Naukowcy znaleźli sposób jak zmierzyć stałą Hubble’a

Opublikowano: 19.05.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 920

Wszechświat rozszerza się od 13,8 miliarda lat. Stała Hubble’a wyznacza tempo jego ekspansji i pokazuje nam czas, jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu. Jednak dwie najlepsze metody, które pozwalają nam zmierzyć stałą Hubble’a, dają nam dwa różne wyniki, co sugeruje, że nasze pojęcie o kosmosie może być błędne. Jednak naukowcy wyszli właśnie z trzecią metodą, która najprawdopodobniej rozwiąże ten problem raz na zawsze.

Jak wynika z najnowszych badań, nowe niezależne dane, pochodzące z fal grawitacyjnych, które emitują układy podwójne gwiazd neutronowych, mogą nam zapewnić wiedzę o rzeczywistym tempie ekspansji Wszechświata. Trzecia metoda pomoże nam rozwiązać problem różnic, wynikających z zastosowania dwóch poprzednich metod w obliczaniu stałej Hubble’a.

Fale grawitacyjne są emitowane przez dwie wirujące wokół siebie gwiazdy neutronowe tuż przed kolizją. Zjawiska tego typu są rzadkie, ale mogą być bardzo pomocne.

Fale grawitacyjne wywołują tzw. zmarszczki w czasoprzestrzeni. Możemy je wykryć z pomocą detektorów LIGO i Virgo, a następnie precyzyjnie ustalić odległość między gwiazdami neutronowymi a Ziemią. Ponadto, astronomowie mogą określić prędkość układu na podstawie światła wyemitowanego na drodze kosmicznej eksplozji, a następnie obliczyć stałą Hubble’a, korzystając z Prawa Hubble’a.

Naukowcy z University College London, którzy wpadli na ten pomysł ustalili, że obserwacja 50 układów podwójnych gwiazd neutronowych powinna dostarczyć nam wystarczających informacji, aby określić stałą Hubble’a. To oznacza, że w ciągu 10 lat możemy poznać tempo ekspansji Wszechświata.

Na podstawie: UCL.ac.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 19.05.2019 13:11

    Jak to możliwe, że galaktyki oddalone od nas o około 13 miliardów lat świetlnych są w pełni wykształconymi galaktykami? Przecież na uformowanie się potrzebowały również miliardów lat? A rzekomo 13 miliardów lat temu miał miejsce Wielki Wybuch.

  2. Vetinari 21.05.2019 02:54

    @Szwęda To popularna miskoncepcja, fakt wielkiego wybuchu ok. 13,8 miliarda lat temu (bo czy był to początek wszechświata to nie wiemy) zainicjował ekspansję, która jest szybsza od światła, i to kilkukrotnie. Sama stała Hubbla wymieniona w artykule ma właśnie wyjaśnić nam o ile dokładnie szybsza, bo granice wszechświata są daleko poza światłem, które do nas dociera, i – niestety – nigdy ich nie dostrzeżemy, nie zbadamy, ani nie dościgniemy, takie są prawa fizyki. Reasumując, te galaktyki które my widzimy na granicy widocznego wszechświata, są w tej chwili już dość stare, a widzimy je jako młode i dopiero tworzące się, a tych, które tworzą się obecnie już nie zobaczymy. Co więcej, za ileś miliardów lat tempo rozszerzenia wszechświata tak przyspieszy, że nie będziemy w stanie zobaczyć żadnych galaktyk poza lokalną grupą, bo nawet materia będzie się od nas oddalać z prędkością nadświetlną (co nie znaczy, że sama ją osiągnie, w próżni międzykosmicznej po prostu pojawia się… więcej próżni 😉 )

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.