Liczba wyświetleń: 824
Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił wyniki ankiety na temat opinii nauczycieli o planowanej przez rząd likwidacji gimnazjów. Ankieta została przeprowadzona w listopadzie bieżącego roku i wzięło w niej udział ponad 71 tys. nauczycieli gimnazjów z całego kraju. Nauczyciele odpowiadali na siedem pytań odnoszących się przede wszystkim do problemu utraty pracy i możliwości zatrudnienia w innych szkołach, wdrożenia nowej podstawy programowej, problemów wychowawczych i wyników edukacyjnych w gimnazjach oraz zakończenia obowiązku szkolnego na szkole podstawowej.
Aż 82% nauczycieli gimnazjów uważa, że w przypadku likwidacji ich szkoły, nie będzie dla nich pracy w podstawówce lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy. Blisko 84% respondentów obawia się utraty pracy z powodu braku godzin dla wszystkich nauczycieli w zreorganizowanych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.
ZNP podkreśla, że niezwykle ważnym zagadnieniem jest ocena możliwości wdrożenia nowej podstawy programowej dla szkół wszystkich typów. Dlatego ZNP zwrócił do nauczycieli z pytaniem, czy są gotowi od najbliższego roku szkolnego wdrożyć zapisy nowej podstawy programowej. Blisko 86% respondentów odpowiedziało na to pytanie negatywnie.
Zdaniem 86% nauczycieli przeniesienie uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych nie rozwiąże problemów w pracy wychowawczej. Większość z nich nie podziela więc zastrzeżeń środowisk, które podnoszą kwestię niezadowalających efektów pracy z uczniami w trudnym okresie rozwojowym oraz zagrożenia wychowawcze występujące w okresie nauki w gimnazjum.
88% respondentów uważa, że problemy wychowawcze można by skutecznie rozwiązywać przy większym wsparciu psychologów, pedagogów i innych specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W opinii blisko 85% badanych zakończenie obowiązku szkolnego na szkole podstawowej, co będzie miało miejsce w przypadku likwidacji gimnazjów, to niekorzystna zmiana społeczna. Jednocześnie ZNP podkreśla wysokie osiągnięcia edukacyjne polskich gimnazjalistów i dobre wyniki w badaniach międzynarodowych. Zdaniem 80% ankietowanych w gimnazjum można wypracować dobre wyniki edukacyjne.
Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl
biorąc pod uwage poziom nauczycieli w naszym kraju to sie nie dziwie że się boją-ile % nauczycieli umie uczyć a ilu odrabia dniówki jak wyrobnik w późnym PRL?
Tendencyjna ankieta. Przypuszczam że napisana przez Szumlewicza osobiście. Taką ankietę nie problem stworzyć. Przecież to oczywiste, że nauczyciele tak odpowiedzą. Każda grupa społeczna w większości by tak odpowiedziała gdyby ich miejsca pracy miałyby być zlikwidowane. Ta ankieta jest próbą manipulacji ludzi. Nie długo w mediach zacznie się nagonka na kolejny pomysł Pis, następnie obrońcy nauczycieli będę głośno krzyczeć, że większość z nich straci pracę itd. Oczywiście sam pomysł likwidacji gimnazjum nie może się obejść bez reformy oświaty w innym wypadku nie przyniesie żadnego efektu oprócz chaosu.
PO obsadziło stołki w gimnazjach swoimi ludźmi dlatego tyle wrzasku. Nie likwiduje się uczniów tylko gimnazja dlatego liczba nauczycieli się nie zmieni. Zmniejszy się natomiast liczba stanowisk dyrektorskich a nauczyciele będą uczyć w szkołach podstawowych i średnich gdyż przybędzie dwie klasy w szkole podstawowej (1 i 2 klasa gimnazjum) i jedna klasa w szkole średniej( 3 klasa gimnazjum). Tak było przed reformą oświaty. Zniknie natomiast dowóz dzieci do szkół gimnazjalnych gdyż będą się uczyć w swojej miejscowości a nie tak jak teraz kilka kilometrów dalej.