Gwiazda wpadła do czarnej dziury

Opublikowano: 17.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 32

Fizycy poinformowali o zarejestrowaniu fal grawitacyjnych, które powstały w wyniku upadku gwiazdy neutronowej w czarną dziurę.

Detektory fal grawitacyjnych po raz pierwszy zarejestrowały „falowanie” czasoprzestrzeni spowodowane połączeniem gwiazdy neutronowej z czarną dziurą.

Fizycy, pracujący z detektorami LIGO i Virgo, poinformowali o możliwym zarejestrowaniu fal grawitacyjnych powstałych w procesie śmierci gwiazdy neutronowej, która wpadła do wnętrza sąsiedniej czarnej dziury. Wcześniej możliwe było obserwowanie tylko fal grawitacyjnych powstałych w wyniku połączenia dwóch czarnych dziur lub dwóch gwiazd neutronowych. Obecnie po raz pierwszy uzyskano wysokiej jakości sygnał z układu podwójnego zawierającego zarówno czarną dziurę, jak i gwiazdę neutronową.

W kwietniu 2019 roku naukowcy zarejestrowali już słaby sygnał, który mógł mieć związek ze śmiercią gwiazdy neutronowej w czarnej dziurze, ale nie udało się tego potwierdzić. Jak poinformowano, nowe dane są znacznie bardziej wiarygodne.

Według fizyków odnotowane przez urządzenia naziemne słabe „falowanie” czasoprzestrzeni jest prawdopodobnie spowodowane katastroficzną śmiercią gwiazdy neutronowej w układzie oddalonym od nas o 900 mln lat świetlnych na wycinku nieba równym 23 stopniom kwadratowym.

Teraz astronomowie starają się dokładnie zbadać tę ogromną przestrzeń (dla porównania, księżyc w pełni zajmuje około 0,2 stopnia kwadratowego) w celu wykrycia promieniowania, które mogłoby powstać w tym samym procesie i może potwierdzić zjawisko zarejestrowane przez detektory grawitacyjne.

Zakłada się, że obserwacje fal grawitacyjnych, które pochodzą z takich podwójnych układów, pomogą wyjaśnić stałą Hubble’a i lepiej zrozumieć naturę przyśpieszonego rozszerzania naszego Wszechświata i ciemnej energii.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o