“Nie” dla apelu smoleńskiego

Opublikowano: 12.12.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

98. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego ma się odbyć bez asysty wojska. W 1918 roku mieszkańcy Prowincji Poznańskiej chcieli wyrwać się z zaboru pruskiego. Dziś poznaniacy nie chcą mieszać tego wydarzenia ze Smoleńskiem.

“Na mój wniosek rezygnujemy z udziału wojska, ponieważ wiąże się on z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, czyli tej części apelu pamięci, która nie ma związku z powstaniem” — powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa Marek Woźniak.

Mieszkańcy nie życzą sobie, aby wraz z apelem pamięci została odczytana lista ofiar”poległych” w Smoleńsku, bo zupełnie nie dotyczy to ich miasta i ich rocznicy. Dlatego z apelu i z obecności wojska wolą zrezygnować w ogóle. Marszałek województwa został już zaatakowany za swoją decyzję.

Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski, czyli de facto przedstawiciel władzy państwowej, wydał swoje oświadczenie w odpowiedzi na oświadczenie marszałka. Zarzucił temu pierwszemu, że nie jest w dostatecznym stopniu patriotą i przedkłada prywatne sympatie ponad dobro państwa: “Ponad partyjnymi barwami zawsze powinny być barwy biało-czerwone. Musimy pamiętać, że szacunek wobec Polski to także szacunek wobec armii, która zawsze broniła najważniejszych wartości.”

Powstanie wielkopolskie jest rocznicą ważną, ponieważ — w odróżnieniu od obchodów powstań listopadowego, styczniowego czy nawet warszawskiego, Polacy mają okazję świętować sukces. Dzięki zrywowi mieszkańców Wielkopolski z 26 grudnia 1918 roku, znaczna część ziem ówczesnej Prowincji Poznańskiej została przyłączona do Rzeczpospolitej, wyrwawszy się spod zaboru pruskiego.

Poznaniacy mają już złe doświadczenia z pisowską władzą. Podczas obchodów rok temu, w grudniu 2015, zostali apelem smoleńskim zaskoczeni. U wielu osób wywołał on konsternację. Wówczas do Poznania przyjechał sam Antoni Macierewicz, a organizację obchodów zajmowało się MON, nie zaś urząd marszałkowski. W tym roku włodarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Kolejny raz zafundowano im listę “poległych” z 2010 podczas podczas uroczystości rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Marek Woźniak ma szansę stać się dla PiS kolejnym wrogiem. Jego wypowiedzi raczej nie spodobały się władzy centralnej: “Po rocznych doświadczeniach nie podjęliśmy nawet negocjacji treści apelu z MON, bo wiemy, że nie jest to temat do negocjacji. Robimy to z ogromnym żalem, bo ceremoniał wojskowy jest piękny. Niestety, Wojsko Polskie jest używane do brutalnej propagandy politycznej. A ma to być święto apolityczne, dla każdego, niezależnie od tego, skąd i z jakiej partii pochodzi. Chciałbym, aby odbyło się bez ekscesów, żeby tej rocznicy nie wykorzystywano do kreowania politycznych tematów.”

Marszałek dodał jeszcze, że “apel tak naprawdę robi krzywdę ofiarom spod Smoleńska”. Nie wróżymy mu długiej kariery.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Oto do czego prowadzi brak prawdziwego wychowania “patriotyczno-katolickiego”!
Oto cytat z podręcznika Historii “dobrej zmiany” dla klasy VII:

Wszyscy “prawdziwi wolacy” wiedzą, że Powstanie Wielkopolskie odniosło sukces tylko dla tego, że na jego czele stał największy wolski patriota Jaro-zbaw K(ł)amczyński, dowództwo wojskowe sprawował (de)generał Antoni “Trotylenko” Macierewicz a wsparcie duchowe zapewniał prymas Tadeusz Rydzyk.
Przy takim przywództwie Powstanie musiało odnieść sukces, pomimo przeciwdziałania bestialskich hord pod wodzą Donaldu thuSSku i jego oficera prowadzącego A. Merkelowej.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ