Niemcy nie wysłały broni w zamian za polskie dostawy na Ukrainę

Opublikowano: 22.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1328

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk narzeka w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, że władze w Berlinie wciąż nie wysłały do Polski swojej ciężkiej broni. Miała być ona rekompensatą za wysłanie przez nasz kraj między innymi czołgów na Ukrainę. Dodatkowo pochwalił tamtejszych Zielonych za zrozumienie dla polityki rządu Mateusza Morawieckiego.

Szynkowski vel Sęk w rozmowie z pismem ma pretensje do niemieckiego rządu. Twierdzi między innymi, że podejmowane przez niego decyzje „zapadają czasami zbyt późno, a czasami w ogóle nie zapadają”, Trochę w tej kwestii miało się jednak zmienić pod presją opinii międzynarodowej. Tym niemniej zdaniem wiceszefa dyplomacji, władze w Berlinie „nie zdają egzaminu z zarządzania kryzysem”. „W tej sytuacji oczekujemy od największego i najsilniejszego kraju UE czegoś więcej. Nie można pozostawać biernym i mieć nadzieję, że jakoś to będzie. Ukrainie potrzebna jest teraz pomoc. Trzeba powstrzymać Rosję” – dodał dyplomata.

Rząd w Warszawie przede wszystkim ma jednak pretensje do Berlina o brak dostaw sprzętu wojskowego. Polska miała otrzymać od Niemiec uzupełnienie swoich magazynów, bo wcześniej Wojsko Polskie wysłało swoją broń Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jednocześnie zdaniem Szynkowskiego vel Sęka, największe zrozumienie dla polityki prowadzonej przez rząd Morawieckiego mają wykazywać skrajnie lewicowi Zieloni, bo rządzący socjaldemokraci pokazują „egoizm, naiwność i stawianie na pierwszym miejscu interesów” w relacjach z Rosją.

Dodatkowo w rozmowie z lewicowym tygodnikiem wiceszef MSZ-u przyznał, że rząd ugnie się pod naciskami Komisji Europejskiej. Tym samym wycofa się z reformy wymiaru sprawiedliwości, likwidując „kontrowersyjną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego”.

Po publikacji wywiadu „Der Spiegel” informuje, że rozmowy na ten temat miały „utknąć w martwym punkcie”. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht miała nawet przyznać na zamkniętym spotkaniu przedstawicieli niemieckiej koalicji rządowej, iż praktycznie nie ma szans na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie. Według źródeł tygodnika, Polska w porównaniu do innych państw nie zamierza zadowolić się starszymi typami czołgów. Rząd Mateusza Morawieckiego chciałby bowiem uzupełnienia stanu swojego uzbrojenia o najnowsze Leopardy, chociaż na razie na swoim stanie nie posiada ich nawet sama niemiecka Bundeswehra.

Na podstawie: Interia.pl, MSN.com, Tysol.pl, Spiegel.de, PolsatNews.pl
Źródło: Autonom.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

19

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.