na kilogram masy ciała. Lekarze uważają, że mikroplastik dostaje się do jelit niemowląt podczas podgrzewania butelek do karmienia, a także z syntetycznych dywanów. Autorzy dodają, że połykanie mikroplastików może być niebezpieczne, ponieważ małe cząsteczki mogą dostać się do krwiobiegu i wywołać stan zapalny tkanek i śmierć komórek.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.